شما چجوری مسئول خدمات ساختمون تون رو قانع میکنین آب هدر ندن؟

معمولاً شرکتهای خدماتی نظافت ساختمان، برای تمیز کردن پارکینگ و جلوی ساختمان از فشار آب استفاده میکنن. چجوری میشه این اشخاص رو قانع کرد که نیازی به این کار نیست؟
تجربه ای که خودم دارم: تو ساختمان خودمون یه سری که خدماتی مورد نظر در حال شستن پارکینگ با فشار آب بود وقتی بهش گفتم که نیازی به شستن و تمیز کردن به این سبک نیست ازم خواست با مدیر ساختمان صحبت کنم. وقتی به مدیر گفتم که وقتی این همه گفته میشه که آب هدر ندین چه لزومی به شستن پارکینگ با فشار آب هست؟ در جواب از یه دیالوگ خیلی خام استفاده کرد: بابا اون آبی که هدر میره همش تو بخش کشاورزیه! 95% آب ایران تو بخش کشاورزی هدر میره و…!

امروز هم وقتی اومدم دفتر محل استقرارمون، خدماتی ساختمون در حال شستن حیاط با فشار آب بود! اونجا بود که فهمیدم نیاز به یه راه حل کاربردی تر واسه این مواقع وجود داره! مثلاً تماس با یه نهاد نظارتی یا … . ولی اولین کاری که از آدم برمیاد سعی در قانع کردن افراده. به نظرم یه دیالوگ منطقی و موجه خیلی کم هزینه و کاربردی خواهد بود!

3 پسندیده

بهتره از روش های غیرمستقیم چنین تذکری گفته بشه، طوری که مسئول مربوطه حس نکنه داریم بهشون کار یاد میدیم و یا داریم کارشون رو سخت میکنیم.

یه مثال ساده ش میتونه این باشه که «قربان، این طوری که خیس میشی سرما میخوری؟!» یا «مثلا مواظب باشین کسی از مسئولا نبینه، شنیدم نگهبان های درب جنوبی رو برای این کار جریمه کردن.»

3 پسندیده

فکر می کنم با یکی دو جمله نمی شه. ولی به نظر من کلیدش همون مدیر ساختمونه: دعوتش کنی به بحث و بهش بگی آقای فلانی، حاضری با هم نیم الی یک ساعت دوستانه در موردش گپ بزنیم؟ و ازش یک موعد مشخص بخوای هر وقت که دوست داشت. یعنی اینکه باید افراد خودشون آمادگی شنیدن داشته باشن در غیراینصورت هیچ تاثیری نداره و بقول معروف گوش همه از این حرفا پره. زمان بحث هم باید ازش سئوال کنی و به چالش بکشی اش و آمارهای ملموسی که می دونی رو بهش بدی.
مدیر ساختمون که به سرایدار دستور رو داد، بعد از اون می تونی همین قرار دوستانه رو با سرایدار هم بذاری طوری که خودش هم بدونه برای چی داره اینکارو می کنه و فقط یک اجبار و دستور نیست.

2 پسندیده