واکسن کرونا زدید؟ اطرافیانتون چطور؟ از اصل و حاشیه‌ واکسیناسیون چیا شنیدید؟

چه دلیلی برای این دارید؟

1. امیدوارم آن عکس در حال گردش در شبکه‌های اجتماعی نباشد که ادعا می‌کند هزینه واکسن برکت ۱ میلیارد دلار بوده و با آن می‌توان ۶۰۰ میلیون نفر را واکسن آسترازنکا زد. این یک دروغ مضحک است. اگر فرض کنیم هر نفر به دو دوز واکسن نیاز داشته باشد بر اساس این اعداد هزینه هر دوز آسترازنکا کمتر از یک دلار می‌شود. در اروپا قیمت یک بطری آب معدنی هم از این بیشتر است.
    ۲. مسئولان بنیاد برکت گفته‌اند که کل هزینه‌های انجام‌شده برای واکسن برکت ۱۶۰ میلیون دلار بوده است. شاید نتوانید به آنها اعتماد کنید اما مسلما عکس‌های بدون منبع شبکه‌های اجتماعی هم معتبرتر نیستند.
    ۳. چه دلیلی دارید که هزینه واردات کمتر از تولید می‌شود؟
    ۴. هزینه واردات را نمی‌توان با هزینه سرمایه‌گذاری داخلی مقایسه کرد. در واردات ارز شما از کشور خارج می‌شود و شما فقط کالا به دست می‌آورید، اما در سرمایه‌گذاری داخلی حداقل بخش قابل توجهی از آن درون کشور می‌ماند و همچنین این سرمایه‌گذاری باعث ایجاد اشتقال، ارتقا دانش و فناوری، رشد شرکت‌های داخلی (از جمله شرکت‌هایی که در زنجیره تامین مواد اولیه هستند)، و منتفع شدن سهام‌داران بورسی این شرکت‌ها می‌شود.
    ۵. اتفاقا در شرایط تحریمی خارج شدن منابع ارزی از کشور می‌تواند مشکلات بیشتری ایجاد می‌کند.
    ۶. ایران وقتی هم با تمام توان به واردات واکسن بپردازد با نرخ محدودی می‌تواند واکسن وارد کند، چون تمام کشورهای تولیدکننده واکسن قوانینی وضع کرده‌اند که حداقل کسر معینی از تولید باید به واکسیناسیون داخلی اختصاص یابد. در این شرایط تولید داخلی در کنار واردات می‌تواند کمک کند که سریع‌تر واکسیناسیون انجام شود و این هم جان عده‌ای را نجات می‌دهد و هم به بهتر شدن وضع کسب و کارها و اقتصاد کمک می‌کند.
    ۷. بعد از رفع نیاز داخلی می‌توان واکسن تولیدی را صادر کرد. بنابراین این سرمایه‌گذاری درآمدزایی مستقیم هم خواهد داشت.

همان‌طور که انگیزه‌های سیاسی در بزرگنمایی عوارض واکسن‌های خارجی اثر داشته (البته سابقه کوتا واکسن‌های mRNA هم بی‌تاثیر نبوده) در تخریب وجهه واکسن‌های داخلی هم نقش داشته.

این صحبت‌ها که ایران تعمدا واکسن کافی وارد نکرده (تا مثلا به مجموعه برکت کمک کند) شایعه‌ای بیش نیست که به دلیل ذهنیت‌های سیاسی دوستان رواج پیدا کرده. چه منبعی برای این هست. البته ممکنه در اثر اشتباهات برخی مقداری کمتر واردات شده باشه اما این اختلاف مسلما زیاد نیست چون فعلا صادرات واکسن کرونا کلا کم هست. همین اخیرا وزارت بهداشت معرفی‌نامه‌هایی که برای ۴۷ شرکت دارویی برای واردات واکسن کرونا صادر کرده بود را منتشر کرد ولی فقط یکی از این شرکت‌ها توانسته بود ۱ میلیون دوز واکسن وارد کند. اگر امکان واردات بیشتر بود این شرکت‌ها هم باید توفیق بیشتری می‌داشتند.

این گونه اطلاعات باید دقیق‌تر تحلیل شوند. به این تحلیل ایرادهایی وارد شده:
https://www.isna.ir/news/1400052618953/
که از جمله آنها همین مساله است که چرا داده‌ها به تفکیک واکسن نیامده‌ است.
تعداد موارد Breakthrough ایران باید تعداد این موارد در موقعی که آمریکا همین سطح واکسیناسیون عمومی را داشت مقایسه شود، چون یکی از دلایل کم بودن این موارد در آمریکا می‌تواند امنیت جمعی (herd immunity) ناشی از درصد واکسیناسیون بالای جمعیت باشد.
وقتی اعداد این گزارش با کشور دیگری مقایسه می‌شود باید چیزهایی مثل توزیع سنی و بیماری‌های زمینه‌ای افرادی که واکسن دریافت کرده‌اند هم مقایسه بشود. ممکن است در کشوری میانه سن دریافت‌کنندگان ۷۰ سال باشد و در کشوری دیگر ۵۰ سال. در این صورت طبیعی است که کشور اول مرگ بیشتری در بین دریافت‌کنندگان واکسن داشته باشد.
در انتهای گزارش دلایلی برای نیاوردن نوع واکسن آمده است. از جمله آنها این است که گروه‌های سنی و شغلی مختلف واکسن‌های متفاوت دریافت کرده‌اند (برای مثال کادر درمان و مسن‌ترین افراد باید اولین محموله واکسن وارداتی را دریافت کرده باشند). متوسط زمان سپری شده از تزریق واکسن متفاوت است (مثلا اگر واکسنی ۲ ماه پیش وارد سبد واکسن کشور شده باشد طبیعتا برای ۶۰ روز به بالا داده‌ای نخواهد داشت در حالی که بقیه دارند). فاصله زمانی شروع واکسیناسیون و وقایعی مثل پیک دلتا برای واکسن‌های مختلف متفاوت بوده است (ممکن است برخی واکسن‌ها فرصت خیلی بیشتری برای ایجاد ایمنی بالا داشته باشند).
به نظرم به همین دلایلی که ذکر کرده‌اند باید نوع واکسن‌ها را به همراه سایر داده‌ها مثل توزیع سنی تزریق‌کنندگان هر واکسن و توزیع زمانی تزریق هر نوع واکسن و سایر داده‌های مرتبط منتشر شود و همه با هم تحلیل گردد.

این که در رسانه ملی چه گفته می‌شود ارتباطی به کیفیت تولیدات و تحقیقات داخلی ندارد. در مورد خاص نیش زنبور موسسه پاستور بیانیه داد که ایشان استاد بازنشسته این موسسه هستند و این موضع انستیتو پاستور نیست. در عین حال یک مقاله چینی (در چین باور عمومی بالایی به خواص درمانی زنبور و محصولاتش وجود دارد) در مورد اثر نیش زنبور بر کرونا وجود داشت و احتمالا این استاد از آن تاثیر پذیرفته. به نظر من باید محتاط‌تر می‌بود و دعوت به مطالعه علمی موضوع برای بررسی بی‌خطری و اثربخشی آن می‌کرد.
جالبه بدانید در دانشگاه Wageningen هلند تحقیقات علمی برای شناسایی نمونه مخاط کرونایی به کمک زنبور عسل وجود دارد. عجیب بودن یک موضوع دلیل بر غلط بودن آن نیست.

مثلا اگر رئیس جمهور کشوری بگوید برای پیشگیری از کرونا مواد گندزدا بنوشید باید واکسن‌های آن کشور را زیر سوال برد؟ ناگفته نماند که این توصیه منجر به تلفات انسانی هم شد.

رسانه‌های داخلی فقط فارس‌نیوز و صدا و سیما و کیهان نیستند. خیلی از رسانه‌های داخلی افتضاح آن پروژه را منعکس کردند و نهادهای دولتی هم بیانیه دادند که این دستگاه مورد تایید نمی‌باشد.

خیلی ممنون که این نکته رو هم ذکر کردید.

خود شما گفتید ۷۵۳ نفر در هر میلیون نفر که حدودا می‌شود کمتر از یک نفر در هر هزار نفر. آیا شما آمار هزار مسئولی که واکسن زده باشند را بررسی کرده‌اید و به این نتیجه رسیده‌اید؟ در ضمن این که فردی بعد از زدن واکسن مبتلا شود و فوت کند به این مساله هم بستگی دارد که سن او چقدر است، بیماری زمینه‌ای دارد یا نه، چقدر در معرض ویروس بوده است، و چقدر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده است.

3 پسندیده

بله زدم، سه شنبه ظهر ۲۶ مرداد، برکت زدم.
همه نوشته‌های شما و دوستان رو خوندم اما هم دقیقا به نتیجه نرسیدم چه واکسنی بزنم بزنم بهتره، هم زمان و انگیزه برای بررسی بیشتر نداشتم، رفتم که هرچه راحت و در دسترس بود بزنم. در کنار واکسیناسیون که همه میگن کمک میکنه، مولفه‌های دیگه رو هم جدی‌تر می‌بینم و می‌گیرم؛ رعایت بهداشت و فاصله و تغذیه سالم و ورزش و انرژی مثبت.

2 پسندیده

خیر همانطور که گفتم حرف هایم در مورد اعتماد بر اساس مشاهدات است و مطالعه عمدتا غیر مجازی! نقدم نیز بر شبکه های مجازی همچنان وارد است.
به اضافه هزینه واردات هر دوز واکسن AZ که ارزان ترین نوع واکسن است (طبق گزارش Financial Times ماکزیمم 4 دلار و طبق اسناد اتاق بازرگانی ایران 4.4 یورو) از هزینه تولید واکسن داخلی بسیار کمتر است، ضمن اینکه معطل کردن کشور برای تولید واکسن در شرایط پاندمی و زیر نظر افرادی که گفته شد، هم به خطر انداختن جان های بیشتر است و هم فرسوده تر کردن و خسارت بیشتر بر سیستم درمانی مملکت، کافی است سری به بیمارستان ها بزنید تا اوضاع آشوب زده را در همین تاریخ ببینید، تمام این ها یعنی خسارت بیشتر بر سیستم درمانی که البته هیچ کس پی اش را نمی گیرد و اگر پیگیری باشد در خود وزارت خانه است و به هیچ جایی درز نمی کند!
همه ی این خسارت های ظاهرا نامحسوس را بگذارید در کنار خطر از دست رفتن بیشتر نیروی کار، از دست رفتن فرصت تربیت متخصص و تعطیلی های گاه و بی گاه(در یک مورد تعطیلی بانک ها باعث تعطیلی بورس شده و خسارت زننده) و به نظرم خسارت بزرگتر و مهمتر ایجاد ناهنجاری های بیشتر اجتماعی و بیشتر و گسترده تر شدن بیماری های روحی در شرایط پاندمی نسبت به آمار پیش بینی شده است.
در یک مقایسه به کشور همسایه،ترکیه، توجه کنید که برنامه تلقیح واکسن را با سرعتی بیشتر از ایران و البته با استفاده ی هوشمندانه از واکسن سینووک و فایزر(برای گروه های جوان تر و همان واکسنی که گران بودن و عوارض اش گوش فلک را پر کرده) پی گرفته چون هنوز آنچنان از سیاست فاصله نگرفته اند!

سیاست از اقتصاد جدا نیست، در جایی که سیاست به موج سواری تعبیر شود حرف از اقتصاد یا سرمایه گذاری شوخی بی مزه و احتمالا خطرناکی است!
بماند که تا همین لحظه هیچ کدام از وعده های دوستان مبنی بر تولید میلیونی واکسن محقق نشده چون زیرساخت هزینه بردار و زمانبر است و نیاز به اقتصاد دارد و نه یک ساختار رانت زده دولتی یا به قول رییس جمهوری سابق «خصولتی» که اشتباها اقتصاد نام گرفته!

فعلا آنچه شما «اشتباهات» می خوانید را رییس اتاق بازرگانی(؟!) «کارشکنی عمدی» می خواند که مانع از ورود بیش از 6 میلیون دوز واکسن بخش خصوصی(؟!) شد!
در ضمن نمی دانم اگر واکسن اینقدر کم است چرا ترکیه(با شرایط کذا) و جمعیتی 82 میلیونی توانسته تا امروز بیش از 45 میلیون نفر را یک دوز و بیش از 34 میلیون نفر را دو دوز واکسینه کند؟!
در این بین مدیران ایرانی نیز از بهمن ماه وعده ی صادرات واکسن تا سه ماه را هم می دادند و شعار هایی هم ضمیمه اش می کردند و همچنان نیز بر آن حرف ها مصمم اند که البته دلیلش معلوم است!
همه این ها یک معنی دارند و آن نیاز فوری کشور به واکسن است، خیلی فوری و از هر راهی چه تولید داخل و چه وارداتی، در ضمن اگر تعطیلی هم هست باید لاک داون باشد و نه آنچه امروز می بینیم.
در نهایت حرف های شما باز هم من را یاد همان دوست (اسما) عدالت خواهم می اندازد که دانشجوی داروسازی شهید بهشتی است و با ترجمه ی غلط متون انگلیسی و نشر گسترده آن در فضای مجازی سعی داشت واکسن های mRNA را پر عارضه جلوه دهد، من در پاسخ به چنین تفکراتی فقط یک جمله دارم: لطفا علوم سیاسی بخوانید! (البته مشخص است که منظورم از «خواندن»، مدرک گرفتن یا مدرک جوییدن نیست!)

2 پسندیده

نگاه تون به موضوع، در جای خودش ارزشمنده،

منتها در شرایطی که یک ویروس فوق العاده خطرناکی تو کشور داره پرسه می زنه و هر روز جان صدها نفر رو می گیره، آیا باید بفکر اشتغال زایی، سودرسانی به سهامدار و … بود یا بفکر دفع خطر!؟

وقتی پای سلامتی و رفتن و ماندن انسانها در میان هست، سایر منافع باید ندید گرفته بشن. تو این بحران فراگیری و مرگ و میر ناشی از تکثیر ویروس، تنهاترین و تنهاترین و بازهم تنهاترین اقدام، باید در راستای کنترل این اپیدمی باشه که راهش واکسینه کردن هرچه سریعتر هست. حالا خواه واکسن رو از دشمن ترین دشمن، تهیه بکنن، خواه از دوست یا هر جای دیگری، مهم اینه که قابل دسترس باشه و بشه سریع کار واکسیناسیون رو شروع کرد.

متاسفانه حاکمیت در بحث واکسن هم با اصرار بر تولید داخلی و کورس گذاشتن روی این موضوع با دنیا، مثل بحث خودرو، اقدام کرد… تمام مرزها رو به روی واردات بست و نشست به همت و غیرت و توانمندی خودروسازی داخلی افتخار کرد و یه وقت متوجه شدیم آمار تلفات پراید و امثالهم از آمار شهدای جنگ تحمیلی سبقت گرفته…!

سال ۹۳ معاون فنی مرکز بهداشت استان کرمانشاه با اشاره به کشته شدن 219 هزار نفر در جنگ تحمیلی ایران و عراق بین سال های 1359 تا 1367، یادآوری کرد: از سال 1377 تا سال 1384‌، 253 هزار نفر در ایران در حوادث جاده‌ای کشته شده‌اند که از آمار جنگ بالاتر است…! شاید عامل بیشتر از نصف این آمار اصرار بیجا بخاطر حمایت از صنعت داخلی و ایجاد اشتغال بوده باشه…

2 پسندیده

دکتر حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس هم تصدیق کرد وعده ساخت واکسن برکت مانع واردات واکسن شده است .
https://www.tazenews.com/news/117966/مجری-رادیو-جوان-پنبه-نمکی-و-مخبر-را-زد/

نماینده چابهار هم در مجلس به ارتباط وعده تولید واکسن داخلی و ممانعت از واردات واکسن اشاره می کند .
https://www.khabaronline.ir/news/1546618/انتقادات-تند-یک-نماینده-از-نمکی-آقای-مخبر-چرا-تولید-۵۰-میلیون
البته اگر اقایان هم نمی گفتند به وضوح ارتباط برکت و ممانعت از واردات واکسن مشخص بود .ولی چون شاهد از غیب رسید حیفم امد اخبار را اینجا نگذارم .

2 پسندیده

واکسن آسترازنکا مشخص نیست تا چه موقع قیمت ۴ دلاری داشته باشد (گفته‌اند تا موقعی که وضعیت پاندمی بر جهان حاکم باشد) و البته هم ایران مقداری وارد کرد و هم شرکت‌های خصوصی زیادی برای واردات آن تلاش کردند. ترکیه‌ای که می‌فرمایید چند دوز واکسن آسترازنکا توانسته وارد کند و آیا به جز آسترازنکا واکسن دیگری هم ارزان‌تر از برکت وجود دارد؟
احتمالا می‌دانید که اتحادیه اروپا از آسترازنکا به دلیل تاخیر در اجرای قرارداد شکایت کرد. این یعنی این شرکت تولید کافی برای عمل به قراردادی که قبلا با اتحادیه اروپا بسته بوده هم نداشته.

تصمیم برای شرکت دادن یا ندادن مردم در آزمایش بالینی واکسن‌های خارجی تصمیم ساده‌ای نبوده و هر دو گزینه مزایا و معایب و منتقدان خود را دارد.

همین الان هم بیشتر از ۹۰ درصد واکسن‌های تزریق‌شده وارداتی بوده اگر برای تولید داخلی مانع واردات شدند پس چرا اکثر واکسن‌ها وارداتی هست.

در ضمن یکی از دلایل تاخیر در روند واکسیناسیون ما هم این بوده که شرکت یا دولتهای خارجی به موقع به تعهدات قراردادشان عمل نکردند و به موقع واکسن‌های خریداری شده را تحویل ندادند. موضوعی که مسئولین وزارت بهداشت چند بار اعلام کردند.

البته من کاملا موافق تلاش حداکثری هم برای واردات واکسن هم برای ساخت واکسن داخلی هستم.

من نمی‌دانم این چقدر درسته. مافیا خودرو وجود داره و باید کیفیت بهتر از این می‌بود. در عین حال باید دید اگر همه خودروها وارداتی بودند چقدر از این تلفات کم می‌شد و در عین حال از بین رفتن اشتغال و سایر تبعات اقتصادی چه خسارات و تلفاتی داشت.

ایشان گفتند وعده ساخت باعث تاخیر در خرید شده است. این ممکن است تا حدی درست باشد اگرچه مدرکی برای این ارائه نداده‌اند. این با این که به خاطر منافع برکت، مانع واردات واکسن شده باشند فرق دارد. این که وعده‌ها محقق نشده باید بررسی شود و اگر عمدا وعده دروغ داده شده باید محاکمه شوند. اگر هم واقعا مسئولین بر اساس این وعده‌ها در واردات تاخیر داشتن و خطای این وعده‌ها رو در نظر نگرفتند قصور آنها هم باید بررسی شود. نماینده‌هایی که ادله کافی از چنین قصورهایی دارند باید به دنبال شکایت از مقصران باشند.

2 پسندیده

راستش با اینکه پدرم بعد از تزیق دوز اول آسترازنکا متاسفانه دیگه نتونست از جا بلند بشه و بعد از مدت کوتاهی(حدود 2 ماه قبل) فوت کرد، با این حال، زمانی که نوبت تزریق واکسن خودم رسید بازهم آسترازنکا زدم!
البته علتش هیچ ربطی به علاقه شخصی من به برند آسترازنکا نداشت!!! :upside_down_face:
رفتم مرکز واکسیناسیون و ازم پرسیدن کدوم رو میخوای بزنی؟ برکت، سینوفارم یا آسترازنکا؟ [انگار که رفتم کله‌پزی و قراره بین پاچه و چشم و زبون انتخاب هوشمندانه‌ای داشته باشم]
داشتم با خودم فکر میکردم که خدایا این رسانه لعنتی چه کرد با ذهن ما که انتخاب برند واکسن هم برامون شد دغدغه! که دیدم:
12 غرفه سینوفارم چینی میزنن
3 غرفه برکت
و فقط یک غرفه آسترازنکا میزنه که چندنفر بیشتر تو نوبت نبودن.

چون حال و حوصله معطلی و انتظار در صف طولانی رو نداشتم، همون آسترازنکا رو زدم!
برام عجیب بود که چرا آسترازنکا اینقدر طرفدارش کم شده و سینوفارم اینقدر زیاد. که بعدها یکی از دوستان گفت به دلیل فاصله زیاد بین دو تزریق آسترازنکاست که 3 ماه طول میکشه. درصورتیکه در سینوفارم، این زمان گویا در حد دو سه هفته هست. بنابراین ملت دوست دارن سریع‌تر نسخۀ روئین‌تن شدن خودشون رو بپیچن و برن دنبال کارشون (به نظرم حرفش بی‌منطق نبود)

خلاصه واکسن رو که زدم بر اساس اینکه طی روزهای آینده هیچ علایم خاصی بیخ خِر بنده رو نگرفت، احتمال 90درصد دادم که آب مقطر یا میکروچیپ (درست گفتم؟) یا خلاصه هر زهرماری بجز واکسن اصلی بهم تزریق شده! و صد البته وقتی که دیدم بعد از یک عمر علاقه به جنس مخالف، این آخر عُمری هنوزم کششی به جنس موافق پیدا نکردم، دیگه یقین 100% پیدا کردم که آب مقطر بوده!!! :laughing:

چند روز بعد یکی از دوستان پزشکم که به واسطه اطلاع از سوابق بیماری بنده جویای حالم شده بود ازم پرسید:
تنگی نفس داری؟ گفتم آره خیلی زیاد.
داشت نگران میشد که ادامه دادم نگران نشو دُکی جون. به دلیل مصرف زیاد سیگار سالهاست که درگیر تنگی نفسم و برای امثال ما اهل چپق، کاملا عادیه.
دوباره پرسید خستگی چطور؟
آهی کشیدم و با تاسی از صدای خسروشاهی گفتم:
من یه عُمره که خسته‌م دکتر!
دوتا فحش چیزدار داد و گوشی رو بدون حداحافظی قطع کرد (از همون بچگی هم ادب بالایی نداشت طفلکی)

درنهایت، ضمن دعوت تمامی دوستان به رعایت تقوا و پرهیزگاری، شما رو ایضاً دعوت می‌کنم به دوری از بزرگترین شیطان معاصر (رسانه)
از واقعیت نمیشه فرار کرد. آسیاب هم به نوبته. شاید یک هفته یا یک‌ماه آینده من یا (خدای نکرده) هرکدوم از شما دوستان تواین دنیا نباشیم.
پس حداقل بیایم در این روزهای آخر، ذهنمون رو در برابر عنصر پلید «رسانه» فیلتر کنیم و بجای دغدغه برند واکسن و فکر کردن به جنگ‌های روانی که اونها برامون میسازن، به چیزهای خوب‌تری فکر کنیم و لذت عشق و محبت خالصانه به دیگران رو حتی برای یک لحظه از خودمون دریغ نکنیم.

3 پسندیده

نیازی نبود همه خودروها وارداتی باشند، همین طور که نباید دو خودروساز‌ داخلی انحصاراً تامین کننده خودرو می بودند. وقتی انحصار تولید یک محصول دست یک یا دو تولید کننده هست عملا تلاشی برای بالابردن کیفیت رو شاهد نخواهیم بود، چرا که خوب یا بد تنها تولید کننده و فروشنده همون دو شرکت هستند و رقابتی بین جذب مشتری وجود نداره. یا پراید رو می خره یا پژو رو…
برخلاف تمام دنیا تو مملکت ما بجای ایجاد رقابت بین صنایع و شرکت های تولیدی، اومدن اون بخش هارو به انحصار یکی دو شرکت درآوردن و جلوی واردات رو هم بستن تا رقیب خارجی هم نتونه خللی تو کار اینا وارد بکنه…، البته یکی از دلایل این امر سهامدار بودن خود حضرات تو این شرکتهاست.
درحالیکه می شد پای رقیب خارجی هم تو این عرصه باز بشه، اونوقت هم کیفیت ها می رفت بالا هم‌قیمت ها معقول تر می بود…

قدرتمندترین کشورها تو عرصه تولید واکسن،‌هیچ وقت ادعاشون نشد که ۸ نوع واکسن تولید خواهند کرد، و درست زمانی که بعضی از کشورها داشتن با فایزر و … مردم رو واکسینه می کردند، ما یه روز یه ادعای کذب، فرداش دوتای دیگه، پس فردا فایزر رو تحریم کردیم، یهو دیدیم کل دنیا تقریبا واکسیناسیون شون داره تموم میشه، بالاجبار گفتیم ول کنید تاییدیه بهداشت جهانی رو، بیارید خودمون برکت رو تایید کنیم واکسینه کنیم بره… از اون طرف شرکتی که بنا بود ۲۵ میلیون دوز از واکسن رو تا مرداد تحویل بده، هنوز ۲ میلیون بیشتر تولید نکرده…!
چرا؟

3 پسندیده

هنوز درک نکرده اید که سلامت مردم را نمی شود به قیمت پیوند زد؟! خطر فروپاشی سیستم درمانی چه؟ آمار افتضاح رسمی بیش از 700 نفر را به چه ربط می دهید؟
سیاست بخوانید!
در ضمن من سیاستمدار ترک نیستم اما یقین دارم (و با توجه به شنیده هایم) که اگر واردات سریع آسترازنکا برایشان ممکن بود چنین اتفاقی رخ می داد به جای شعار های پوچ و معطل کردن کشور برای ساخت واکسنی که از زمان شروع واکسیناسیون جهانی تا به امروز هنوز تولید انبوه نشده(به آمار های بعدی توجه کنید)

احتمالا می دانید که همین مقدار آسترازنکا نیز از کووکس است و تولید کره جنوبی و ژاپن نه تولید اروپایی! و گیریم آسترازنکا نبود، فایزر، J&J یا حتی همین تولیدات چین چه یا حتی روسیه(که واکسنی مشابه آسترازنکا ساخته)؟
و احتمالا می دانید که ترکیه تا اواخر اسفند بیش از هشت میلیون نفر را با واکسن های چینی و روسی یک دوز و بیش از شش میلیون نفر را دو دوز تلقیح کرده؟ آیا می دانید در همین بازه زمانی ما زیر 200 هزار نفر را یک دوز زده بودیم و حتی یک نفر هم دو دوزه نبوده؟(آمارهای رسمی)
سیاست بخوانید!
در ضمن آیا می دانید همین ترکیه همزمان دارد روی واکسن خودش کار می کند(تا پایان ژوئن به مرحله نهایی آزمایشی رسیده) و البته بدون تبلیغات عریض و طویل توانسته بیش از 43 درصد جمعیتش را کامل واکسینه کند، این را هم اضافه کنید به تجربه بسیار موفق تر(نسبت به ما) در لاک داون که البته برای ما فقط تبدیل شده است به جریمه ی خودرویی و کرکره های نیم باز با پروازها، اتوبوس ها و قطار های در حال حرکت؟!
سیاست بخوانید!

احتمالا می دانید که تمام این واکسن ها ابتدا روی گروه های حیوانی هم آزمایش شده؟ و واقعا چقدر از تکنولوژی تولید این واکسن ها می دانید؟ چطور سابقه ی واکسن سازی ایران آن هم با هیئت علمی های کذا را وسیله ای برای اعتماد به واکسن های داخلی می دانید اما سابقه ی واکسن سازی در یک قاره با بیش از 30 درصد منابع کتابخانه ای دنیا را به راحتی مورد تردید قرار می دهید؟
در ضمن فراموش نکنید که در وضعیت پاندمی هستیم یعنی جایی که پای قانون هزینه-فایده و اقدام به موقع و ضربتی به میان می آید!
سیاست بخوانید!

شما شاید اما دوستانی که حامیانی چون شما دارند، یعنی اقایان وزارت نشین، ظاهرا موافق نبوده اند، چون هنوز مفهوم «سیاست» را نمی دانند!

1 پسندیده

این را فقط از این باب گفتم که اظهار کردید واردات واکسن از تولید آن ارزان‌تر است. فقط حدود ۱۵ درصد از واکسن وارد شده آسترازنکا است. بیش از ۹۰ درصد واکسن‌های تزریق شده وارداتی بوده که بیشتر آنها واکسن سینوفارم بوده.
همین طور هم که قبلا گفتم همین تعداد خریداری شده رو هم با تاخیر تحویل ما می‌دادند.

1 پسندیده

شد زمین لبریز مسکین و یتیم
ما گرفتار کدامین هیاتیم …!؟

نمی دونم شما چه اصراری دارید از یک عملکرد معیوب به این صورت و تمام و کمال حمایت بکنید…
اینکه با تاخیر تحویل دادند، درجای خودش مورد بحث هست، که چرا فقط در مورد ما این اتفاقات می افته؟ چرا fatf برای ما مشکل سازه؟ چرا فایزر برای آلوده کردن ما ساخته شده!؟ و کلی چراهای دیگه ، از همه اینها بگذریم آیا چند روز تاخیر در رسیدن بهتر از این نیست هرگز نرسد…؟

وعده‌های آماری اعلامی از سوی مسئولان ستاد اجرایی فرمان امام:
۹ دی ۱۳۹۹: رئیس ستاد اجرایی فرمان امام از تولید ماهانه ۱.۵ میلیون دوز واکسن ایرانی کرونا ظرف سه هفته آینده خبر داد و گفت: امکان تولید ماهانه بیش از ۱۲ میلیون دوز واکسن در صورت استقرار تجهیزات لازم وجود دارد.

۲۵ اسفند ۱۳۹۹: رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با اشاره به آغاز تولید واکسن ایرانی کرونا با ظرفیت ماهانه سه میلیون دوز در فاز اول تولید انبوه از ۲۵ اسفند گفت که تولید ماهانه ۱۲ تا ۱۵ میلیون دوز واکسن در فاز دوم تولید انبوه تا قبل از خرداد انجام و افزایش ظرفیت تولید ماهانه به ۱۵ تا ۲۰ میلیون دوز از اواخر بهار ۱۴۰۰ محقق می شود.
… و اما در شرایطی که سر هر مصاحبه و اظهار نظری وعده تولید ماهانه ۱۲، ۱۵ تا ۲۰ میلیون دوز واکسن رو از ۹ دیماه سال ۹۹ به مردم داده اند، بعد از ۸ ماه تعداد دوز واکسن تولید شده رو از زبان خودشون بشنویم…
۱۸ مرداد ۱۴۰۰: جلیلی مدیرعامل کارخانه شفافارمد گفت: تاکنون دو میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن برکت به وزارت بهداشت تحویل داده شده…!

و این آمار، یعنی نرسیدن…!
در شرایطی که سر هر کوچک ترین مصاحبه ای وعده تولید ۱۲ میلیون دوز تا ۲۰ میلیون رو از ۹ دی ماه ۹۹ تو بوق گذاشتن، بعد از ۸ ماه تازه شده ۲میلیون ۲۰۰ تو کل ۸ماه…!

رو چه اساس و پشتوانه ای یه همچین شرکتی میاد وعده تولید ماهانه ۱۲ تا ۲۰ میلیون دوز رو میده!؟ و به چه جسارتی یک مملکت رو با وعده های پوچ و واهی خودش در معرض خطر قرار میده؟
اگه این چنین وعده و وعیدهایی نمی بود لااقل شاید فایزر و برخی از نجاسات رو به یه فرمی تطهیر می کردند و مردم رو نجات می دادند، که متاسفانه این وعده ها باعث شد فتوای نجاست با قدرت بیشتری صادر بشه و راه برگشت رو هم ببنده…! هرچند که این موضوع توجیه قابل قبولی برای تحریم واکسن نیست…ولی در بدبینانه ترین حالت درصورت نبود وعده های تو خالی، وضعیت مون بهتر از این می بود.

1 پسندیده

بله 12 شهریور سینوفارم زدم

1 پسندیده

من هنوز نزدم راستش دوست هم ندارم بزنم نمی دونم چه بلایی سرمون بیاد … :thinking:

1 پسندیده

ولی می دونید که با نزدن واکسن چه بلایی سرمون میاد!
اگر دلیل منطقی بغیر از ترس از سوزن دارید رو بفرمایید!
مادامی که یه عده بدون دلیل موجه واکسن نمیزنن و کمک به واکسیناسیون همگانی نمیکنند نتیجه ش میشه بیماری برای افراد دیگه از جمله مادرم که علیرغم رعایت تمامی پروتکل ها برای دو هفته در آی سی یو بدنش با بیماری جنگید و با داروهای کمیاب و بازار سیاه و با قیمت نجومی زنده موند.

• مادر من حتی مایحتاجش رو اینترنتی سفارش میداد و رفت و آمد هم ممنوع کرده بودیم که از قضا برادرزادم برای چندساعت که مادرش کاری بیرون از خونه داشته میان منزل مادرم و مادرم درگیر کرونا میشه. (خانواده برادرم از پایان شب همون روز علائمشون شروع میشه و مادرم از دو روز بعد)

• مادرم بخاطر ابتلای دو خواهرم پشت سرهم تزریق واکسنش به تعویق افتاد و نتونست بموقع بزنه.

2 پسندیده

نه، به خاطر ترس از سوزن نیست وقتی واکسن می زنند باز هم می گیرند و بعضا تو خبرها کشورهای دیگه میگن بدترش رو میگیرن یا اینکه عوارض بلند مدت واکسن ها هنوز مشخص نیست خب آدم میترسه :thinking: ای کاش مطمئن میشدیم با خیال راحت میزدیم

خدا رو شکر که حال مادرتون خوب شد :pray:t2:

1 پسندیده

متاسفانه عوارض داروهای تزریقی به جهت بهبود خیلی بیشتره ، روی عروق قلب، کبد، پوست، مو، اعصاب و روان
اینجا دقیقا انتخاب بد و بدتره
اگر مادر من واکسن زده بود هرگز کارش به پلاسمادرمانی نمیکشید . تمام دستهای مامانم کبود رو به سیاهی شده بود به همراه ورم که از ترس عکس و سونو انجام دادیم.

بهرحال هدفم از یاداوری اون روزای دردناک اینه که کرونا خیلی وحشتناکتر از حد تصوره و دور از جون شما یه جایی که آدم فکرشم نمیکنه دچارش میشه.

خیلی ممنونم، بله واقعا خدارو هزاربار شکر

2 پسندیده