چطور سیب‌زمینی رو سالم و خوشمزه‌ بپزم؟

به قول کپی‌رایترها، یه سیب‌زمینی یه غذای «سالم» و سیرکننده برای یه نفر هست. منتها برای سالم بودن این غذا، لازمه دست از کره، پنیر پیتزا، سس کچاپ و این جور خنزر-پنزرای همراهش برداریم. از اون ور وقتی این طعم‌دهنده‌ها نیستن، خوشمزگی سیب‌زمینی تحت شعاع قرار میگیره! :slightly_frowning_face: پس حکم چیه؟

من دو تا دستور پخت سیب‌زمینی بلدم که از نظر من سیب‌زمینی رو خوشمزه نگه می‌داره و در ضمن سالم و ورزشکاری هم هستن. مخصوصا اگه کسی باشید که تصمیم گرفته کمی افزایش وزن پیدا کنه، یا حجم عضلاتش رو زیاد کنه؛‌ سیب‌زمینی گزینه‌ی خوبی هست، حتی بهتر از برنج. چرا؟ جزئیاتش رو میتونین تو مقاله زیر بخونین:

ولی در کل سیب زمینی، اگه سرخ یا پوره نشه،‌ ویتامین‌ها و فیبرش بیشتر از برنجه (البته برنج سفید منظورمه).

یه سیب‌زمینی متوسط کبابی شده با پوست:

• ۱۶۰ کالری
  • ۴.۳ گرم پروتئین
  • ۰.۲ گرم چربی
  • ۳۶.۶ گرم کربوهیدرات
  • ۳.۸ گرم فیبر
  • ۲۸٪ از نیاز روزانه ویتامین C
  • ۱۲٪ از نیاز روزانه نیاسین (ویتامین B-3)
  • ۲۷٪ از نیاز روزانه ویتامین B-6
  • ۱۲٪ از نیاز روزانه اسید فولیک
  • و بیش از ۱۰٪ از نیاز روزانه آهن، منیزیم، پتاسیم و فسفر

رو تامین می‌کنه.

سیب‌زمینی تنوری روی گاز

برین نونوایی سنگک و به اندازه ته قابلمه ازشون ریگ بگیرین. یه قابلمه قدیمی ترجیحا روحی و یا قابلمه داخل زودپزی که خراب شده رو هم بردارین و ریگ‌ها رو بعد از شستن بریزین توش.

حالا هر بار که دلتون سیب‌زمینی کبابی خواست، می‌تونین خیلی راحت سیب‌زمینی‌هاتون رو بشورین و هر سیب‌زمینی رو به چهار قسمت تقسیم کنین و بریزین رو ریگ‌ها. و بعد قابلمه رو بذارین رو شعله کم. در قابلمه رو هم بذارین تا سیب‌زمینی بخارپز هم بشه. بعد از یه ساعت بیاین و سیب‌زمینی‌هاتون رو زیر و رو کنین و قسمت‌های بدون پوست رو بذارین رو ریگ‌های داغ تا بعد ۱۵-۲۰ دقیقه حالت کبابی بهتری به خودش بگیره.

تو این روش می‌تونین سیب‌زمینی رو با پوست بخورین! خوشمزه س :yum:

در ضمن وقتی سیب‌زمینی رو گذاشتین تو قابلمه، میتونین بهش کمی نمک و فلفل و نعنا هم بزنین. و البته پودر سیر و یا سیر له شده که بمالید روی سیب‌زمینی‌ها فراموش نشه :garlic:

سیب‌زمینی بخار‌پز تف داده شده

سیب‌زمینی ها رو بشورین، پوست بکنین، و بریزین ته قابلمه. به اندازه یه ته لیوان یا یه نعلبکی بهش آب اضافه کنین (چند بار که سیب‌زمینی‌هاتون کته شد دستتون میاد چقدر بسه!). به سیب‌زمینی‌ها ادویه و چاشنی مورد نظرتون رو بزنین، من نمک و فلفل و نعنا میزنم. ۱-۲ قاشق غذاخوری هم به آب تو قابلمه روغن زیتون اضافه کنین. بعد در قابلمه رو بذارین و بذارینش روی شعله‌ی کم، یا روی یه شعله و زیرش شعله پخش کن بذارین.

بعد از اینکه آب ظرف تموم شد، سیب‌زمینی تو روغنی که اضافه کرده بودین تف میخوره و این طوری یه سیب‌زمینی خوشمزه دارین.

سیب‌زمینی بخور، و اون رو سالم بخور!

هر دو این سبک پختن سیب‌زمینی‌ها رو می‌تونین تو خونه و بدون نیاز به فر یا ابزار چندانی تهیه کنین. مهم‌تر از همه، هر دو این روش‌ها برای آشپزهای خلاق-تنبلی مثل من که دلشون نمی‌خواد زمان زیادی رو برای غذا صرف کنن، عالی هستن. آخه احتمال اینکه سیب‌زمینی‌تون تو این روش‌ها بسوزه نسبتا کمه.

سیب‌زمینی تو رژیم غذایی شما جایی داره؟ چقدر؟ سیب‌زمینی‌هاتون رو چطوری می‌پزین؟

پ.ن. سر فرصت از غذای خودم عکس هم میگیرم و تو پست میذارم :wink:

از سری موضوعاتِ پروژه‌ی کوتاه‌مدت یادگیری آشپزی

10 پسندیده

من معمولا سیب زمینی رو با هواپز میپزم.
حالا یکم سس قرمز بهش میزنم

گاهی هم سیب زمینی رو میذارم رو برنج وقتی داره دم میکشه سیب زمینی هم میپزه

روش روی ریگ روش خوبیه باید خوشمزه بشه.
یادم بمونه امتحان کنم

6 پسندیده

من اصولا سیب زمینی نمیخورم ولی اگر بخوام بخورم.
اون رو نگینی میکنم، یک رب توی آب سرد میزارم تا خیس بخوره. میچینم ته ظرف مناسب فر و بهش ادویه و روغن زیتون میزنم. میزارم داخل فر، روش خشک میشه و داخلش نرم و خیلی ام خوشمزه. اما کی حوصله داره درست کنه. ترجیح میدم نخورم.

4 پسندیده

موضوع مورد علاقه من :grin:

یه ظرف فلزی که قراره از این به بعد فقط برای اینکار استفاده بشه انتخاب میکنیم
توش نمک میریزیم به مقدار زیاد که کف ظرف رو ۳ ۴ سانت بپوشونه
سیب زمینی رو درون نمک قرار میدیم و میذاریم روی حرارت
مشابه روش آبپز عمل میکنه کمی سریع تر کمی خشک تر چون نمک رطوبتش رو میکشه و عطر نمک رو میگیره اما طعمش رو نه

سیب زمینی آتیشی هم خوبه فقط اسمش آتیشیه باید با ذغال درست بشه. سیب زمینی ها توی فویل ضخیم داخل ذغال چیده میشن و ذغال یه باد میخوره تا قرمز بشه و دیگه دست نمیزنیم نیم ساعت بعد سیب زمینی ها آماده اس بدون سوختگی بدون کم پختگی کاملا یک دست و دود دار!

یه کیسه هایی هست بهشون میگن کیسه سیب زمینی
جنس خاصی ندارن کلا چیز خاصی نیستن اما میشه ۴ تا سیب زمینی متوسط رو به کوچک رو گذاشت داخلش و در مایکروفر ۴ الی ۵ دقیقه میپزن سیب زمینی ها و سریع ترین روشیه که دیدم

این سرخ کن های بدون روغن (یک قاشق روغن) داستانشون چیه؟ سیب زمینی سرخ شده با چیزی قابل جایگزین شدن نیست به همین دلیل راهکارهایی که سیب زمینی سرخ شده رو سالم تر تهیه کنن توی اولویتن :sweat_smile:

سیب زمینی اسمش اشتباه شده
سیب بهشتی بوده :grin:
سیب بهشتی سرخ کرده :heart:

اگر میخواید مثل بیرون سرخ کنید سیب زمینی هاتون رو باید درشت تر خرد کنید و با بخار نیم پزش کنید. راه جایگزین میتونه خوابوندن توی آب باشه تا نشاسته سیب زمینی کمتر بشه و داخلش ترد نشه

اگر میخواید مثل بیرون نشه ترد و نازک و اوووم وای بشه سایز نرمال خرد کنید و با حرارت یکدست سرخش کنید کاملا توی روغن باشن حرارت متوسط باشه تا طلایی بشن. اینکه بذارید قهوه ای بشه یا طلایی بردارید سلیقه ایه اگه مزه مامانی میخواید یکم قهوه ای بشه اگه مزه استاندارد میخواید طلایی بر دارید بهتره اما طلایی این ریسک رو داره که اگر روغن کم ریخته باشید یکی دو تا سیب زمینی کمپز در بیاد و به همین دلیل مامانا سیب زمینی رو بیشتر سرخ میکنن چون هم روغن کمتری استفاده میکنن هم حوصله ندارن خام بمونه :grin:

یه روش هست خیلی باحاله بلد نیستم اما سیب زمینی رو با یه روشی تبدیل به مایع میکنن و مثل زولبیا میریزن داخل روغن
این خیلی جذاب به نظر میرسه آخرتِ ترد شدن سیب زمینیه و هرطرحی بخواید میزنید مثلا دراز دراز خیلی باحال میشه

خیالتون راحت شد؟ الان دلم سیب زمینی سرخ کرده میخواد :slightly_frowning_face:

داشت یادم میرفت!!

ته دیگ سیب زمینی :heart:
انتهای مزه سیب زمینی

چند روش وجود داره معمولا همه سیب زمینی های ریز رو انتخاب میکنن تا تعداد ته دیگ زیاد بشه و عموما ظرف های پلو هم ۴ ۵ نفره هستن و مهمونی نیست که دیگ باشه
سیب زمینی های ریز بهینه سریع و راحت هستند و تعداد زیادی رو پوشش میدن و کامل سرخ میشن البته اگر نازک خرد کنید
سیب زمینی های درشت یه دنیای دیگه ان اگر میخواید همه بگن اوف چی کردی عجب چیزیه سیب زمینی درشت رو کمی کلفت خرد کنید و نمک بزنید کره روش بمالید زیرش بمالید سوخته ها! و روش رو برنج های معطر مثل سبزی پلو شیوید پلو باقالی پلو لوبیا پلو و… بریزید و منتظر هدیه پروردگار باشید
سیب زمینی های کوچک رو هم کلفت خرد کنید خروجی تقریبا یکسانه اما یکی از اصلی ترین دلایل اینکه بگن اوف چی کردی یه ته دیگ سیب زمینی گنده اس که اول چشمشون رو پر کنه بعد دهنشون رو :sweat_smile:
سیب زمینی رنده شده هم ته دیگ میکنن باحال میشه احتمال سوختگیش یکمی بیشتره اما مثل ته دیگ نونی هر سایزی بخواید در میاد و تیکه تیکه میشه اگر بخواید رسمی باشه میتونید این کارو بکنید اما مزه مثل روش قبل نخواهد بود

پیشنهاد آخر
ته دیگ سیب زمینی درشت با سبزی پلو :heart:

7 پسندیده

گفتنیا رو گفتنین من معمولا خلال روغن پز یا گرد و بخار پز میکنم و می خورم البته ته دیگ سیب زمینی هم خیلی دوست دارم

4 پسندیده

اونجوری که شما با آب و تاب گفتی هر کسی دلش میره برای سیب زمینی :grin:

5 پسندیده

چیپس سیب زمینی به به :yum:

1 پسندیده

یه نوع دیگه پخت سیب زمینی که نسبتا سالم هست رو میتونم بگم . این که بصورت نگینی یک سیب زمینی متوسط رو خرد کنیم و نصف لیوان آب یا کمی بیشتر به همراه یک قاشق روغن یا کمی بیشتر داخل یک ماهیتابه کوچک بریزیم (اضافه کردن ادویه و نمک کاملا اختیاریه) بعد در دم کنی (اگه شیشه ای باشه بهتره چون مراحل پخت سیب زمینی رو میتونید ببینید) رو میذارید و در شعله کم میذارید که بپزه بعد از حدود یه ربع بیست دقیقه آب بخار شده و به روغن افتاده میتونید سیب زمینی رو بردارید.