شاملو؟شهریار؟ حافظ؟ مولانا؟

بین شاعرهایی که اسمشون رو آوردم کدومشون شعرهای خاص تر و قشنگ تری دارند؟ دلیل انتخابتون چیه؟
البته چون من خودم نمیدونم بین اینا از کدوم شروع کنم تا یکم با شعر رابطم خوب بشه به نظر خودم هیچ کدوم :roll_eyes:

2 پسندیده

بیشتر از همه حافظ. من شعرشناس و حافظ‌شناس نیستم و نمی‌تونم دلیل علمی برای این انتخابم بیارم من بیشتر شعرها رو می‌خونم چون به دلم می‌نشینند.
مثلا من این دو بیت رو خیلی دوست دارم:

ما در پیاله عکس رخ یار دیده‌ایم

ای بی‌خبر ز لذت شرب مدام ما

هرگز نمیرد آن که دلش زنده شد به عشق

ثبت است بر جریده عالم دوام ما

1 پسندیده

دوبیت خیلی قشنگین :heart_eyes: :heart:
چی کار کردید که به شعر علاقه مند شدید؟

با اشعار مولانا بیشتر ارتباط میگیرم
دلیلشم قلبیه

1 پسندیده

خوب اصلا چی شد که به شعر علاقه مند شدید؟

1 پسندیده

فکر می‌کنم علاقه به شعر به خاطر زیاد خوندنش ایجاد میشه، این شعر خوندن مداوم باعث میشه با روح شعر ارتباط برقرار کنی.

1 پسندیده

سخنان معنوی و پند آموز در قالب آهنگین خیلی تاثیر گذاره و این کار رو مولانا به خوبی انجام داده فکر کنم بیشترین دلیل جذبم به شعر همینه

1 پسندیده

مولانا انتخاب اولم در بین شاعران نیست ولی در بین این اسمها اول مولانا بعد شاملو و بعد شهریار.

1 پسندیده

انتخاب اولتون بین شاعرها کیه؟(صرفا جهت فضولی :wink:)

1 پسندیده

سعدی رو بیشتر ترجیح میدم. شاعرهای قویتری هم در این بین هستن که ما کمتر به اونها می‌پردازیم مثل سنایی. مولانا رو در سطح فردوسی می‌بینم و شاید بین ۳-۴ انتخاب اولم باشه ولی در بین شاعران قدیمی به نظرم حافظ جایگاه میانی داره و خیلی سخته که به عنوان یک شاعر درجه اول ازش اسم برد. البته به دلایل تاریخی اقبال عمومی به حافظ بیشتر بوده.

2 پسندیده

من شاملو رو دوست دارم، چون اونقدر قشنگ معشوقه اش رو توصیف میکنه در کلمه به کلمه ی بیت هاش که ادمو خواه ناخواه غرق میکنه!!
شهریار هم همینطور ولی من غمگین میشم شعر شهریار رو میخونم چون بنظرم نرسیدن شهریار به معشوقش خیلی سوزناکه و این سوز خیلی واضح مشخصه!

1 پسندیده

بله شعر های شاملو واقعا خاص هستن

حافظ چون حافظ اکثرً شعراش دوبیتی هستن و معنی کامل وجامع و زیبایی دارند.

1 پسندیده

بله حافظ غزل های زیبایی میگه واقعا

حافظ،چونکه دایره وسیعی از جهان عرفان در شعراش تصویر سازی شده و عموما لغت به لغت ذکر معرفت الهیه، حتی اشعار عاشقانه هم در دیوان حافظ مراتب عشق رو طی میکنه و از مجاز به حقیقت میره.

به ترتیب، شهریار، مولانا، شاملو و حافظ

1 پسندیده

چه انتخاب عجیب و قشنگی
دلیلتون چیه؟

1 پسندیده