آیا ما اولین و آخرین موجودات در کیهان هستیم؟

امروز داشتم به مقدمه ای از کتاب صوتی جایگاه ما در جهان هستی گوش میدادم. این کتاب مروری بر پدیده‌های کیهانی، از بیگ بنگ تا کنون به قلم استیون هاوکینگ داره.
در مورد پدیده بیگ بنگ و ایجاد کیهان داشتم فکر می‌کردم که یاد نظریه‌ای که چند وقت پیش خونده بودم افتادم.
این نظریه به این صورت تولد و پیدایش کیهان را توصیف میکنه که بیگ بنگی که اتفاق افتاده و کیهان را به وجود آورده اولین و آخرین بیگ بنگ دنیا نیست. چرا که فاصله گرفتن اجرا آسمانی از هم تا یک آستانه اتفاق میافته، و پس از اون با وجود گرانش دوباره تمامی این اجرام به یک نقطه مبدا باز می‌گردن. یعنی اینکه تا جایی کیهان منبسط میشه و دوباره به حالت انقباض در میاد که تمامی این اجرام در یک نقطه چگال جمع میشن. و پس از گذشت میلیون‌ها سال دوباره این نقطه اونقدر چگال و ناپایدار میشه که دوباره بیگ بنگ دیگری اتفاق میافته.
این نظریه خیلی برام جالب و قابل تامله.
سوال اینجاست که آیا واقعا میتونه قبل از ما بیگ بنگ‌های بیشماری اتفاق افتاده باشه و پس از ما هم بیگ بنگ‌های بیشمار دیگری یا خیر؟

3 پسندیده

بله. شاید بد نباشه به کارهای راجر پنروز نگاهی بندازید

1 پسندیده

تاجاییکه من میدونم دونظریه وجود داره که یکیش اینه که نیروی گرانش درنهایت باعث انقباق کیهان میشه و حالت دوم اینه که نیروی اولیه بنگ بنگ از گرانش بیشتر هست و جهان بینهایت گسترش پیدا میکنه که وضعیت فعلی کیهان هست.
هنوز محاسبات دقیقی انجام نشده که بتونیم بگیم کدوم نظریه درست هست.
ضمنا عنوان سوال شما با متن شما هیچ ارتباطی نداشت و من به متن پاسخ دادم.

2 پسندیده