تاثیر روزه بر بدن چیه؟

نظریات مختلفی درباره مفید بودن روزه برای دستگاه گوارش شنیدم و خوندم. از طرفی جاهایی هم شنیدم که وقتی گرسنگی طولانی مدت میشه منابع گلیکوژن که تموم بشه بعد از اون چربی سوزی توانایی تامین گلوکز برای مغز به طور کامل رو نداره و باعث تخریب سلول های مغزی میشه. خودم هر وقت گرسنه میشم هم عصبی میشم هم سردرد میگیرم.

اساتید کیا هستن دقیقا؟

همین خود شما.
من به شخصه فکر نمیکنم که 16 ساعت ننوشیدن اب برای بدن مفید باشه

خب استاد که نیستم پس بقیه اش هیچی :no_mouth:

بخش دینی ماجرا رو کار ندارم. چون هر دینی که میاد یه سری ایینها با خودش میاره. مثل همه بازیها قوانین خاص خودش رو داره . مثلا اگه عذاب وجدان ندارید که چرا روزه نمیگیرد پس نباید به این فکر کنید که گرفتن یا نگرفتنش چه فرقی می کنه. مثل اینه که بپرسیم چرا یهودی ها کیپا میذارن روی سرشون ؟ و یه یهودی به اسم مکس میگه من دیگه بهش اعتقادی ندارم فقط میذارم که سرم گرم بشه
And even though I’m an atheist, I still wear my yarmulke as it keeps my brain warm.

اما از منظر علمی: قبلا من یه جا خونده بودم که قبل از امتحان اگه گشنه باشی مغزت بهتر عمل می کنه! اما بهش شک داشتم.
چندتا سرچ کردم :
مثلا این یکی تحقیقی هست که میگه قدرت مغز با رژیمهای روزه داری بیشتر میشه . و بیماریهای مربوط به پیری دیرتر اتفاق می افته
این یکی میگه که رژیمهایی شبیه روزه داری برای بیماران ام اس خوبه و این یکی هم همین رو میگه
البته در همه این تحقیقات روزه داری به معنای گرسنگی های گاه به گاه هست. یا خوردن اب که کالری به بدن نرسه . (۳۶-۱۶ ساعت عدم مصرف یا مصرف مواد غذایی کم، ۳-۱ بار در هفته)

در مورد ادیان هم اگه خواستید بیشتر بدونید به نظرم بد نیست به این دوره که ورژنهای یک و دو و سه داره یه نگاه بندازید . مثلا در دوره یکش از همه دینها، چندین دانشجو رو اوردن و ازشون میپرسند که از چه زمانی به روح اعتقاد پیدا کردن و چطوری و الی اخر,… خودم بدلیل ضیغ وقت و تنبلی همه شون رو گوش ندادم :دی

6 پسندیده

منم راجع به این موضوع نظرات مختلفی خوندم. اما میدونم که بستگی به شرایط فرد به فرد متفاوت هست. اگر این تشخیص وجود داره که روزه گرفتن از لحاظ پزشکی برای یه فرد مضر باشه (مثلا طرف زخم معده داره و …)، خود دین هم روزه گرفتن رو حروم میدونه در مورد اون فرد خاص.

1 پسندیده

حرف مکس که کاملا درسته.
روزه مثلا کلاه یهودی ها سر منو که گرم نمیکنه که بگیرم. برعکس مضره برام.
عذاب وجدان هم که واسه یه آتییست که روزه گرفتن یا نگرفتن بی معنیه.
واسه دوستان و نزدیکان خواستم تحقیق بشه.
چون از کار و زندگی میفتن.
شب بیدارن تا دم صبح بعد میخوابن تا ظهر. بعد از ظهرم خواب.

در کل بیشتر شبیه به یک تلاش برای ارام کردن و امیدواری مردم در دوره ها قحطی و گرسنگی میمونه تا یه کار فکری دقیق.

در مورد نزدیکان به نظرم نباید خیلی باهاشون بحث کرد. مخصوصا افراد مسن . بعضیاشون با این که سنشون بالاست و قادر نیستن روزه بگیرن اما دوست دارن بگیرن. همین دوست داشتنه خودش به اونها شور روزه داری میده و گاها دیده شده که توانایی روزه داری هم درشون جوانه میزنه. بد نیست در مورد این افراد خیلی خودمون رو مجبور به مبارزه نکنیم. بذاریم خوشحال بمونند. مخصوصا که توی کشوری که ما هستیم به جمعیت مسن بهای خاصی داده نمیشه و هیجانات زندگیشون خیلی کمه.

1 پسندیده

یه تحقیق علمی انجام شده در رابطه با اثرات گرسنگی، الان منبعش رو یادم نیست اما اگه بخواین میارم، ادما خواستن ببینن تو بلند مدت گرسنگی یا کم غذا خوردن چه عوارضی میتونه داشته باشه، اومدن چن نفر رو انتخاب کردن، وعده غذایی شون رو به دو وعده در روز کاهش دادن و همینطور حجم وعده هارو کم کردن، عوارضی که مشاهده کردن شامل اضطراب، پرخاشگری، عدم تمرکز، کاهش یادگیری و… (تا جایی که یادم مونده) و نکته دیگه اینکه دیدن وقتی رژیم افراد به حالت اول برمیگرده تایم بیشتری(نسبت به زمان شروع اثرات گرسنگی) لازم تا این عوارض برگردن و فرد به شرایط نرمال برسه!

2 پسندیده

کاش لینکشم بذارید . ببینیم که کجا کارشون رو انجام دادن
مثلا این یکی در دانشگاه کالیفرنیا ،آزمایشگاه تحقیقات طول عمر، انجام شده و به این نتیجه رسیدن که رژیمهای روزه داری برای افردا مبتلا به ام اس خوبه . چون سطح کرتیزول رو پایین میاره و اون سیستم ایمنی حمله کننده به بدن رو اروم می کنه
البته نوشتم شبیه روزه داری. یعنی گرسنگی هایی گاه به گاه و فقط خوردن اب و اینا. یا نخوردن های چند ساعته که البته تا 16 ساعت هم طولش دادن

@pegah.moafi

شاید روزه داری در برخی موارد مفید باشد،مثلا در درمان ام اس که دانشگاه کالیفرنیا درباره اش تحقیق کرده است.اما این تاثیر مثبت بر یک نوع بیماری ست.شاید روزه داری علایم مربوط به ام اس را کاهش دهد اما از کجا معلوم که اثرات جانبی نداشته باشد و باعث بروز بیماری دیگری نشود؟حال این پرسش پیش می آید:بهتر نیست برای بررسی مفید بودن یا نبودن روزه گرفتن،آزمایشاتی جامع تر انجام پذیرد؟