ساختمانی یک طبقه به ارتفاع سقف ۳۰ متر

فرض کن شخصی تو رو دعوت کرده تا با تو راجع به موضوعی مذاکره، مشورت یا صحبت کند. به نزدیک ساختمانش که میرسی میبینی که در ساختمانی یک طبقه به بلندای ۳۰ متر، زیبا و مجلل با باغهایی اطراف آن ساکن است. وقتی صاحب این ساختمان را میبینید، چه حسی نسبت به خود و او پیدا میکنید؟

4 Likes

اولین احساسم این است که چنین شخصی احتمالا یک آدم تجملاتی است. بنابراین از همان نگاه اول نسبت به او یک نگاه منفی پیدا می‌کنم. بعد با خودم فکر می‌کنم که این شخص چه قدر از یارانه انرژی برای گرم کردن خانه‌اش استفاده می‌کند؟ و کمی افسوس می‌خورم که اگر قیمت انرژی واقعی بود این شخص ارتفاع سقفش را چه بسا به ۲ متر کاهش می‌داد.

3 Likes

جالبه که به انرژی فکر کردی @Ali_Shakeri

حس بزرگی اون فضا و مکان خاص منو دچار حیرت می‌کنه و سعی میکنم محتاط تر باشم، احتمال می‌دم این آدم جاه طلب که در چنین بنایی با سقف بلند زندگی میکنه، ایده‌های مدیریت و سرمایه‌داری و سرمایه گذاری جذابی داشته باشه، سعی میکنم در همون بهت و حیرت جواب سوالامو پیدا کنم، ضمن اینکه سطح اعتماد بنفسم نباید پایین بیاد چون من هم چیزی داشتم که برای مذاکره دعوت شدم، بعدشم تو مشاوره و مذاکره حتما نباید گوینده باشی، میتونی مشاهده گر و شنونده خوبی هم باشی. سقف بلند و باغ اطراف از دید من نشانه‌های مثبتی هستند.
این فضا حتی اگه شخصی باشه، ممکنه یک بخش بسیار کوچکی از منافعی باشه که این فرد به جامعه‌اش رسونده.

2 Likes

خوب اگر که ۳۰ متر بلندا واقعی باشه، در کنار باغها، من رو تحت تاثیر قرار میده ولی حس میکنم از نظر روانشناسی اون فرد خصوصیات خاصی داره. تجمل رو در وسعت و گستردگی می‌بینه در حالیکه میتونست بسیار موثرتر زندگی تجملی داشته باشه.

به نظرتون چه نوع حس درونی میتونه منجر بشه به انتخاب فضای زندگی با این وسعت؟ مثلا یکی از ساده‌ترین‌ احتمالات اینه که فردی در کودکی در خانواده‌ای پرجمعیت بوده و همیشه احساس کمبود فضا داشته و از رقابت برای این فضا تنفر داشته. این فرد از نظر بیزنسی هم احتمالا به همین سبک فکر میکنه، در یک فضای پرهیاهو و با همکاری و رقابت متعدد، اختیارات محدود کار نمیکنه (مثل بسیاری از بیزنسهای مدرن) و ترجیح میده به طور فردی همه فضای بیزنس رو دراختیار بگیره. البته این فقط یکی از احتمالات هست و بسته به شخصیت فرد، این داستان میتونه از مسائل متفاوتی سرچشمه بگیره.

2 Likes