آیا معیار قضاوت در قیامت، قوانین اسلامه؟

همیشه برام سوال بوده که پیروان سایر ادیان در قیامت بر چه اساس مورد قضاوت قرار میگیرند.
آیا معیار قوانین اسلامیه؟

3 پسندیده

من در این موضوع صاحب نظر نیستم ولی تا جایی که میدونم معیار قضاوت، قوانین نیست. معیار قضاوت اعمال ما(انسان ها) و معنای آن و خلوص آنهاست.

4 پسندیده

سوال من اينه چرا ما بايد قضاوت بشيم؟

4 پسندیده

منظورم همون حساب و کتابه که کی بره بهشت و کی جهنم

1 پسندیده

پس چرا قوانین وضع شدن؟

1 پسندیده

حالا واقعا مگه همچين چيزي هست؟

2 پسندیده

بیشتر قوانین رو کسانی وضع کردن که خواستن ما رو به کاری وادار کنن و ما رو در واقع زندانی افکار خودشون بکنن.

سوال شما پیش فرضی داره به نام وجود قیامت که پیش فرض کوچکی نیست و اثبات هم نشده.

4 پسندیده

اگه فرض کنی که “هست”, نظرت راجع به سوالم چی می‌تونه باشه؟

1 پسندیده

با فرض بودن، کدوم قوانین اسلام منظوره؟ به عقیده من حجم زیادی از قواعد مثل شاخ و برگ اضافه شدن در طی 1400 سال به دلیلی که بالا عرض کردم.

با فرض وجود قیامت، اگر من قاضی بودم، بنوعی دین جهانی یا چیزی که اینیشتن “انسان کیهانی” اسمش رو میذاره که بیشتر اصول اخلاقی هستند رو معیار میذاشتم.

در کل درک اکثر افراد از دین خیلی ثابت و جزم اندیشانه هست. حضرت محمد بعقیده من یک کارآفرین سیاسی یا political entrepreneur بوده که جامعه عرب رو با یکسری تعالیم که لزوما ثابت نیست و مخصوص درک آن زمان جامعه بوده متحول کرده ولی خب از این نوع کارآفرین سیاسی در جوامع متاسفانه کم هستند. بحث مفصلیه…

3 پسندیده

اگه بخوام فرض رو يك در ده ميليون بگيرم كه مثلا وجود داشته باشه

نه هرگز بر طبق قوانين اسلام نخواهد بود

1 پسندیده

تنها دینی که در قیامت پذیرفته میشود اسلام است ولی ملاک قوانین خلقت هست !!!

به حکم عقل و اختیار

ابته همه این حرفا بستگی به قبول یا رد ما داره .
تعریف من از قیامت :
اگر فرض کنیم که خداوند به انسان اختیار داده .این اختیار باعث انتخاب میشود بالاخره یه جائی و یه ذیصلاحی باید از من سوال کنه چرا انتخاب من این بوده و اگر این بوده آیا عمل کرده ام یا نه فقط مدعی بوده ام.
جون تمام اعمال و رفتار و اندیشه های ما تاثیراتی دارد که بعضی مخرب و بعضی مثمر ثمر می باشد.

حضرت سعدی در باب قیامت میفرماید:

در آن روز کز فعل پرسند و قول / اوللعزم را تن بلرزد زهول
به جائی که دهشت خورند انبییا / تو عذر گنه را چه داری بیا
وقتی پیامبران اوللعزم از ترس آن روز تنشان میلرزد ماها دیگر نباید زیاد به اعمال و کردار مان مطمئن باشیم که با خلوص انجام داده ایم یانه!!!

2 پسندیده

متاسفانه صفحه مورد نظر شما یافت نشد!

قضاوتی اتفاق نخواهد افتاد.
نتایج همه کارها در همین دنیا به انسان برمیگرده. کار خوب نتیجه اش به خود آدم یا به فرزندانش میرسه. کار بد هم همینطور.

خوب و بد هم خیلی تعاریف زیادی دارن اما به دیدگاه انسانی بهش نگاه کنیم قالبا به یک تعریف مشخص میرسیم.

چطور نتایج فعالیت ها در دنیای مادی رو در دنیای دیگری که نمیدونیم چی هست میخوایم دریافت کنیم؟ :grin:

اگر قراره به سبک دیگه ای دریافت کنیم پس قطعا تماما نتیجه کار ما در دنیای مادی نیست و تغییراتی توش به وجود اومده یا exchange شده :currency_exchange:

منطقی نیست :blush:

2 پسندیده

من از دوستی شنیدم که ما در قرآن فقط یک گناه داریم و آن هم شرک به خدا هست،
باقی مسائل راهنمایی هستند و نصیحت،
در جاهایی عذاب داریم، مثل غیبت کردن. قرآن اینجاها میگه عذابتون میکنم مثل پدری که میگه اگر رفتی زیر آفتاب که گرمازده بشی دعوات میکنم. از طرفی هم این عذابی که برای غیبت میشناسیم نتیجه عملی غیبت کردن هست. و کسی که این کار رو کنه طبق قوانین دنیا دچار مشکل میشه.
از دوستی هم شنیدم که جهنم و بهشت صرفا یک شبیه ساز هست برای برنامه ریزی ذهن ما. در اصل بهشت و جهنمی وجود نداره ولی انسان با توجه به الهامی که از بهشت و جهنم میگیره، یک بهشت و جهنم برای ذهن خودش میسازه. با توجه به اینکه ذهن هر شخص بزرگترین، نیرومندترین قاضی برای خود شخصه.

2 پسندیده