چرا سیگار خیلی بده ولی قلیون نه؟

چرا از نظر خیلی خانواده‌ها و در مرحله‌ی بعدی از نظر جامعه سیگار خیلی بد و منفوره ولی قلیون نه. فقط از لحاظ اجتماعی و فرهنگی منظورمه.

2 پسندیده

خوب به نظر من شاید دلیلش این باشه که قلیان به اندازه سیگار در دسترس نیست و همینطور قیمت سیگار به مراتب ارزانتر از قلیان هست و برای خانواده های با درامد متوسط این حس رو ایجاد میکنه که اگر سیگار استفاده بشه مصرفش بیشتر ممکنه تبدیل به عادت بشه.

2 پسندیده

قلیان در فرهنگ ما ریشه داره. خیلی از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها قلیان داشته‌اند و استفاده می‌کرده‌اند. یادمه خیلی بچه بودم که در یک پیک نیک قلیان را امتحان کردم. پدر و مادرم هم آنجا بودند و هرگز جلوی من را نگرفتند.

جالب اینجاست که سیگار کشیدن خانوم‌ها کمی غیرعادی به نظر می‌رسه اما قلیان کشیدنشان کاملا عادیه.

6 پسندیده

با گفته ی مهرداد کاملا مخالفم چون که فکرمیکنم مردم دسترسی بیشتری به قلیان دارند نه سیگار!حتی به کافه های قدیمی حواشی شهر که مردم اونجا قلیان میکشن جواز برای کارهم داده میشه.توی اخبار نشون دادند که حتی کافه هاشون پلمپ هم نمیشه و رنج های سنی 16تا46 سال هم به راحتی میتونن قلیان بکشن.یاحتی توی محیط های باز مثل پارک ها قلیان کشیدن برای عموم ازاده ،یه مدت توی اصفهان همه ی قلیان هارامیگرفتند ولی دیگه بی خیالش شدن الان توی اصفهان وقتی به مکان های تفریحی ای مثل سی وسه پل میری فقط این وسیله ی باستانی دستشونه وبوی زننده اش دماغت رونوازش میده:disappointed_relieved:

همونطور که علی گفت فکرمیکنم قلیان ریشه درفرهنگ ماداره مخصوصا قلیان حکوم!!پدربزرگ من قلیان رادست خانم ها نمیدادوبه زبون اصفهانی اش میگفت :زنانباید قلیون بکشن چون سیبیلشون چوله در میاد!!!:joy::joy::joy::blush:

ولی من اینجوری فکر نمیکنم چراکه استفاده از قلیان راحت تر وبه صرفه تر هست. در بیشتر افرادی که دیدم سیگارمیکشیدن تنها برای نشان دادن مارک سیگارشون وشاخ بودن شخصیتشون بود!!

کاملا درسته!قلیان کشیدن برای عموم زنان ازاد وسیگار کمی دور از اخلاقه! من فکرمیکنم دلیلش به همون سنت ها برمیگرده ولی شاید به دلیل اینکه قلیان توسط زن ومرد بیشتر استفاده میشه خیلی بهتر از سیگاری که عمومادردست مردا دیده میشه بشه تلقی کرد.

2 پسندیده

من در اینجا به عبارت«خیلی خانواده ها»توجه بیشتری می کنم.آنچه یک موضوع را در جامعه رواج می دهد می تواند همان فرهنگ و تربیت و تفکرات خانواده ها باشد،شوربختانه در خانواده های زیادی می بینیم که قلیان قبح اش را از دست داده است.اما در خصوص سیگار گمان می کنم چراغ خطر روشن شده و این سیگار و سیگار کشی آن طور که می بینیم در شهرهای بزرگ دارد امری عادی می شود و چه بسا قبح سیگار کشیدن هم در بسیاری از خانواده ها دارد شکسته می شود که بس خطرناک است.

درست است.و البته شنیده ایم که قدیم ها،حدِ مصرفِ مواد ، بَنگ و تریاک بوده و آن را هم صرفا برخی از افراد مسن مصرف می کرده اند.یقیین داشته باشید این روند عادی شدن قلیان از همان زمان آغاز شده و در ابتدا همین قلیان هم در انحصار بزرگان بوده.خطای بزرگی که جامعه ی دیروز مرتکب شده،امروزی ها هم مرتکبش می شوند،آن هم اجازه برای شکسته شدن قبح هاست.

به نظرم جست و جو برای یافتن دلایل عادی شدن مصرف دخانیات در کشورمان باید در موازات تلاش برای پیشگیری این روند باشد،که آن هم با کار فرهنگی و آموزشی قوی قابل پیگیری است.البته اضافه کنم که باید راه هایی سالم برای تفریح جوانان پیش بینی و گسترش یابد یا راه های موجود توسعه بیشتری پیدا کنند.

1 پسندیده

فکر میکنم اون چیزی که نامطلوب هست سیگار نیست، بلکه فعل «اعتیاد» و ناتوانی در کنترل نکشیدن سیگار هست که از طرف خانواده و جامعه طرد شده هست.

سیگار دو مشخصه داره که باعث میشه کاربردش راحت شه و در نتیجه اعتیادآورتر شه:

• همون طور که Mehrdad Roshan اشاره کردن، سیگار یه ابزار هر لحظه-هر جایی هست. و احتمال اینکه شما رو سریع به خودش معتاد کنه زیاده. ولی کمتر کسی میتونه یه قلیون سیار همراه خودش داشته باشه و هر جا میره، تو محیط کار، دانشگاه، خیابون، … بکشه.

• قلیون آماده کردن خیلی راحت نیست و کمی دنگ و فنگ داره. در حالی که سیگار روشن کردن در حد یه بشکن هست! و این باز هم استفاده از سیگار رو راحت تر میکنه.

در کنارش دو نکته ی دیگه هم هست که بی ربط نیست به طرد شدن سیگار نسبت به قلیون:

• استفاده از قلیون همون طور که Ali Shakeri اشاره کردن، یه فعالیت تفریحی هست که توسط قدیمی ها به راحتی پذیرفته شده.

• سیگار یه محصول جهانی هست و روی تبلیغات ضد سیگار در ابعاد جهانی خیلی کار شده. ولی من که تا الان تبلیغی ضدقلیون ندیدم!

شما آیا تا حالا کسی رو دیدی که فقط در حد ماهی یه دونه سیگار محض تفریح بکشه؟ سیگاری هایی که من میشناسم، مصرفشون روزانه س و این به نظرم یعنی همون اعتیاد یا مصرف بیش از حد سرگرمی.

4 پسندیده