چطور میتونم به حضور موثرتر کسب و کارها در پادپُرس کمک کنم؟

(لاله ملا) #1

مدتی هست در حال دعوت از اعضای کسب و کارها به حضور در جامعه‌ي پادپُرسی‌ها هستیم. این حضور کمک میکنه چشم اندازی که درش حرف‌ها و گفتگوها به سطح عملی برسن، ممکن‌تر شه.

برای حضور موثر یه کسب و کار، لازمه دو تا اتفاق بیفته:

• به تخصص اون کسب و کار در جامعه پادپُرس نیاز حس بشه.
  • کسب و کار بتونه به شکل برد-برد با جمع به همفکری بپردازه.

این کسب و کارها لزوما غریبه نیستن، خیلی‌هاشون همون‌هایی هستن که به خود ما سرویس و خدمت رسانی میکنن و اگه به کمک خود ما بتونن خدمات بهتری بهمون ارائه بدن، چرا که نه؟

و یا ممکنه روزی کسب و کار خود شما مایل به حضور و استفاده از بستر خرد جمعی پادپرس باشه، که دیگه این بهترین اتفاقه. چرا که داریم خودمون به خودمون کمک میکنیم :wink:

حالا به نظرتون اصلا من به عنوان جامعه کاربری میتونه در این دو مورد، به کسب و کارها کمک کنم؟‌ اگه بله، چطور؟

نه! ولی مدت کوتاهی هست متخصصین مدیران سایت @Modiransite در قالب یه کسب و کار در پادپُرس حضور دارن و میتونیم از تجربیات خوبشون در حوزه سئو و دیجیتال مارکتینگ بهره ببریم. برای همین سوالا و مسئله‌هایی که در حوزه سئو مطرح میشه رو مستند میکنم. شما هم دعوتی اگه در این حوزه ابهام یا نکته ای داشتی بپرسی، دوستان تجربیات خوبی دارن :wink:

برای سئو بهتر به روز رسانی محتواهای گذشته را از کدام محتوا شروع کنیم؟
(Jalal Razavi) #2

حضور دوستان حتی حس هم نشده چه برسه رویت :sweat_smile: یه خودی نشون بدن آشنا بشیم حتما به تبادل اطلاعات میپردازیم کاری که همه پادپرسیا انجام میدن :grin:

(لاله ملا) #3

بیا سوال رو یه طور دیگه بپرسیم، به جای اینکه بپرسیم «چرا تا الان خودی نشون ندادن؟» بگیم «چرا باید تا الان خودی نشون میدادن؟» یا «من چی کار میتونم بکنم که این دوستان و موارد مشابه کسب و کارها بتونن زودتر خودی نشون بدن؟»

نظرت چیه؟

(Jalal Razavi) #4

این سوال به یه کاربر معمولی پادپرس شاید ربطی نداشته باشه! ممکنه هر دلیلی برای خودشون داشته باشن من به عنوان کاربر موظف نیستم کاری انجام بدم که کسی بیاد توی این فضا ابراز وجود کنه و به جمع بپیونده. :thinking: اگر اینجوری باشه میتونیم بگیم چرا فلان دکتر توی پادپرس نیست؟ چیکار کنم که بیاد به پادپرس؟
اما اینکه پادپرس رو چه تغییراتی بدیم که افراد خاصی بتونن توش حضور پیدا کنن یه موضوع جدا محسوب میشه.
کسب و کارها چرا باید توی پادپرس حضور داشته باشن؟ دلیلش چیه؟ فقط عملیاتی کردن؟

(لاله ملا) #5

:thinking: این رو اگه بپرسم، یعنی به عنوان کسب و کار دارم میپرسم و نه به عنوان کاربر معمولی. وقتی نیازی به حضور منِ کسب و کار تو جمع پادپُرس دیده نمیشه، چرا بیام این رو بپرسم؟

(Jalal Razavi) #6

وقتی پرسش یک کاربر معمولی و یک کسب و کار مثل همدیگه هستن حتی شخص سوال کننده خود کسب و کاری که مثال زده شد نیست اینجوری که شما میگی برداشت نمیشه :thinking:
اگر کسب و کار خودتون بود حرفتون صحیح بود و داشتید در مورد کار خودتون سوالاتی مطرح میکردید. چرا خود کسب و کار این سوال رو نپرسیده؟ :thinking:

(لاله ملا) #7

نمیدونم جواب این سوال در فکر به پرسش قبلی داده شد یا ترجیح میدین سرش گپ بزنیم؟

اگه انتخاب گپ هست، میخوام به جای پاسخ مستقیم، برعکسش رو بپرسم ازتون: چرا نباید کسب و کارها توی پادپرس حضور داشته باشن؟

(Jalal Razavi) #8

پادپرس یه فضای آزاده و هرکسی میتونه درش حضور داشته باشه به شرطی که حضور داشته باشه نه اینکه صرفا محتوای مرتبط با اون کسب و کار در پادپرس باشه :thinking: بهتر بخوام بگم حضور کاربر باید منجر به تولید محتوا بشه نه تولید محتوا منجر به حضور کاربر.

(زری) #9

اقا من هر روز اینجام چطور میتونم محتوا ایجاد کنم؟ :sweat_smile::laughing::joy::joy::joy:

(Jalal Razavi) #10

همین کامنت ها و نظراتتون تولید محتواس که با استفاده از دانش و تجربه شما و یا نظراتتون به پادپرس اضافه میشه و مشخصه که شما ایجادش کردید :blush: نیازی نیست کار خاصی انجام بشه مشارکت منجر به تولید محتوا میشه به صورت خودکار

(زری) #11

موافقم خیلی :blush:… حضور مستمر و مداوم درکنار هم و از مطالب و نحوه کاری یا هر چیزی مفید صحبت کردن محتوارو ایجاد خواهدکرد.

(لاله ملا) #12

خوبه :+1: البته سوال من و ذهن شما الان از هم فاصله داره، ولی خوبه که دغدغه ی کاربر رو مطرح کردی. اگه نتونیم همزمان با کاربر و کسب و کار همدلی موثری داشته باشیم و درکشون کنیم، پادپُرس انسان-محور نمیشه.

با توجه به بحث، میخوام سوالم رو بازتعریف کنم:

دنبال روش‌های خلاقانه‌ای هستیم که به کمکش بتونیم با اینرسی و اصطکاک کمتری اعضای کسب و کارها رو به حضور در پادپُرسِ‌ کنونی ترغیب کنیم، فضا رو بهشون بشناسونیم و در ضمن به شکل موثری از تجربیاتشون کمک بگیریم.

نکته: وقتی میگم حضور اعضای کسب و کار، منظورم حضور بیزینسی هست. وگرنه هر کدوم از پادپُرسی‌ها به هر حال در یه شرکت یا سازمانی مشغول به کار هستن و به نوعی اعضای کسب و کار حساب میشن. حضور بیزینسی یعنی حضوری که درش فرد ورای نیازهای فردی و برای نیازهای سازمانی حضور داره.

یه نمونه از این روش‌ها،‌ برای معرفی اولیه خدمات کسب و کار و نمایش قدرتِ ذهن منتقد پادپُرسی‌ها، پیش از این توسط دبیر نوآوریِ مطرح شده بود: رای‌گیری بین سایتا در پادپُرس.

(Jalal Razavi) #13

دلیل این موضوع رو متوجه نمیشم :thinking: چرا باید محافظت شده یا در شرایط خاص اتفاق بیوفته؟

اینکه به صورت بیزینسی میخوان یا میخواید یا میخوایم ورود داشته باشن درست، اما یکمی شرایط رو سخت نمیکنید برای حضورشون؟ یه کسب و کار به اندازه کافی سختی داره. اگر حس کنه که نمیتونه مثل یه کاربر معمولی باشه و در عین حال برای کسب و کارش هم تلاش کنه و کمک بگیره خب ترجیح میده به عنوان کاربر معمولی ورود پیدا کنه :thinking: اگر اشتباه متوجه شدم روشنم کنید :grin: فقط زیادی روشن نکنید ته میگیرم :sweat_smile:

(لاله ملا) #14

قرار نیست محافظت شده رخ بده، بلکه قراره رخ بده! بذار یه سوال بپرسم: شما تا الان کدوم سوالا یا مسئله‌هایی که در کسب و کارت بهش برمیخوری رو اوردی پادپرس؟

اگه تعدادش کم بوده، چرا این طور بوده؟ ایا تو طول روز چالش‌های کمی سر کسب و کارتون دارین؟ یا هنوز مجاب نشدین سوالتون رو در دسترس سایرین مستند کنین و از همفکری چند نفر علاقه مند کمک بگیرین؟

:joy: سکوت پیشه میکنم و محافظت از شعله رو می‌سپرم دست هم‌تیمیم @yousef ! من سوزوندن‌های زیادی رو تو رزومه‌م دارم … .

(Jalal Razavi) #15

تا وقتی که ندونم متخصصش هست چرا سوالم رو بپرسم؟
میرم از متخصصش میپرسم و وقتمو تلف نمیکنم!
در بیزینس و کسب و کار زمان خیلی مهمه.
برای یه مسئله مهم کاری ممکنه من در پادپرس سوال بپرسم و بعد از یه هفته جواب درست و حسابی نگیرم چون تخصصش اگر هم باشه مشخص شده و دسته بندی شده نیست که بدونم باید سراغ چه کسی برم :thinking:

به همین دلیل تا به حال مسائل کاریم رو در پادپرس نپرسیدم.
من تا به حال چند تا سوال پرسیدم؟
چند تاش جواب برگزیده داره؟
اینم میتونه جواب سوالتون باشه تا حدی :thinking:

(لاله ملا) #20

خیلی خوب بود :ok_hand: .

دقیقا! به همین دلیل دنبال کاتالیز حضور اعضای کسب و کارها هستیم.

البته شما دیدگاهتون رو درباره‌ی سوال‌ها و مسائل مهم و فوری در کسب و کارها، گفتین. در حالی که الان بیشتر دنبال حل سوال‌ها/مسائل مهم و غیرفوری هستیم. مسائل و چالش‌هایی که معمولا اعضای کسب و کار باهاش دست و پنجه نرم میکنن ولی برای حلش کار موثری نمیکنن.

و در ضمن شما مشوق‌های احتمالی که بتونه حضور متخصص رو تسریع کنه، رو هم در نظر نگرفتین؛ و همین طور کمکی که از پادپُرس برای جلب نظر مخاطب مناسب برمیاد رو.

این‌ها رو بذاریم کنار هم مدل درامدی پادپُرس و ارزشی که پادپُرس برای هم‌آفرینی در اختیار کسب و کارها قرار میده، در میاد. ولی همچنان قبل اینکه چنین چیزی رخ بده، درک متقابل بین پادپُرس و بیزنسها مهمترین مرحله‌ای هست که باید انجام بشه تا نوآوری جمعی و قابلیتهاش به درستی فهمیده بشه. نیاز به واقع‌بینی و توقع مناسب در کنار حضور موثر در این زمینه اهمیت بالایی داره.

در نهایت، به نظرم اینکه شما سئوال تخصصی خودتون رو در پادپُرس مطرح نمی‌کنید، طبیعیه؛ ولی اینکه در بیزنسی کار کنید که هیچ سئوال قابل طرحی برای این محیط نداشته باشه، کمی غیرطبیعی به نظر میاد. شاید بد نباشه که به مفهوم نوآوری باز و هم‌آفرینی بهتر نگاه کنیم و همینطور به بیزنسی که دارید، تا ببینیم چه مسئله‌ای قابلیت طرح در محیط رو داره.

(modiransite) #21

به هر حال ما با قدرت آماده پاسخ گویی به سوالات سئو دوستان هستیم :wink: