اصلا تکنولوژی چیه و هدفش چی هست؟

شخصا خیلی معنای کلمه‌ی تکنولوژی رو متوجه نمیشم! کمی جستجو کردم و بهترین توصیفی که براش پیدا کردم این بود:

استفاده از علم در تولید ماشین ها و ابزار آلات. شما تعریف و توصیف بهتری از تکنولوژی در اختیار دارین؟
به نظرتون هدف از تکنولوژی چی باشه بهتره؟ میگن خدمت به بشر! ولی این خیلی کلی هست و برای همه موارد هم برقرار نیست.

از توصیف این لینک برای هدف تکنولوژی خوشم اومد: وقتی از تکنولوژی برای حل مشکلات ابزارها و بهبود چیزها استفاده شده موفق بودیم و وقتی برای حل مشکلات انسان ها و بهبود تعاملات انسانی استفاده شده چندان موفق نبوده و یا برعکس عمل کرده!

نظر شما چیه؟

3 پسندیده

من فکر میکنم

برای رفع نیاز خاصی، میتونه اضافه بشه. ولی مشکل چند وجهی بودن تکنولوژی هم هست که امکان استفاده از اون برای رفع نیازهای دیگه رو هم میده ولی اینجا اون مشکل پیش میاد که در مواردی که طراحی براساس اون نبوده، انتظارات رو برآورده نمیکنه. در خیلی از موارد امکان استفاده بد هم وجود داره.

این بیشتر به ناتوانی ما در درک عملکرد بدن و اجتماع برمیگرده. یعنی وقتی میخوایم ارزیابی کنیم تکنولوژی رو در این موارد، اون رو با سیستم متفاوت مقایسه میکنیم. مثالی که توی نوشته اومده، ارزیابی غیرمنصفانه ای از مسئله به نظر میاد.

راستش من هم به دنبال معنا و مفهوم تکنولوژی بودم.

فکر کنم حلقه گم شده ما همین تعریف باشه، با شناخت تعریف تکنولوژی می تونیم به رسالتش برسیم، با شناخت رسالتش در راستای بهبود و به کارگیری در جای مناسب خودش قدم برداریم، حالا ما شدیم مصرف کننده تکنولوژی. مسیر بعدی، شناخت، رسالت، بهبود، استفاده، بهبود، تولید، حالا ما شدیم تولید کننده.

به قول مهندس تهوری استاد دانشگاه که به ما پیشنهاد می کردن از محصول به تولید برسید.

من تعریف مناسبی از تکنولوژی ندارم ولی فکر کنم می تونه این باشه: ابزار اصل از بکار گیری قوه تفکر انسانی برای حل یک مسئله.

من هم نمی تونم الان تعریف دقیقی از تکنولوژی رو ارائه بدم
اما در مورد

می تونم بگم که موافقم با این جمله. و برای همین هست که IDEO و بسیاری دیگر از افراد، شرکت ها و سازمان ها از راهکاری به نام طراحی کاربر محور یا user centered design برای حل مسائل انسانی استفاده می کنند.
و کلا روش و رویکردی به نام تفکر طراحی یا design thinking برای حل همین نوع از مسائل شناخته شده است.

1 پسندیده