نوشته‌ها و کتاب‌هایی که میخونیم رو چقد می‌فهمیم؟

چقدر یادمون میمونه؟

اصلا کیفیت نوشته ها رو چطوری میفهمیم؟

فهم نوشته هایی که میخونیم

منم همیشه این مشکلو داشتم.
مثلا یه کتاب میخونم ولی بعدش نمیدونم، منظور کتابو فهمیدم،؟ یا اشتباه زدم؟!!!
فک کنم راه حل این مشکل میتونه این باشه که مؤلف کتاب یا نوشته،بعد از نوشتن ،چنتا سوال طرح کنه و بگه که هرکی این سوالا رو بدونه، منظور منو فهمیده.
فکر کنم این راهکار اگه برای کتاب های اخلاقی و فلسفی استفاده بشه بتونه خیلی به خواننده ها کمک کنه(البته ای راهکار برای کتاب های درسی استفاده میشه.)

1 پسندیده

من خودم از :

• میزان دریافتیی که از خوندن چندین صفحه اون کتاب داشتم و اینکه با یه تمرکز خوب، با یکبار خوندن متن رو متوجه بشم.

• اینکه چقدر بعد کتاب انگیزه زندگی در من بالاتر رفته و اینکه حالم بهتر شده و مشتاق به ادامه اش باشم.

• میزان تعداد صفحات خوانده شده بر زمان.

• متنیی جذاب نباشه واقعا زمان هم برام کند می گذره و هم بسیار طولانی مدت به اتمام می رسونمش.

این یکی از دغدغه های همیشگی من هستش. با توجه به اینکه اینجا مطرح شده فکر می کنم یه درد مشترک باشه. همیشه توجیهم برای این حالت اینه که این خونده ها مفیداش میره یه جایی ذخیره میشه و لازم نیست صد در صد کتاب رو به یاد داشته باشم. اما واقعا حسودیم میشه به کسایی که خوب به خاطر میسپارن. اصلا می تونم بگم حتی 10 درصد و حتی کمتر از کتاب “حماسه کویر” که پارسال خوندم تو ذهنم مونده تازه اونم یه سری مسائل خیلی خیلی کلی:fearful::confused:.

آیا این یه چیز طبیعی هست؟ یا اینکه خطرناکه و نباید اینطور باشه؟

دوستی داشتم که انقدر از این قضیه وحشت داشت که ترجیح میداد کتاب نخونه.

1 پسندیده

درسته این یه دغدغه و مشکل همگانی هست …
اما اینکه چرا یادمون نمیمونه …بر میگرده به دو نکته … میزان هوش و حافظه …و میزان تکرار و مکررات …
یادتونه جدول ضرب رو چطوری تمرین میکردیم …
دودوتا چهارتا … دو دوتا چهارتا … دودوتا چهارتا …
بیست بار میگفتیم… اونم هر روز د رهر هفته … الانم همونا یادمونه …
چند راه دیگه که میتنه کمک کنه …
یکی خلاصه نویسی و البته رونوویسی…
دوم بلند بلند خوندن…
سوم توضیح دادن اون مطلب برای کس دیگه …
چهارم تصویر سازی ذهنی مطلب… (مصلا توی ذهنمون بتونیم اون مطلب رو شبیه سازی کنیم )

و ااما اون دوستتون خیلی دیگه کمالگرا شده … منم یه کتابرو الان 9 ماهه دارم میخونم …
یکی دی
ه از دلایل به یاد نموندن … گسسته خوندن مطالب هست …
یه کتاب در زمینه تفکر طراحی میخونی… همزمان کتای در زمینه روانشناسی اجتماعی… بعد میای یهو یوزر ریسرچ میخونی…
خب ذهن نمیتونه درست حافظه رو مدیریت کنه …

1 پسندیده