نقدی به فرایندهای موجود در اتاق مسائل روز ایران

(Emad) #1

مطرح شدن این موضوع در اینجا به این دلیل بود که در گروه تحلیل مسائل روز ایران فعالیت خاصی مشاهده نمیشود. حداقل پس از مسائل اولیه شاهد افت شدیدی در سطح تعاملات این گروه بودیم و مسائل مهم با توجه به قانون زمان بندی در این گروه بدون نتیجه گیری یا مشارکت مناسب بسته میشوند و پایان…
شفافیت آرا در مجلس که تاثیر مستقیم ، فرد به فرد و جمعی دارد مورد بحث و چالش دوستان قرار نگرفت
حداقل آنقدری که بنده انتظار داشتم و خودرا برای چالش در این موضوع آماده کرده بودم

موضوع دوم. بسیاری کاربران پادپرس اصلا در مدت 3 روز ممکن است آنلاین نشوند. چطور میتوانیم چنین مسائلی را در این محیط مورد بررسی قرار دهیم !

پیشنهاد! بهتر نیست صحبت در خصوص مسائل سیاسی و روز ایران از قالب گروه خارج شده و قانون تایید پاسخ توسط مدیر به آن اضافه شود؟؟؟ اینطور امکان تعامل برای همه فراهم بوده و مدیران جامعه میتوانند از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنند
(مدیر حق ویرایش پاسخ هارا ندارد، صرفا رد یا تایید و اگر رد با ذکر دلیل تا فرد پاسخ خودرا اصلاح کند)

ایجاد بانکی از سوال‌ها و مسئله‌ها بدون نگرانی راه حل آن
(لاله ملا) #2

هدف تحلیل مسائل روز، تحلیل مسائل روز هست، یعنی مسائل داغ روز که حتی قبل سه روز منقضی شدن.

دو تا سوال از گفتگوهایی که در فضای حقیقی داریم:

1. تعداد افراد مناسب در یه گفتگو/بحث چند نفره؟

2. بحث‌های فضای حقیقی چند ساعت/چند روز به طول می‌انجامن؟

منظورم دقیقا بحث با هدف بحث هست، discussion؛ یعنی چیزی برای انتقال دیدگاه، که درش دنبال راهکاریابی یا هر چی دیگه نیستیم. فقط میخوایم از زمانمون لذت ببریم و راجع به موضوع نظرمون رو بگیم.

اگه بخوام از تجربه شخصی شروع کنم به درک این سوال، بهترین و اثربخش‌ترین گفتگوهایی که در زندگیم داشتم گفتگوهای دونفره بودن؛ جایی که فضای کافی برای شنیدن طرفین وجود داشته. در ضمن هیچ گفتگویی هم نیازی نبوده بیش از چندین ساعت به طول بینجامه.

با این حساب، به نظرم محدودیت‌های اتاق تحلیل مسائل روز برای ایجاد گفتگوهای fruitful و اثربخش مناسبه، چون باعث میشه اختلال کمتری در بحث‌ها ایجاد شه و کسی که واقعا حرفی برای مطرح کردن داره وارد گود شه.

اگه میبینین بحث‌ها به جای خاصی نرسیده، فکر نمیکنم دلیلش محدودیت زمانی باشه، احتمالا کسی حرف تازه و دیدگاه جذاب دیگری برای طرح نداشته.

برای جمع‌آوری insight‌ و دیدگاه و یا گفتگوهای طولانی‌مدت، اتاق پرسشکده #Problems جای مناسب‌تری هست.

(Emad) #3

این نظر شماست و متین
اما شما به عنوان یکی از مدیران چنین نظری دارید و این طبقه بندی فضا پادپرس رو در برخی موارد برای خود من شبیه یک ماز تو در تو میکنه .
طبق تجربه هم کلا با درخواست های تغییر در پادپرس مقابله به مثل میشه و باوری بر این وجود نداره که کاستی و نیاز همچنان در پادپرس باقیست .
طبق نظر تولید کننده پراید هم ماشین خوبیست…
طبق نظر شما هم این طبقه بندی نوعی مقبول و مناسب است .
طبیعتا قانونی که وضع میکنید به نظر شما مشکلی ندارد ، نباید هم داشته باشد وگرنه وضع نمیشد. اما میزان چیست؟

مورد آخر
قیاس های ناهمخوانی میکنید
صحبت ( کلام ، گفتار ) بسیار گسترده تر و بسط پذیرتر از ابزار پادپرس است ، با اینکه خود بنده در خواست افزوده شدن محتوای صوتی و اتاق مکالمات صوتی را نیز دقیقا به همین دلیل داشتم که بازهم طبق نظر محترمه مناسب شرایط و اهداف پادپرس نبود.
چطور یک بحث حضوری مبتنی بر کلام را با یک تالار گفتمان مبتنی بر متن مقایسه کرده و نتیجه گیری میکنید!
بلحاظ سرعت ارائه محتوا برابرند؟ بلحاظ نوع محتوای ارائه شده؟ بلحاظ زمان پاسخ؟ بلحاظ بازنگری و برداشت مشابه اند؟

اگر قرار بر انجام گفت و گو های دونفره باشد تلگرام بهترین بستر است و دیگر نیازی به پادپرس احساس نمیشود. پس دلیل عضویت در پادپرس مشخصا مغایر این نوع دیدگاه است .

(لاله ملا) #4

کدوم نیاز یا خواسته‌ی شما هست که در قالب فضاهای مختلف حاضر در پادپُرس پوشش داده نمیشه؟

(Emad) #5

مختصر بیان میکنم چون مشخصا در حال صحبت در فضای مناسبی نیستیم( موضوع تایپیک و موضوع بحث ) که خودش ممکنه برای دوستان پادپرسی اذیت کننده باشه
ممنون بابت توجه و ویرایش
مبحث نیاز که کمی متفاوت هست و من معتقدم منابعی مثل پادپرس مسئول رفع نیاز های جمعی هستند و شخص بنده هم برای رفع نیاز های شخصی در چنین فضای فعالیت نمیکنم
در خصوص خواسته ها مسائل فراوانی هست.
برای مثال با توجه به اینکه این فضا در محدوده جغرافیایی ایران تمرکز داره چرا تاریخ شمسی رو پوشش نمیده!برای خود من بدفعات پیش اومده که برای بررسی صحبت های دقیق آقای شاکری مجبور شدم تاریخ رو معادل سازی کنم و به بررسی ادامه بدم
البته مشاهدات نشان دهنده پیگیری تیم مدیریت هست و متاسفانه من به عنوان کاربری که میتونم در این زمینه کمک کنم زمان کافی برای پذیرش این مسئولیت رو ندارم

:smile: چطوره یک پیام باز کنم و شمارو بهش اضافه کنم تا در صورت لزوم و علاقه اونجا ادامه بدیم؟ :thinking:

(لاله ملا) #6

بیشتر منظورم در زمینه گفتگوهای اتاق بحث روز ایران بود، تا ابزار. در عین حال، هر کدوم از آزارهای ابزار رو میتونین با هشتگ باگ و یا نقد در اتاق #howto:PP مطرح کنین. حتما پیگیری میشه و بسته به اولویت برای رفعش زمان سرمایه‌گذاری میشه.

اگه در زمینه خواسته‌ها از تجربه کمک بگیرین خیلی بهتر میشه. مثلا:

در فلان موضوع بحث روز ایران، میخواستم پاسخی درج کنم که بحث بسته شد. و به فلان دلیل دلم نخواست یه موضوع جدید برای ادامه‌ی بحث پیشنهاد بدم.

این طوری خیلی ملموس‌تر میشه مشکل رو متوجه شد و برای رفعش دنبال راهکار گشت.