تفاوت مرد و آقا در چیه؟

در نوشتن سوال زیر هی بین «مرد و زن» و «آقا و خانم» موقعیت عوض کردم: اگه خانم ها بلندتر از آقایون بودن چی میشد؟

از این نظر که به نظرم میرسید اقا و خانم مودبانه تر هست، ولی بعد میدیدم ربطی نداره و مرد و زن هم باادبانه س! چه فرقی بین این دو دسته کلمه هست؟

5 پسندیده

فکرمیکنم برای نشان دادن جنسیت افراد بیشتر از کلمه ی مردوزن استفاده میشه ولی برای خطاب عادی همون خانم واقا گفته میشه علاوه براون تفاوت واقعا شفافی بینشون هست!

2 پسندیده

در مورد مرد یادم نیست ریشش چیه ولی فکر کنم ریشه خوبی داشت ولی
زن: بن مضارع فعل زدن هست و پیشنهاد میکنم برای هیچ فردی استفاده نشه.
شوهر: یعنی شو (بشو) هر آنچه که اون می خواهد، می گوید و… که این هم به نظر من مربوط به زمانی هست که باید تموم بشه

به جای زن و شوهر: همسر رو پیشنهاد میکنم یعنی یه جورایی هم فکر و هم نیت.

خانم هم جایی خوندم که بنیاد فارسی نداره و معنای خوبی هم نداشت ولی الآن یادم نیست که آیا منبع معتبر بوده یا نه ولی بانو یا بانوان رو به جاش پیشنهاد میدم که به نظر من یکم مهربون تر هست چون خانم از نظر آوایی من رو (حداقل من رو) یاد خش خش و ضربه خوردن شمشیر میندازه ولی بانو از نظر آوایی شبیه به باران هست و به نظر من لطیف تر میاد.

البته جایی هم از کسی جور دیگه ای خوندم که واژه ها همگی معان خوب داشت مثلن زن رو از زندگی یا زایندگی درست یادم نیست ریشه یابی کرده بود ولی فکر کنم باید این مسئله رو از یک زبان شناس بپرسیم.

2 پسندیده

مرد و زن بی ادبانه نیست ولی آقا و خانم باادبانه تر هست.
مثل تفاوت lady و woman
برای همین معمولا توی خطاب مستقیم به فرد خاصی که مورد اشاره است حتما می گن خانم/آقا.
مثلا، خانم ها لطفا تشریف بیارین و نه، زن ها لطفا تشریف بیارین.

اما توی متنی که خطابی به شخص معینی نداره معمولا ادب و احترام ِ بیشتر یا کمتر، محلی از اعتنا نداره و برای همینم هر دو رو می شه استفاده کرد.

3 پسندیده

نر و ماده :thinking: حتی اینم بی ادبانه نیست اما دیدید کسی استفاده کنه؟ مثلا تو خیابون بگه اون نره رو نگاه کن :sweat_smile: من که تاحالا نشنیدم.

مرد و زن :thinking: استفاده زیادی ازش میشه و در صحبت هایی که در مورد شخص سوم شخصی اتفاق می افته برای اشاره به فرد سوم شخص استفاده میشه. یه کلمه به عنوان مثال که در کنارش میاد و استفاده میشه : یارو.

آقا و خانم :thinking: چقدر با شخصیت! :sweat_smile: یاد ladies and gentlemen یا madame and monsieur (مادام و موسیو خودمون) افتادم! پس این قضیه در همه زبان ها رایجه و برای ادای احترام بیشتر موقع خطاب قرار دادن استفاده میشه.

حالا چرا ادای احترام بیشتر؟ نکته ی خیلی مهمیه!

دلیل زیاد داره چند تاشو میگم
۱.احترام احترام میاره
۲.رابطه ای که محترمانه شروع بشه طرفین حساب بیشتری روی رابطه باز میکنند و اهمیت میدن به رابطه
۳.افراد هدف گرا در رابطه از این احترام استفاده می کنن تا به اهدافشون برسن و بد هم نیست.
۴.سطح فرهنگ ارتباط جامعه های کلان به صورت تمام و کمال مودبانه نیست و قرار هم نبوده باشه اما خب این دلیل نمیشه جایی که نیازه آداب رعایت شه رعایتش نکنیم. (هیچ اجباری به رعایت نیست اما اگه رعایت نکنیم ضرر میبینیم)

4 پسندیده

از نظر من در معنی کلمه متفاوت نیستند فقط مرد و زن ریشه پارسی دارند و آقا و خانم ریشه ترکی

1 پسندیده