آیا بازار اینترنت در ایران تک قطبی هست؟

بازار اینترنت در ایران

تجربه سرویس گرفتن از ISP های مختلف در ایران و مقایسه قیمت اینترنت در کشورهای مختلف جهان به من ثابت کرده که ما به اندازه هزینه ای که پرداخت می کنیم خدمات نمی گیریم. آیا دلیل این مسأله رقابتی نبودن ارائه خدمات اینترنت و تک قطبی بودن بازار اینترنت در ایران هست؟

3 پسندیده

یه تجربه اخیر شخصیم این بود که وقتی اخبارها مبنی بر کمتر شدن قیمتهای اینترنت اوج گرفت، خدمات رسانی شرکتی که ازش خریداری می کردیم کمتر شد. البته مطمئن نیستم این دوتا رابطه علی معلولی با هم دارند یا همزمانی دارند. اما شخصا هیچ تغییری نه در قیمت احساس کردم نه بیشتر شدن کیفیت.
جواب سوال رو هم نمیدونم چیه دقیقا. شاید مساله یه کاسه/ سفره و چند دست باشه.

1 پسندیده

به طور کوتاه اگر بخوام پاسخ بدم بله، تک قطبی هست.

از بین فاکتورهای اصلی ارائه خدمات اینترنت در ایران، دو فاکتور پهنای باند و لینک های انتقال شهری و بین شهری در انحصار شرکت زیرساخت و مخابرات ایران هست. با این وجود طبیعی هست که رقابتی در ارائه خدمات وجود نداشته باشه و تلاشی برای کاهش قیمت و افزایش کیفیت اتفاق نیفته.

به نظرم اگر اجازه فعالیت به شرکت های خصوصی در دو حوزه پهنای باند و ایجاد بستر انتقال داده بشه، مشکلات قیمت و کیفیت تا حد زیادی حل بشه.

1 پسندیده

تعرفه و چگونگی ارائه خدمات اینترنت پرسرعت در ایران بصورت دولتی تعیین میشه و شرکت ها چه خصوصی و چه دولتی حق سرپیچی از مصوبات و ابلاغ های دولتی رو ندارند
مصوبات کمسیون تنظیم مقررات ارتباطات
البته این وبسایت هم مثل بیشتر وبسایت های دولتی بنظر میاد تمام تلاش خودش رو کرده تا یک کاربر نتونه به چیز خاصی برسه اما مصوبات 237 ، 253 و چند مورد دیگه در مورد قیمت اینترنت هستند
تعرفه اینترنت پر سرعت خانگی و همراه و انواع دیگر اون همگی بصورت مجزا تعیین میشن
این موضوع باعث میشه تا رقابت در زمینه ارائه خدمات اصلا وجود خارجی نداشته باشه
اگر دقت کنید و درست محاسبه کنید تقریبا هیچ کدوم از ISP های اصلی قیمت هاشون باهم متفاوت نیست و این موضوع ریشه در تعیین قیمت ها توسط دولت داره

با توجه به شرایط بهبود سطح خدمات در ایران بسیار دور از انتظار بنظر میاد اما کاهش قیمت ها امکان پذیر هست. از طرف دیگه تجربه ثابت کرده بخش خصوصی در کشور ما در بسیاری موارد بسیار درنده عمل میکنه و با در اختیار گرفتن ابتکار عمل ممکنه شاهد افزایش قیمت ها و کاهش بیشتر کیفیت ها باشیم.
این عملکرد در بازار خوراک، پوشاک و دخانیات کاملا مشهود هست

1 پسندیده