رعایت کپی‌رایت مادامی که امکان خرید وجود نداره معقوله؟

وقتی تحت تحریمیم و امکان خرید فیلم و نرم‌افزار وجود نداره آیا باید به خاطر نبود کپی‌رایت از خیرشون بگذریم؟ چه از لحاظ اخلاقی‌؛ چه عقلانی.

3 Likes

من فکر می‌کنم از نظر اخلاقی بله ولی از نظر عقلانی هم بله و هم خیر.
از نظر اخلاقی که خوب کار اشتباهیه و یک دزدیه.
ولی امکان خرید چه از نظر امکانات سیاسی و از نظر قیمت برای ما خریدش به نظر من غیرممکنه. خرید یک ویندوز پای ما تقریباً ۱/۸ میلیون تومن در میاد که بیش از نصف حقوق یک برنامه‌نویس در شیرازه. در مقایسه با درآمد اروپایی که کمترین مقدارش متعلق به انگلستان و فرانسه هست با سالی ۴۰هزار دلار میشه تقریباً ۵۰میلیون در ماه.
به قیمت نرم‌افزارها، برنامه‌های تخصصی رو هم اضافه کنم مثلاً آفیس ۱/۵ میلیون تومان در سال. یعنی تقریباً یک بیستم حقوق سالانه یک مهندس نرم‌افزار.
یا مثلاً اتوکد دوبعدی بخواین تقریبا میشه ۶ میلیون تومن در سال. این هم میشه تقریباً یک ششم حقوق یک کارمند.
تموم میشه دیگه چیزی تهش نمی‌مونه :grin:

ولی در کل این پرداخت‌ها دو خاصیت داره. یکی اینکه یادمون می‌مونه ما فقط مصرف‌کننده نیستیم. برای ویندوز، آفیس، اتوکد جایگزین‌های رایگان و متن باز هم هست که میتونیم به توسعه اونها هم کمک کنیم. و دوم اینکه یادمون می‌مونه توی دنیا منزوی نیستیم که هر وقت خواستیم از جیب و انبار کشورهای دیگه برداریم و میتونیم مراودات قانونی داشته‌باشیم. و البته اینها خواسته‌هایی تولید می‌کنه که سران کشورهایی که کپی‌رایت رو نقض میکنن ترجیح میدن مردم با هر ترفندی هم که هست رضایت به کپی غیرقانونی بدن تا اینکه اونها از خوب بعدازظهرشون به خاطر وضع قوانین کپی‌رایت و مراودات مالی بزنن.

راستی در این تاریخ، دلار ۱۵هزارتومن حساب شد.

5 Likes

یکی از بزرگترین رویاهای شخصی م داشتن یک قایق بادبانی ه. قیمت مدل پایه ش بین ۸۰۰ م تا ۱ میلیارد تومنه. با یکم سختی و کار و تلاش شاید بتونم پولش جور کنم هر چند با این قیمت دلار واقعا کار سختیه. اما بزرگترین مانع م برای خریدش، قیمتش نیست بلکه تحریم هاست. پس با توجه به ایده شما و بقیه دوستان باید یه سر برم استانبول یکی از همین قایق ها رو بدزدم و بیارم ایران! کسی پایه س بهم کمک کنه؟!!! :joy: :joy: :joy: