آیا لازمه تعداد صفحات یک کتاب حتما بیش از حد معینی باشد؟ چرا؟

در دو موضوع اخیرا راجع به حدِ پایین برای تعداد صفحات یک کتاب دیدم:

الان که کتاب های دور و برم رو نگاه میکنم این طوری نیست که همه شون حتما بالای سیصد صفحه داشته باشن، مثلا ۲۵۶ دارم، ۲۱۰ دارم، ۱۷۱ ، … . ولی کتاب هایی هم دارم که حوصله م وسطشون سر میرفت و تا الان فکر میکردم به خاطر بد ترجمه شدنشون بوده، و الان که نگاشون کردم هر ۴-۵ مورد بالای سیصد صفحه هستن و از دسته بندی کتاب های خلاقیت-کارافرینی-اموزش مهارت فردی هستن! (همه کتابا ترجمه ن، چه بالای ۳۰۰ و چه پایین ۳۰۰)

##پرسش

• آيا اطلاعات موثقی راجع به محدودیت تعداد صفحات دارین؟
  • چه دسته کتاب هایی با چنین محدودیت هایی مواجه هستن؟
  • چرا چنین محدودیتی از سمت ناشران وجود داره؟
  • و در چنین مواقعی یعنی مترجم الکی به محتوای کتاب اصلی اضافه میکنه و یا منظور ناشران خارج از ایران هست؟
1 پسندیده

متأسفانه من در این باره اطلاعات محدودی دارم، امّا چون نقل‌قول از من هست باید اضافه کنم که این حرف‌ها رو از رضا امیرخانی در یک ویدئو شنیدم؛ همان‌طور که در ویدئو اشاره می‌شه، علّت صرفۀ اقتصادی‌ست.

1 پسندیده

عجیبه، چون ناشر میتونه قطع کتاب رو تغییر بده، با فونت و یا حروفچینی بازی کنه و حجم مطلوبش رو ایجاد کنه.

آيا تعداد صفحات یک کتاب، تعیین کننده ی قیمت اون هستن؟ و یا به دلیل محدودیت های فنی و یا محدودیت هایی در تیراژ کتاب (؟!) هست که تعداد صفحات مهم میشه؟ یعنی مثلا وقتی تعداد صفحات و یا تیراژ یه کتاب بیشتر میشه، ایا هزینه تولیدش کمتر میشه؟

1 پسندیده