چه کسانی بیشتر می‌توانند در تشدید یا بهبود معضل آب ایران سهم داشته باشند؟

بیشترین سهم در تشدید معضل آب

1 پسندیده

به نظرم تغییر عادات و مصارف شخصی ۸۰ میلیون نفر (تغییر در سطح فردی) میتونه بیشترین تاثیر رو داشته باشه. این مصرف شامل آبی هست که هر روز مستقیم مصرف میکنیم و یا مدل محصولات و کالاهایی که میخریم.

یه مقایسه ‌ی غیردقیق بین تاثیر تغییر در مصرف کشاورزی و مصرف شخصی

حدود ۳ میلیون نفر که به ۹۰ درصد آب کشاورزی دسترسی دارن[1] در برابر ۸۰ میلیون نفر که به باقی ۱۰ درصد دسترسی دارن[2]. اگه هر هشتاد میلیون نفر، روزی ۱.۱ لیتر مصرف آبشون رو کم کنن، میشه روزی نود میلیون لیتر؛ معادل اینکه کشاورزا روزی ۳۰ لیتر مصرف آبشون رو کم کنن.

شما دو نفر @Ali_Shakeri @mohifalahi، کارتون با عدد و رقم قوی تر از من هست. ممنون میشم این مدل فکر رو نقد کنین.

قبول دارم که کشاورزا حجم بیشتری در دسترس دارن، ولی با توجه به ابزار نامناسب و همین طور این توصیف خوب از وضعیت کشاورزا، فکر میکنم تغییر در مصارف شخصی راحت تر و موثرتره.

1. هر سال ۱.۵ میلیون نفر از بانک کشاورزی وام کشاورزی میگیرن. فکر کنم اگه بگم حدود ۳ تا ۵ میلیون نفر در زمینه کشاورزی مشغول هستن، تخمین بدی نیست. نتونستم آمار بهتری از کشاورزا پیدا کنم. ↩︎

2. البته با فرض اینکه فعلا نقد خوب مطرح شده در این پست رو راجع به آمار ۹۰ درصدی نادیده می‌گیریم، چون هنوز اون بحث باز هست و به نتیجه گیری نهایی نرسیدن. ↩︎

1 پسندیده