به نظرتون آدمها مجبورن یا مختار ؟

چرا یک گلادیاتور باید نبرد را انتخاب کند و دیگری نه؟
این تصمیم وابسته به شخصیت و نوع آفرینش انسان و محیط زندگی اون بستگی داره.
بهتر بپرسم : چه چیزی انگیزه مشهور شدن را با قبول تمام سختی ها در گلادیاتور مبارز و شجاع به وجود میاره؟

1 پسندیده

هم میتواند انگیزه‌های مثبت باشد و هم انگیزه‌ها منفی. اما در یک محیط سخت ، این انگیزه‌های منفی هستند که به فرد امید تلاش و تحمل سختی را میدهند.

انگیزه از کجا به وجود میاد؟

طبیعت. اختلافاتی که منشا انسانی ندارند. خشم و حس انتقام یک فرد گلادیاتور از محیط اطرافش شکل میگیره ، از سختی‌ها ، رنج‌ها و درد‌هایی که مسببش خودش نیست و این حس نیرویی میشود برای تحمل و تلاش.

پس باید قبول کرد این یک انتخاب هستش محیط باعثش میشه.
و این یعنی طبیعت داره تصمیم میگیره و انسان حکم یک عروسک رو داره.
؟؟؟

طبیعت نقش دارد و شکی نیست. 60% ساختار زندگی دربهترین و ایده‌آل‌ترین حالت انتخاب اجباری طبیعت است بدون هیچ گونه نظرخواهی یا نظرسنجی.

اما 40% مابقی اختیاری است. انتخاب سکون یا حرکت. به همین دلیل انسان میدان مسابقه را انتخاب نمیکند ، ویژگی آن را انتخاب نمیکند و شرایط این مسابقه را نیز انتخاب نمیکند!! اما برای اینکه اندکی هم بازی منصفانه باشد به او حق انتخاب میدهند که بازی کند یا بازی نکند. حق انتخاب بردن یا باختن.

1 پسندیده

برای اینکه من یا شما سکون یا حرکت انتخاب کنیم نیاز به یک هدف داریم.یک انگیزه!
انگیزه رو شرایط به وجود میاد و شرایط هم در طبیعت هستش.
با اینحساب چرا نمیتوان گفت که 100درصد زندگی مانند فیلمی هست که باید تماشا کنیم؟

این باور یعنی از قبل مشخصه که ما چه تصمیمی میگیریم. من خودم هنوز به این باور نرسیدم چون افرادی هستند که در شرایط کاملا یکسانی قرار دارند و به طبع انگیزه‌های یکسانی میتوانند داشته باشند ولی دو مسیر متفاوت رو در پیش میگیرند در حالی که اگر فرد دوم همان انگیزه فرد اول را داره ، پس باید همان تصمیم فرد اول رو بگیره. مثل دو گلادیاتور که شرایط کاملا یکسانی دارند در نتیجه میتوانند انگیزه مشترکی برای تلاش داشته باشند ولی مثلا نفر اول دنبال انتقام نیست و میخواهد سریع این وضعیت تمام شود (مرگ در میدان) اما دومی به هرسختی میخواهد زنده به ماند تا انتقام بگیرد.

1 پسندیده