از چه شخصيت‌هايی خريد می‌كنيد؟

شما قصد خرید كالایی رو داريد كه همزمان چند نفر اون رو ارائه میدن، فرض بر اينكه شرايط خرید توی تمام انتخاب هاتون يكی باشه، شما ترجيح ميديد از چه شخصيتی خريد كنيد؟

اصلا فروشنده تاثيری توی خريدتون داره يا نه؟

يا راحت تر بگم، به كی اعتماد ميكنيد واسه خريد كالاتون؟

مهارت فروش

9 پسندیده

اول از همه صداقت! به نظرم بیشتر ما دروغ‌گوهای خوبی نیستیم و بقیه می‌فهمن اگه سعی کنیم چیزی رو پنهان کنیم. فروشنده‌ها هم همینطور هستن.
بعدش هم برخورد مناسبه. مثلن من حوصله‌ی فروشنده‌هایی که حوصله‌م رو نداشته باشن ندارم!:grin: به سوالات محترمانه جواب بدن. منظورم رو متوجه بشه. خیلی کلافه میشم اگه فروشنده هی سعی کنه به جای چیزی که می‌خام و احتمالن نداره، جنسای دیگه‌ش رو معرفی کنه!
اعتماد به نفس فروشنده هم تو اینکه بهش اعتماد کنم تاثیر داره. اخیرن درگیر پیدا کردن خونه بودم، سه تا مشاور املاک تو ذهنم موندن؛
اولی‌شون وقتی داشتیم از دفتر برای بازدید می‌رفتیم تقریبن با همه‌ی کسبه و اهل محل سلام و علیک کرد! ناخوداگاه حس اعتماد بهش پیدا کردم. انگار که بگم “این همه آدم میشناسنش (بهش اعتماد دارن که گرم سلام می‌کنن)، پس منم می‌تونم بهش اعتماد کنم!” انگار اونی که روابط بیشتری داره قابل اعتمادتره.
دومی‌شون یکی بود که گفت اگه عجله نداری دو هفته صبر کن بیشتر میشن موردها، درحالیکه بقیه‌ی مشاورها هرچی می‌پرسیدم چرا واحدی ندارن و کی به نظرشون زیاد میشن چیزی نمی‌گفتن و اصطلاحن می‌پیچوندن!! یجورایی باهام هم‌دردی کرد.
سومی هم که ترجیح دادم دیگه سراغش نرم دروغ گفت! اولش گفت فلان واحد 2 سال ساخته (مشخص بود نیست)، بعد داخل خونه حواسش نبود گفت مستاجر قبلی 4 سال اینجا نشسته مشکلی هم نداشته!: ))

9 پسندیده

فروشنده و تجربه‌ای که فروشنده و فروشگاه برام رقم میزنن، قطعا در خریدم تاثیر داره.

user-experience

این تجربه البته به مدل خرید هم بستگی داره، مثلا وقتی وارد یه فروشگاه لباس فروشی میشم ترجیح میدم مسئول فروش سریع نیاد سراغم و اول آزادم بذاره کمی در فروشگاه بگردم، و مثلا بعد از ۵ دقیقه ازم بپرسه که چیزی نیاز دارم یا نه، و یا با توجه به لباس‌هایی که در گشت ۵ دقیقه‌ای بهشون سر زدم و تیپم،‌ بهم یه پیشنهادی بده.

وقتی می‌رم سوپرمارکت که درش انتخاب‌ها نسبتا مشخص هست، خدمات جانبی مسئول فروش خیلی میتونه بهم حس و تجربه‌ی خوبی منتقل کنه. مثلا مسئول فروشی رو تصور کنین که کمک می‌کنه وسایلی که انتخاب کردین رو تا ماشینتون ببرین :heart_eyes: و یا در بهتر کادو کردن یه بسته شکلات بهتون کمک میکنه.

در خرید چیزهای بزرگتر، مثل خونه یا ماشین، خیلی به میزان اطلاعات فروشنده و زمانی که برای بروز این اطلاعات به من میذاره نگاه میکنم. آژانس املاکی رو میشناختم که وقتی بهش مراجعه کردیم حداقل نیم ساعت وقت گذاشت و بازه‌ی قیمتی ده تومن بیشتر و کمتر از بودجه‌مون بهمون پیشنهاد میداد.

بحثم زیاد بحث اعتماد کردن یا نکردن نیست، چون در نهایت هر اطلاعاتی رو با کمی جستجو میشه چک و تایید/رد کرد. بیشتر مسئله اینه که کدوم فروشنده برای مخاطبش ارزش قائل هست، اون رو درک می‌کنه و با هدف برد-برد به بازی نگاه میکنه: «مشتری به خواسته‌ش برسه و فروشنده به درامدش».

5 پسندیده

من اگه شرایط کالا مثل کیفیت، قیمت و… یکسان باشه پیش کسی میرم که صادق باشه، خوش برخورد باشه، مغازه تمیز پر نور باشه و خلوت باشه، اینجوری نه تنها بهترین انتخاب رو به خاطر شرایط مغازه میتونم انجام بدم که می تونم تو اون مدت خرید با یه آدم باحال هم صحبت بشم.

5 پسندیده

اول اینکه آدم خوش برخوردی باشه با یک لبخند بر لب :blush: ، با حوصله باشه و صبور که هم بتونه درباره ی انتخاب هام توضیح بده و هم اینکه از تنوع شون خسته نشه.
پرسش
از چه آدم هایی خرید نمی کنید؟

5 پسندیده