چرا پاییز دلگیره؟

پاییز انگار فصل جداییه،نظر شما چیه؟

5 پسندیده

شاید یه دلیل حس عجیبی که پاییز به آدم القا میکنه، طیف رنگ هاش باشه و همین طور صداهای جدیدش؛ خش خش برگ ها و باد و بارون.

یه دلیل دیگه ش هم حس ماه مهر، ماه مدرسه هست. از بچگی پاییز برامون یه شروع نو در جمع هم سن و سال هامون بوده.

نمیدونم. البته که فصل جداییه :grin:

1 پسندیده

باز خداروشکر که ماه مهر و مدرسه با پاییز شروع میشه و الا دق میکردیم با این همه دلتنگی های پاییز

پاییز حتی الان هم که مدرسه نمیرم برام دلگیره. دلیلش فکر کنم بیشتر به خاطر کوتاه شدن روزها و هوای ابری باشه.

3 پسندیده

برای من این‌طور نیست، شاید به‌خاطر از مدرسه دور شدنم باشه، آخه من همیشه شروع می‌کردم به شمردن روزهای باقی‌مونده از تابستون :slight_smile: که وقتی تک رقمی می‌شد، زندگی برام عین جهنم می‌شد! حالا چرا این‌کارا رو می‌کردم، نمی‌دونم واقعاً!
برعکس من خیلی با پاییز حال می‌کنم، انگار غبار غم روی همه‌چیز نشسته باشه، یه‌حس یگانه‌ای به آدمی دست می‌ده، البته من اکثر تصویرهایی ذهنی بچگی‌ام برمی‌گرده به پاییز و زمستون، شاید یکی از دلایل علاقه‌ام، همین نوستالژی‌اش باشه.
یه‌چیزی دیگه این‌که من تو پاییز خیلی می‌خوابم، پارسال، خدمت بودم و روزی 8 - 10 می‌خوابیدم، به دوستان هم گفته‌ام، یه درجه‌دارِ پیر داشتیم که گفت، فصل خون‌جوشونه، اشکال نداره، بگیر بخواب. نمی‌دونم مبنای علمی‌اش چیه؟

3 پسندیده

منم از وقتی که رنگ و بوی مدرسه و شروع سال تحصیلی از زندگیم حذف شده دیگه اونقدر درگیر پاییز نمیشم. منم از پاییز خیلی خوشم میاد شاید یه دلیلش این باشه که چون از بس تو تابستون و بهار لباس یک شکل پوشیدم خسته میشم و پاییز بهونه ای میشه واسه تغییر ظاهر.
برعکس @Suhrawardi من فصل خوابم بهاره.

یه سوال: دلگیری و دلتنگی بده؟

1 پسندیده

خون جوشون که فصل بهاره … با فصل بهار خون به هیجان میاد ،به همین خاطر حجامت میکنن

1 پسندیده

دلگیری و دلتنگی حسی که آدم رو تو برزخ نگه میداره ،معلقی ،نمی دونی چکار باید بکنی … حتی خودتم نمی دونی چی میخوای !
به ی چیزی نیاز داری ،اما نمی دونی اون چیه !؟حال آدمای عاشق و تداعی میکنه …حس عجیبیه،بد نیست …
سوال ؛ چه چیزی حال ی آدم دلگیر و می تونه خوب کنه ؟؟

2 پسندیده

من وقتی دلم میگیره یا دلتنگم احساس آرامش درونی میکنم. درسته که یه چیزی توم کمه ولی بدجور آروم میشم. از تکاپو و شلوغ بازی (که معمولا راست کاره خودمه :slight_smile: ) دست برمیدارم. معمولاً یه تماس آخر شب با یه دوست یا کسی یکی مثل پدر و مادر یا برادر و خواهر بیشتر آرومم میکنه که بازم برام جذابه.

در کنار مورد بالا اینا رو هم اضافه کنم: قدم زدن (یا بهتره بگم ولگردی بی هدف) - فیلم درام - یا یه چیزی که برام تجدید خاطره کنه هم حالمو بهتر میکنن.
البته تو مورد من هرچی میزان دلتنگیم بیشتر میشه حس آرامشم بیشتر میشه که دوسش دارم. نهایتا یه بغض و اخرش هم خواب شبانه باعث میشه برگردم به شلوغ بازیام

5 پسندیده

خیلی زیبا…
سوال ؛ چه تیپ های شخصیتی بیشتر دچار این حالت میشن ؟ چی میشه که این احساس در ما بوجود میاد ؟

1 پسندیده

شاید پائیز به خودی خود دلگیرنباشه بلکه نوشته ها،تصاویر،حرف های اطرافیان درمورد پائیز ،پروفایل هاو…این حس روالغا میکنه وگرنه برای من که زیبا ترین فصله!

1 پسندیده

شنیدین که میگن پاییز بهار عاشقهاست اگه تو این فصل یه سری به جاده چالوس مخصوصا منطقه گچسر بزنین دقیقا معنی این جمله رو حس میکنین . آنجا میبینید که درختان فقط در رنگ سبز زیبا نیستند بلکه در هر رنگی زیبا هستند تنوع بیشمار رنگ در کنار آسمانی متفاوت بیشتر به معجزه شبیه هست.تازه آدم متوجه میشه خدا چه لطفی به انسان کرده که عشق را آفریده.احساس میکنی به کسی نیاز داری که این همه زیبایی رو در کنار اولمس کنی .

احتمالا اين قضيه جدا از رنگ ها و صداها چيزي باشه كه از اجداد ميموني و حتي خيلي دورتر به ارث رسيده باشه
بايد خودمون رو جاي يه موجود غارنشين متصور بشيم كه اومدن پاييز چه دغدقه هايي رو ميتونه به ارمغان بياره
سرما
مريضي
باران هاي بي وقت
اينا مسايل استرس زايي هستند كه با ديدن پاييز احتمالا سراغ يه موجود غير پيشرفته مياد

بنظرم فصل خوبیه من دوستش دارم.شاید چون روز کوتاهه و زودی شب میشه و بدو بدو زیاده دلگیر میشه در صورتی که دلگیر نیستش

من عاشق پاییز و زمستونم و پاییز به نظرم اونقدرا هم دلگیر نیست بر عکس خیلی شاعرانه و قشنگه، مخصوصا صدای بارون و خش خش برگا و بوی خاک بارون خورده خیلی حس و حال قشنگی داره و به من خیلی آرامش میده و ذهنم از همه چی خالی میشه.
خیس شدن زیر بارون هم خیلی کیف میده :smile:

به جغرافیای زندگی هم میتونه مربوط باشه. برای یک فرانسوی احتمالا پاییز حس غمباری نداره اما برای یک فرد ساکن کشوری خشک و کویری که همیشه آفتاب و گرما و آسمان بدون ابر رو تجربه کرده این تحول کوتاه‌زمان میتونه دلگیر کننده یا جالب و خاص جلوه کنه.