تخصص ؛ وسعت یا عمق؟

در زندگی‌تون دنبال تخصص‌های وسیع اما کم عمق هستید یا تخصصی محدود اما عمیق؟
به نظرتون با توجه به تحولات فعلی و آینده کدام سبک زندگی مناسب‌تر است؟ متخصص شدن در یک حیطه یا کسب دانش معمولی در چندین حیطه متنوع؟

3 پسندیده

دوره هاى مختلف دنبال چيزهاى مختلف بودم و اين تا حد بالايى به شرايط و منابع در دسترس مربوط ميشده و اهداف شخصيم.

تو دوره دانشجويى به تناسب نياز، دنبال تخصص عميق تو يه حوزه محدود و خيلى خاص بودم. از گرايش گرفته، تا سيستم مورد مطالعه و همين طور ابزار و روش. با اين كار تونستم تو زمان نسبتا محدودى دكترام رو بگيرم. منتها بعدش براى ادامه نياز پيدا كردم كمى وسعت كارم رو بيشتر كنم و در حوزه هاى داغتر و جذابترى وارد شم.

برا همين بعد از دانشجويى كمى حوزه مطالعاتى رو شيفت دادم، طورى كه بتونم از مهارتهاى سابق در حوزه ى با خواهان بيشتر استفاده كنم.

تو ورزش، دوران جوونى، دنبال تخصص در رشته م و نقشم بودم. اسپكر بودم و وقتى توسط مربى تيم شهر ديده شدم
تونستم راحت جايگاه ثابتى در بين اسپكرهاى تيم پيدا كنم و تو ليگ دسته يك بازيكن فيكس باشم. منتها وقتى تيم رفت سوپرليگ، برا بقا بين بازيكنهاى توى زمين، نياز پيدا كردم توپگيريم رو تقويت كنم!

موقع شروع كار تو استارتاپ روندم برعكس بود: يه يا همه كاره و هيچ كاره بودم! هر چى لازم بود با كمى جستجو ياد ميگرفتم تا كار راه بيفته و الان جسته گريخته دانش ابزارى از وردپرس و CSS و HTML تا كار با فوتوشاپ و ايلاستريتور و … ، و همين طور مهارتهاى كارى از روشهاى ديجيتال ماركتينگ يا استراتژيهاى مناسب مديريت جامعه و … رو بلدم! ولى اخيرا، حدود ٦-٩ ماه هست كه بيشتر تمركز كردم رو يه حوزه، تا بلكه بعضى موارد رو سريعتر به جاى مناسب برسونيم.

تو دنياى امروز هم مثل دنياى ديروز تخصص عميق بهتر جواب ميده! چون كلا تخصصى شدن به شكل T ، باعث ميشه فرد سريعتر بتونه به مرزهاى تخصصش برسه و بتونه لذت توسعه يه مرز و يا توليد رو بچشه.

1 پسندیده

ممنونم بابت پاسخ جامع و کاملی که دادید.
من هم با این جمله شما موافقم که احتمالا متخصص شدن و عمیق شدن در یک حوزه بهتر از اینکه در چندین حوزه فعالیت کنیم ولی به سطح تخصص نرسیم در نتیجه با وجود داشتن دانش و مهارت‌هایی متنوع ، احتمالا نتوانیم ازشون به خوبی استفاده کنیم.

1 پسندیده