از داخل پادپُرس چه خبر؟

امروز خوندن و بعضاً مشارکت در مسائل و موضوعاتی که در پادپُرس مطرح شده بودن خیلی بهم چسبید. با خودم گفتم بذار اینجا هم به اشتراک بذارمشون:

شما هم اگه دوست دارین، روزایی که از خوندن ونوشتن در پادپُرس لذت میبرین رو این جا به اشتراک بذارین

14 آبان 96
سهیل

4 پسندیده

چند روزه که دارم به این سئوال فکر می کنم:

موضوع open source متن باز، برام موضوع جذاب و جالبیه و در عین حال چیز زیادی در موردش نمی دونم. خیلی باید بخونم در موردش.
در مورد سخاوت علمی بطور عام و کلی (در بخش هایی غیر از نرم افزارهای متن باز)، فعلا پر از افکار متناقضم :slightly_smiling_face:

6 پسندیده

سلام

خوشحالم به موضوع متن باز علاقه مند شدی :sunflower:
فلسفه قشنگی داره.
ریچارد استالمن با مطرح کردن free software جنبشی رو استارت زد ولی ایده قشنگ بود و کم کم جاهای دیگه هم رفت. مجوز creative common برای منابع غیر برنامه نویسی طور ساخته شد و تو زمینه art پیشرفت خوبی داشت. عکس، فیلم، موسیقی و … با این مجوز تولید شدن و حرکت خوب و رو به جلویی بود.

بعد تو کامیپوتر بیزنس مدلهای متن باز درخشیدن. جوری که تو یکی دو سال اخیر به شدت شرکت ها دارن نرم افزار های متن باز تولید و توسعه میدن. و شرکت های بزرگ بنیاد هایی رو تشکیل دادن که باهم تو توسعه پروژه‌های بزرگتر مشارکت کنن.

تو زمینه تحقیقات علمی هم جنبش open access به راه افتاد و حتی قبل ترشم arxiv.org زمینه سازی هایی کرده بود.

پول متن باز هم شکل گرفت! Bitcoin و بقیه ارزهای دیجیتالی کنم باز و غیر متمرکز کار می‌کنن (البته نه همشون)

شرکت تسلا و چند شرکت ماشین سازی برای ماشین های الکتریکی اومدن منابع‌شون رو متن باز منتشر کردن تا با هزینه کمتر و سرعت بالاتر بتونم ماشین های الکتریکی بهتر بسازن

من مدتی هست که بفکر سوپر مارکت های متن باز هستم! اینجوری که همه تراکنش مالی متن باز منتشر بشه. بنظرم خیلی قشنگه :slight_smile:

دوره انحصار طلبی به سر اومده. ولی خب متاسفانه هنوز کردم ignorant هستن و بعضی از شرکت‌ها از این بی فکری کردم برای انحصارطلبی سو استفاده میکنن

3 پسندیده