آیا راه حلی برای کاهش اشک ریختن موقع خُرد کردن پیاز دارید؟

یکی از مشکلاتی که اکثر ماها با آشپزی داریم خرد کردن پیاز هست که سبب اشک ریختن و گاهی به دنبال اون سردرد میشه. متاسفانه پیاز جزء جدایی ناپذیر آشپزیه و توی اکثر غذاها استفاده میشه.

من شنیده بودم اگه پیاز رو بذاریم توی نایلون و بین 10 تا 15 دقیقه بذاریم توی فریز و بعد از اون خردش کنیم باعث میشه که اصلا اشک نریزیم و یا کمتر اشک بریزیم.
من این رو امتحان کردم و تقریبا موثر بود.

شما راه حل های دیگه ای برای کاهش اشک ریختن هنگام خرد کردن پیاز دارید؟
اصلا چرا وقتی پیاز خرد میکنیم اشک میریزیم؟

مشکل ریزش اشک هنگام خرد کردن پیاز

5 پسندیده

با بستن مجرای تنفسی ( دماغ خودمون ) تقریبا دیگه چیزی حس نمیشه و راحت می تونید به آشپزیتون بدون گریه اضافی! ادامه بدید و لذت ببرید :smile:
استفاده از دماغ گیر های معمولی رو پیشنهاد می کنم که هم آسونه استفاده اش هم غیر بهداشتی نیست :sweat_smile:

2 پسندیده

شاید این هم راه حل مناسبی باشه.
ولی فکر نمیکنم علت اشک ریختن استشمام بوی پیاز باشه، مشکل اینجاست که چشم رو میسوزونه و من فکر میکنم پیاز روی چشم اثر میذاره.

3 پسندیده

جایی خوندم که اگه موقع خورد کردن, یک چوب کبریت رو داخل دهان بذاریم تا حد زیادی از اشک‌ریزی جلوگیری میکنه
یه بار امتحان کردم و راضی بودم اما نتیجش ۱۰۰% نبود

فقط سرِ چوب کبریت باید بیرون از دهانتون باشه

2 پسندیده

امتحان کنید تا تاثیرش رو ببینید :blush:
پیاز بر روی غدد اشکی تاثیر میزاره و بوی پیاز مسیرش رو از ارتباط میان دماغ و چشم پیدا میکنه و بر روی چشم اثر میزاره.
زمانی که شما مسیر دماغ رو مسدود کنید بوی تند پیاز به نقاط حساس چشمتون نخواهد رسید.
لایه رویی چشم توسط یک لایه مایع ( اشک ) به صورت دائمی پوشیده و محافظت شده اس.

3 پسندیده

ممکنه به خاطر گوگرد روی چوب کبریت باشه.
یعنی چه اثری این گوگرد روی پیاز داره؟

1 پسندیده

بله از این نظر کاملا درسته.
حتما امتحان میکنم :blush:

2 پسندیده

بنده در مجامع غیررسمی و غیرعلمی :grin: شنیدم که جویدن آدامس باعث کاهش اشک ریختن موقع خرد کردن پیاز میشه . خودم امتحان نکردم ببینم این حرف بدون سند علمی کارایی دارد یا خیر :grin:

1 پسندیده

بهترین کار اینه که پیاز رو داخل یه ظرف آب خرد کنید و بعد آبو خالی کنید

1 پسندیده

وقتی اشکت میاد مقاومت نکن :joy::joy: :joy: این دقیقا کاریه که انجام میدم. دقت هم نکنید که چشمتون داره میسوزه.

پلک زدن هم وضعیتم رو بدتر می کنه.

از خردکن دستی استفاده کنید!!!

1 پسندیده

هر کاری که باعث شود تا از مجرای بینی نفس نکنید و مدتی کوتاهی که پیاز خورد میکنید از دهن تنفس کنید ریختن اشک را کاهش میدهد، و یا اینکه ظرف ته دار را کمی آب کنید و پیاز را داخل آن خورد کنید و در عین حال از راه دهن نفس بگیرید مطمئناً اشک تان کمتر خواهد ریخت.

من تجربه کردم شما هم تجربه کنید :man_cook:

1 پسندیده

یه راه حل عجیب دارم میتونی با یه پلاستیک سفید و شفاف و بزرگ سر و گردنت رو بپوشونی!

2 پسندیده

با این کار راه تنفس بند نمیشود، یا اینکه راه و چاره ای برای تفس در نظر گرفته اید؟

2 پسندیده

میشه پلاستیک رو از پشت سر نبندیم یا اگر پلاستیک کوچک بود و تعداد پیاز ها یکی دو تا نبود هر از چند گاهی پلاستیک رو در فاصله ای دور تر از پیاز ها از سر در بیاریم

1 پسندیده