آیا آدمها تو هر ملیتی میل به کثیف بودن دارن؟

شاید برداشت من از مردم ایران خیلی غلط باشه، ولی از دیدگاه من، ما مردم زیاد غر بزنی بودیم و همیشه فکر میکردم که خارج از کشور ایراداتی مثل مترو شلوغ، هوای آلوده، یا برخی موارد وجود نداره. همیشه وقتی تو مترو تهران خسته میشدم و نگاه میکردم که یه سری اشغالها تو خیابون بود؛ منو اعصبانی میکرد.

دیدگاه رایج تو ایران اینه که بیشتر این ایرادات رو متوجه سیستم بدونیم و مثلا میگیم چرا شهرداری اینها رو تمیز نمی کنه. مدتی هست که تو شهرهای اروپایی میگردم و البته با دوستانم از کشورهای دیگه مثل امریکا صحبت میکنم و مثلا دیدم و شنیدم که متروهای شهرهای برلین، پاریس و نیویورک خیلی کثیف تر از مترو تهرانه. با اینکه جمعیت این شهرها خیلی کمتر از تهرانه.

حالا باید پرسید که دلیل این بی نظمی چیه؟ چیزی که به نظر من میرسه اینه که انسانها در تمام ملیتها میل به راحتی و ساده زیستن دارن، بنابراین اگه کسی تو طبیعت بود و یا تو مترو بود اگه اشغالی دستش بود سعی میکنه به راحت‌ترین شکل ممکن از شرش راحت بشه. من اسم این موضوع رو میذارم نقیصه انسانی.

حالا سیستمهای مختلف تو جوامع میان راه حلهای ساده ایی به ادمها پیشنهاد میدن که با ایجاد یک نظم به جامعه کمک کنه و تا جایی ممکن نقیصه انسانی رو به صفر برسونه.

مثالی از سیستم پیشنهادی من

تمیزی مترو رو به عنوان خروجی یک سیستم و تعداد نفرات استفاده کننده از مترو رو به عنوان ورودی؛ و مثلا فرض کنیم که در سیستمی که ما برای مترو طراحی کردیم سطلهای زباله به فاصله هایی مساوی در محیط مترو تهران گذاشته شدن و حجم زباله هایی که مردم روی زمین ریختن رو به عنوان خروجی در نظر بگیریم.

تو این سیستم، خطا اختلاف میزان در نظر گرفته شده با میزان واقعی زباله‌های روی زمین هستش. حالا میتونیم نقیصه انسانی این سیستمها رو اندازه گیری کرد.

سوال

ماها بارها با این قضیه که مردم ما کثیف هستند و زباله به زمین می ریزند روبرو شدیم. ولی واقعا چقدر سیستمهایی برای جلوگیری از این فرایند وجود داره؟ چقدر نقیصه هایی انسانی براشون در نظر گرفته شده؟ چقدر اصلا ماها تو زندگی روزانه مون با سیستم های تصمیم سازی اشنایی داریم؟ و مشکلات امروز ما چقدر متوجه سیستمهای طراحی شده و چقدر مربوط به نقیصه های انسانیه؟

4 پسندیده

ببینید در تعریف سیستم در کتب مختلف نوشته شده که سیستم ها ذاتا میل به بی نظمی دارن! و ما به عنوان انسان که هم خودش سیستمه و هم بخشی از یک سیستم بزرگتر ازین مسئله جدا نیستیم. علاوه بر اون تمیز بودن و تمیز ماندن یک رفتار ذاتی نیست و اکتسابیه که من احساس میکنم کمی درموردش کم کاری شده. خصوصا که در نسل جدید هر رفتار درست و مثبتی تورو متهم به بچه ننه بودن و بچه مثبت بودن می کنه

مثالی که زدید باید روشنتر باشه. ممکنه سیستم برای زمان مشخصی کار تمیز کردن رو انجام بده و در مابین این زمانهای تمیزکاری بی نظمی رشد کنه. به همین دلیل فکر کنم این مسئله بیشتر به انباشت جمعیت بستگی داره و نه سیستم. اگر از میزانی بالاتر بره، دیگه فرقی نمیکنه.

به نظرم در خیلی از موارد، به ویژه در مورد مثال مترو، هر سیستمی که اعمال میشه باید مستقل از رفتار فردی باشه تا بتونه درست عمل کنه. در خیلی از جاها میشه از سیستمهای هوشمند استفاده کرد تا بهتر این کار رو انجام بده. فکر کنم یه نمونه از این شهرهای مدرن در چین سازماندهی شده.
یه نکته ی هم هست، فرآیندهای مختلف باید به نحوی طراحی بشن که باعث تداخل در هدف سیستم نشن. مثلا تمیزکاری با حمل و نقل در سیستمی که الان انجام میشه، تداخل داره و معمولا هر دوتا عملکرد رو نمیتونید با هم انجام بدید. به همین خاطر بیشتر هدف روی وظیفه اصلی سیستم هست تا رفع مشکلات جانبی. وقتی این تداخل بتونه با تکنولوژی رفع بشه، اون موقع میشه عملکرد بهتری انتظار داشت از سیستم.

1 پسندیده

از دید فیزیک قانون دوم ترمودینامیک به زبان ساده میگه که جهان همواره میل به بینظمی داره و بخاطر همین میل به بی نظمیه که بعد از انفجار بیگ بنگ کهکشان ها شکل گرفت حیات به وجود اومد و ما میتونیم گذر زمان رو حس کنیم . و خوب صد در صد برای غلبه به این میل به بی نظمی باید انرژی صرف کرد و هزینه کرد .

1 پسندیده