آیا شما کمبود ویتامین D دارین؟

کمبود ویتامین D

یکی از رایج‌ترین مشکلات افراد و به خصوص زنان و کودکان در ایران، کمبود ویتامین D یا ویتامین خورشید هست. نکته‌ی جالب توجه اینه که ایران کشور پرآفتابی هست، ولی سبک زندگی و نوع پوشش ما در ایران مانع جذب ویتامین D موجود در تابش خورشید می‌شه.

با توجه به اهمیت ویتامین D در استحکام اسکلت بدن و همین طور سلامت بدن در دوران کهنسالی در ادامه‌ی این یادداشت، اطلاعات عمومی در این زمینه در اختیارتان قرار می‌دهم. منبع این اطلاعات جزوه‌های آموزشی هست که از طرف بیمارستان در اختیار کادر بیمارستان قرار داده شده.

ویتامین D چیه و چه فوایدی داره؟

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی هست که میتونه تو بدن ذخیره بشه و با کنترل تعادل کلسیم و فسفر به رشد و استحکام استخون‌ها و دندان‌ها کمک می‌کنه. در ضمن این ویتامین در سلامت استخوان در دوران پیری هم به شدت تاثیرگذار هست.

دریافت ویتامین D و کلسیم به اندازه‌ی کافی باعث افزایش قدرت و هماهنگی عضلات افراد میشه و در ضمن جذب کلسیم و فسفر از روده ها رو زیاد می‌کنه و دفع اون‌ها از کلیه ها رو کم. این ویتامین از بروز سرطان روده بزرگ، افسردگی، مرگ زودرس، سکته مغزی، قلبی، ام اس، دیابت، آرتریت روماتوئید، آلزایمر و پوکی استخوان جلوگیری می کنه!

یکی از بهترین منابع برای جذب ویتامین D، خورشید هست و برای همین به این ویتامین، ویتامین خورشید هم میگن!

چون ویتامین D قابلیت ذخیره شدن در بدن رو داره، اگه مقادیر زیادی ازش مصرف کنیم، میتونه عوارض داشته باشه:

• رسوب کلسیم تو کلیه‌ها، ریه‌ها، قلب و گوش،
  • دردهای استخوانی،
  • از دست دادن اشتها و تهوع،
  • افزایش حجم ادرار،
  • یبوست،
  • اختلالات کلیوی
  • و مسمومیت.

عوارض فقر ویتامین D، چیه؟

اگه در دوران کودکی ویتامین D بدنمون کم باشه، ممکنه به بیماری نرمی استخوان مبتلا بشیم. از عوارض دیگه‌ی این کمبود، بزرگی جمجمه، زائده های دکمه مانند روی ستون فقرات و برجستگی سینه هست.

تو دوران بزرگسالی، کمبود این ویتامین در بدن باعث به وجود اومدن بیماری کاهش تراکم استخوانی و بروز دردهای شدید در ناحیه‌ی زانو و کمر می شه. پس حتما اگه در زانو و یا کمرتون درد حس می‌کنین برای آزمایش ویتامین د به پزشک مراجعه کنین.

در میان‌سالی حتی این امکان وجود داره که استخوان‌های بلند و بزرگِ بدن مثل استخوان ران به راحتی بشکنن. کمبود این ویتامین در دوران پیری، باعث بروز بیماری پوکی شدید استخوان، مخصوصا در زنان میشه.

چرا تو ایرانِ پرآفتاب اکثر افراد کمبود ویتامین D دارن؟

نوع لباس، گرد و غبار، شیشه پنجره ها، هوای ابری، هوای آلوده و کرم های ضد آفتاب می تونه مانع رسیدن اشعه ماوراءبنفش به بدن و مانع ساختن ویتامین D مورد نیاز در بدن فرد بشه. برای همین سبک زندگی آپارتمان‌نشینی و یا زندگی کارمندی و همین طور پوشش کامل بدن از عوامل اصلی کمبود ویتامین D در ایرانی‌ها هست.

برای جبران این کمبود، لازمه رژیم غذایی غنی از ویتامین D تو برنامه‌مون داشته باشیم. خوردن روغن کبد ماهی، ماهی های چرب، تخم مرغ، کره مارگارین، شیر غنی شده، جگر، غلات، سبزی ها و دریافت این ویتامین به صورت مصنوعی مثل قرص یا آمپول می تونه کمبود ویتامین رو در بدن جبران کنه.

در ضمن اگه هر روز ۵ تا ۱۰ دقیقه دست‌ها و صورت رو در معرض مستقیم نور آفتاب قرار بدیم، ویتامین مورد نیاز بدن تامین می شه.

اگه ویتامین D شما در حد بحرانی هست و دردهای زیادی رو در نواحی زانو یا کمر تجربه می‌کنین، بهتره اول زیر نظر پزشک از طریق تزریق ویتامین D از حد بحرانی فاصله بگیرین و بعد با رژیم غذایی و آفتاب اون حد رو حفظ کنین.

10 پسندیده

مرسی خیلی مفید بود.

این سوال برای خیلیا پیش میاد که

• اگه ضدآفتاب بزنیم پس چطوری پوستمون ویتامین D رو جذب میکنه؟

جوابش اینه که

• حتی قوی‌ترین ضدآفتاب‌ها هم از دفع ۱۰۰% اشعه‌ی آفتاب عاجز هستن و همیشه مقدار کمی از نور خورشید به هر حال به داخل پوست نفوذ میکنه. برای همین ضدآفتاب زدن مانع ساختن ویتامین D در پوست نمیشه. ضمن این که برای تکمیل این پروسه فقط ۲۰ دقیقه زمان نیازه
5 پسندیده

من چون استخون های نرمی دارم و تو بچگی هم مواد لبنی زیاد مصرف نکردم ،الان که اطلاعات از بدنم دارم سعی کردم مواد لبنی و ورزش همراه با نور خورشید صبحگاهی رو برای بدنم هدیه کنم.
صبح ها حدقل یکساعت پیاده روی میکنم حتی تابستون و به دریا میرم.گاهی صبحونه بیرون خونه و گاهی قبل از پیاده روی میخورم.علاوه بر اینکه چقدر حس های خوب سراغم میاد خیلی بدنم بهتر شده…محکم تر شدم حتی ضربان قلبم دیگه بد نیست در صورتی که اوایل با نفس کشیدنم قلبم میخواست از جا دربیاد.ضد آفتاب هم میزنم :smile:
حتی اگر به دلیلی نتونم برم ورزش کنم صبح به صبح میام تو آفتاب میشینم تو حیاط :smile:
البته این تجربیات خودمه و نمیدونم کمبود ویتامی D دارم یا نه وفقط به خودم دارم رسیدگی میکنم :blush:

5 پسندیده

من نقص شدید ویتامین دی داشتم که با چند نوبت تزریق به حد کمبود ارتقا پیدا کردم و الان باید ماهی یک قرص ویتامین دی مصرف کنم.
با وجود زمانی که در معرض افتاب هستیم و تغذیه ی نسبتا سالمی که داریم بازهم جذب این ویتامین از این طریق در اکثر مردم خیلی خوب نیست و میشه روی مکمل های ویتامین دی حساب کرد.

4 پسندیده

هفته ایی یک ساعت آفتاب بگیرین یا من خودم 3 روز در هفته بمدت 20 دقیقه اینکارو میکنم (ویتامین دی بدنتون تکمیل میشه البته اقایونو نمیدونم فک کنم ب ویتامین دی بیشتری نیاز داشته باشن )،و جداً توصیه میکنم دارو ایرانی مصرف نکنین.

این توصیه بر چه اساسی هست؟‌ منبعی برای این صحبت،‌ بی فایده بودن داروی ایرانی، در دسترس هست؟

1 پسندیده

منو ب خنده نندازین ،بر اساس تجربه خودم گفتم خانم لاله ،چونکه تو این 18 سال هر چشم پزشکیو دیدم خودش عینک داشت (خب اگر جراحی چشم خوب بود چرا چشم خودشونو عمل نمیکنن ؟ ،یا چن وقت پیش 2 3تا دکتر واسه کاشت موی یکی از دوستام رفتیم ،دکتری خودشون کچل بودن ،اگر خوب بود اول واسه خودشون میکاشتن ،و دکتر پوست که دیدم نسبت ب دکترای امریکا یا اروپا ،خودشون پوست خوبی ندارن ،و ما رتبه ی اول تا چهارم مشکلات و سرطان معده رو توی دنیا ب خودمون اختصاص دادیم ،و اگر ی نگاه ب دارو هامون انداخته باشین میبینن که عوارضش خیلی بیشتر از تاثیر مثبتشه ،و دیدم که یه جور دکان باز کردن واسه خودشون و صرفا اصلا براشون ارزشی نداره ک ایا بیمارشون خوب میشه یا ن ،تا حالا به شکستگی ها و در رفتگی های فامیل و اشنا نگاه کردین ؟ حتمن شماهم شاهکار دکتر رو دیدین :joy::joy:،مواظب باشین مریض نشین خدای نکرده .و راجب ویتامین دی ،همه میدونن که بزرگترین منبع ویتامین دی ،خورشیده ،چ لزومی داره قرص تجویز بشه ؟ ببینین اگه بدن مشکلی داشته باشه ک نتونه ویتامینو جذب کنه بحثش جداس (ک خیلی نادره و اطمینان میدم اگه همچین مشکلی باشه ،قطعا پزشکای ایران درمان قطعی واسش ندارن )اما اگه بحث تامین نکردن باشه ،لزومی نداره قرص بخوریم تا علاوه بر معده امون ،کلیه و کبدمون رو هم نابود کنیم.خانم لاله حالا شما میخواین منبع بیارین که چند درصد مریضا تو ایران خوب شدن ؟

واقعا شما به منبع و امارهایی ک توی کشورمون وجود داره اعتماد دارین ؟!(: