چطور میشه از افزایش زباله های پلاستیکی جلوگیری کرد؟

تولید کیسه های پلاستیکی هزینه بیشتری روی دوش طبیعت میذاره یا کیسه کاغذی؟ چرخه زندگی پلاستیک و کاغذ و از تولد تا مرگشون رو چطوری میشه با هم مقایسه کرد؟

#پرسش

5 پسندیده

میشه قیمت کیسه پلاستیکی رو افزایش داد تا مشتری ها با خودشون وسیله حمل و نقل خریدهاشونو بیارن. یه چیزی که وقتی می بینم خیلی افسوس می خورم این هست که دیگه مثل قدیم از زنبیل ها استفاده نمیشه. به خصوص که از صنایع دستی قدیم گیلان هم هست و بسیار زیباست.

6 پسندیده

در ایالت متحده امریکا در هر پنج دقیقه پنج میلیون سر بطری دور ریخته میشن، این در حالیه که دولت به مردم برای جمع اوری اونها جایزه میده. دیگه ایران رو که امار دقیقی نداریم خدا میدونه چقدر از این زباله ها تولید می کنیم !

حس می کنم بهترین راه این باشه که کلا پلاستیک حذف بشه از زندگی اما باید جایگزینی داشته باشه که زیست تخریب پذیر باشه. همه مخلوقات با هم در طبعیت منهای انسانها، فقط پنج مدل پلیمر تولید می کنند، اما ما که مدعی هستیم باهوشترینشون هستیم به تنهایی 350 مدل پلیمر تولید می کنیم ،که اگه دیدمون رو دقیق تر کنیم اینها فقط سمهایی هستند که چرخه داره به خودمون برمیگردونشون و در کنارش ما قاتل جان سایر مخلوقات هم محسوب میشیم.

یه راه می تونه این باشه که ما از سایر موجودات درس بگیرم. بریم به دانشگاه طبیعت. زندگی موجودات مختلف رو با دقت و از نزدیک مطالعه کنیم ببینم که آیا اونها زباله دارند؟ اگه اره باهاشون چه برخوردی می کنند. یه راه دیگه ممکنه این باشه که هویت پلاستیکها رو عوض کنیم تبدیلشون کنیم به موادی که خود طبیعت تولیدشون می کنه. برای مثال ابن بایر و دوستانش از میسیلیوم قارچها و ترکیبش با چند گیاه دیگه ماده ای رو ساختن که جایگزین آکاسیو شده.

3 پسندیده

یک روشش اینه با استفاده فراگیر از مواد غیر پلاستیکی که خیلی زودتر در طبیعت تجزیه میشن کم کم زباله های پلاستیکی رو حذف کنیم ولی نه با اجبار و گرون تر دادن موادی که زباله پلاستیکی تولید میکنن.
روش دوم اینه که مواد پلاستیکی مرغوب و بادوام رو استفاده کنیم و اونها رو کمتر به زباله تبدیل کنیم
حدود دو دهه پیش یادم بود وقتی صف شیر وامیستادیم فروشنده ها قیمت شیشه ها رو از قیمت شیر کم میکردن و مردم ترغیب میشدن شیشه خالی رو نریزن سطل زباله به نظرم این رو میشه رو مواد پلاستیکی هم انجام داد

2 پسندیده

چرا باید از پلاستیک استفاده کنیم؟در صورتی که میشه خیلی از چیزای دیگه جایگزین کرد
مثلا خودمون وقتی رفتیم آش فروشی ظرف ببریم که برامون آش بریزه.همینطور در شیرینی فروشی خودمون ظرف ببریم.
میتونیم خودون شیر های محلی بخریم و از بطری ها استفاده نکنیم.
میتونیم میوه فروشی ها از سبد های توری استفاده کنیم برای خرید.
میشه در مجالس از ظروف یکبار مصرف استفاده نکنیم و میشه ظروف خوونگی خودمون روبکاربگیریم.
میتونیم برا سفارش غذا از بیرون خودمون ظرف مخصوص با کد مخصوص داشته باشیم که برامون غذا بیاره و ما اون ظرف رو بشوریم و یک روز درمیون تحویل بدیم برای دفعه ی بعدی.
میتونیم اگر کافه رفتیم و یا دانشجو هستیم به همراه خودمون ماگ داشته باشیم که از یکبار مصرف استفاده نکنیم.
میتونیم وقتی خشک شویی میریم پلاستیک نگیریم.
میتونیم وقتی تولد میگیرم از ظرف یکبار مصرف استفاده نکنیم.(استفاده از ظروف یکبار مصرف تو مجالس خیلی ممهمه)
میتونیم سبد های پارچه ای رو جایگزین پلاستیک کرد برا خرید.
میتونیم سالی یه بار لباس خرید کنیم شاید این موضوع به زباله ها ربطی نداشته باشه اما هر لباس خصوصا جین ها سه سال آبی نیاز هستش که اگر ما اونا رو میخریم باید توجه کنیم به دوامشون و سعی کنیم سالی یه بار بخریم و کمتر زباله تولید کنیم.

6 پسندیده

خیلی خوب گفتی @zari در کل استفاده از جنس با دوام بالا تاثیر زیادی تو کم شدن زباله داره

2 پسندیده

این متن برام خیلی دوستداشتنی و مهم بود که حیفم اومد بقیه نخونند.

https://www.khabaronline.ir/news/783006/چگونه-می-توان-مصرف-پلاستیک-را-کم-کرد