اسکرول کردن افقی با عمودی، برای چشم چه فرقی داره؟

حس کردم با گوشی که صفحات رو به صورت عمودی اسکرول* می کنم، زودتر سردرد/چشم درد می گیرم ولی وقتی گوشی رو می چرخونم و چند صفحه متوالی رو به صورت افقی اسکرول می کنم، احساس راحتی بیشتری با چشمم دارم.
به خاطر عادت چشم به اسکرول عمودی هست که زود ازش خسته میشه و اسکرول افقی براش تنوع داره؟
یا واقعا مرجحی توی سیستم بینایی برای جهت اسکرول کردن هست؟؟

*معادل فارسیscroll چیزی به ذهنتون می رسه؟ “قرقره کردن” خوبه ؟:grin:

5 پسندیده

فکر کنم اسکرول افقی اساسا متفاوت هست. چون وقتی عمودی اسکرول میکنید، به طور پیوسته از یه صفحه به صفحه دیگه میرید، ولی در حالت افقی عملا مثل ورق زدن کتاب میمونه، یعنی صفحه بعدی به طور کامل میاد. درست میگم؟

2 پسندیده

نه مقایسه برای دو شرایط یکسان فقط با تفاوت عمودی و افقی منظورم هست.
مثلا یه حالتش توی گوشی وقتی چند صفحه ی وب همزمان باز هستند و می خوام بین چندین صفحه ی متعدد اسکرول کنم تا یکیشو انتخاب و باز کنم، در حالت عمودی حس می کنم زود چشم درد می گیرم. شاید تصاویر بهتر منظورمو نشون بده.

این تصویر حالت عمودی:

این هم تصویر حالت افقی:

که البته سایز هر دو تصویر در واقعیت یکسان هست.
در شرایطی که توی یک صفحه به طور پیوسته اسکرول می کنم هم همین حس صدق می کنه.

بیشتر که دقت می کنم حس می کنم بین اسکرول عمودی به سمت بالا و پایین هم فرق هست! در اسکرول به سمت بالا بیشتر به چشم فشار میاد نسبت به اسکرول به سمت پایین. شما هم این تجربه رو تایید می کنید؟

الهامبخش

فکر می کنم این مساله به حرکت مردمک چشم ربط داره. وقتی عمودی و رو به بالا اسکرول می کنیم، مردمک چشم به سمت بالا میره. این حالتیه که دقیقا موقع بیهوشی و سرگیجه پیش میاد!!:roll_eyes::roll_eyes: این طور نیست؟

1 پسندیده
  1. تو اسکرول بین صفحات در حالت افقی و عمودی، کار انگشت رو مطمئنم متفاوته و احتمالا به خاطر اینکه در حالت افقی سرعت اسکرول کردن بیشتره، چشمتون کمتر خسته نمیشه؟

2. چشم ما برای مطالعه به خوندن افقی عادت داره، و نه عمودی. شاید به همین دلیل (عادت) اسکرول کردن افقی برای چشم راه-دست‌تر هست. اگه این عادت باشه، میشه از افرادی با زبان‌های عمودی مثل ژاپنی، کره‌ای یا چینی پرسید. (صرفا یه ازمایش کیفی ساده)

3. مطمئنین فشار به چشم منظوره و نه فشار به انگشت؟ :face_with_raised_eyebrow: :see_no_evil:

1. این مورد آخر الهامبخش و جالب بود :+1: ، البته اگه چشم در حالت بیهوشی (ناخودآگاه) به سمت بالا متمایل میشه، پس یعنی بالارفتن براش راحت‌تره. و نباید با اسکرول کردن به بالا نباید بهش فشار بیاد. یه جستجوی سرعتی کردم ولی مطلبی راجع به اینکه چرا تو بیهوشی عنبیه به سمت بالا میره پیدا نکردم.
1 پسندیده

صرفا به عنوان یه نظر: در حالت افقی تمرکز چشم در حالت عادی هست و تغییری در حین اسکرول پیدا نمیکنه ولی در حالت عمودی چشم باید روی پایین تمرکز کنه ولی در سمت بالا اول باید صفحه تا پایین خونده بشه بعد به سمت بالا حرکت کنه! من فکر کنم به خاطر تعداد حرکتهاست نه حالت چشم! اگر صفحات از پایین به بالا نوشته شده بود، برعکس این حالت پیش میومد.

چه خوب شد اینو پرسیدین. من الان منظورم از فشار اومدن به چشم رو براتون روشن می کنم. انگشتتون رو به این شکل جلوی جشمتون قرار بدین:

و سعی کنید بدون اینکه گردنتون رو تکون بدید، انگشتتون رو تا بالاترین نقطه ای که چشمتون می تونه ببینه بالا ببرید. فشاری بر چشمتون توی بالاترین نقطه احساس نمی کنین؟ من اون فشار منظورمه. موقع اسکرول به بالا دقیقا فشاری از همین جنس به طور مداوم به چشمم میاد.
وقتی همین آزمایش رو در حالی که انگشتتون به سمت پایین یا چپ و راست حرکت کنه، تکرار کنین چنین فشاری احساس نمی شه.

الهامبخش

ممکنه این به خاطر فیزیولوژی پلک چشم باشه؟
image
به نظر میاد به خاطر طرز قرار گیری پلک روی قرص چشم، زاویه میدان دید عمودی چشم کمتر از راویه میدان دید افقی هست.

1 پسندیده

توی حالت افقی تعداد سطر کمتر میشه و تعداد حرکت چشم به سر سطر کمتر میشه.
به نظر من این ممکنه یک علت برای شخص شما باشه، ولی همزمان میتونه یک نشانه باشه برای نوعی تنبلی یا نوعی کمبود ویتامین. چون در حالت افقی چشم شما فاصله بیشتری رو تا سر سطر طی میکنه.

2 پسندیده

من فکر می کنم همچنان نتونستم سوالم رو به خوبی مطرح کنم و حدسم اینه که این یک اتفاق شخصی نیست.
نسخه‎ی ساده‌ی شده‌ی سوالم:

سعی کنین بدون استفاده از حرکت سر و گردن، به بالاترین نقطه‌ی روی سرتون (مثلا به پیشونی‌تون) نگاه کنین. حالا همین کار رو در سه جهت دیگه، یعنی پایین ترین نقطه (مثلا چونه)، جهتِ منتهی الیه چپ و جهتِ منتهی الیه راست انجام بدین. آیا فشار متفاوتی رو در حرکت اول، نسبت به سه حرکت بعدی احساس می‌کنین؟

من فکر می‌کنم در حرکت اول، یک فشار ِ اضافه احساس می‌شه که همون فشاری هست که موقع اسکرول کردن به سمت بالا (به دلیل حرکت مردمک به سمت بالا) به خصوص در فضاهای کوچک مثل گوشی ایجاد میشه. اگر این حرف درست باشه، دنبال علتش هستم و حدس می‌زنم به خاطر فیزیولوژی چشم و قرار گیری پلک در قسمت بالای چشم باشه. در واقع فکر می کنم پلک ِ چشم، میدان دید ِ عمودی به سمت بالا رو محدود می‌کنه.

نظر شما چیه؟

2 پسندیده