اولیا و مربیان عزیز: دوست دارید بدونید هر روز تو کلاس پایه اول دبستان چه خبره؟

6 نوشته به موضوع قبلی اضافه شدند: تعارض ایجاد می‌کنید یا ترجیح میدهید محبوب و nice بمانید؟

گزارش جلسه هجدهم کلاس اول دبستان

فارسی

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D9%87%D8%AC%D8%AF%D9%87%D9%8501

_ در این تمرین، دانش اموز باید با مفاهیمی مثل کشاورز، کمک کردن به پدر و مادر و نماز خواندن آشنا شود.
قبل از اینکه به تصاویر بپردازم از آنها خواستم به تصاویر نگاه کنند و یک داستان کوتاه تعریف کنند. در اینجا باید دقت کرد دانش آموز تصاویر را از راست به چپ و از بالا به پایین بخواند.
یکی دو نفر خیلی خوب تعریف کردند، یکی از آنها اینگونه گفت: مرده داره علف ها رو می کنه، بعد سرش گیج شده، اینجا داره نماز میخونه، اینجا هم صبحونه می خوره! :roll_eyes:
_ تمرین شعر ها و همخوانی

نگارش فارسی
تمرینات نگاره ی 7

ریاضی

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D9%87%D8%AC%D8%AF%D9%87%D9%8502

در دو جلسه قبل متوجه شدم در مفاهیم قبل و بعد نیاز به تمرین دارند…
چند نفر از دانش آموزان را جلوی کلاس آورده و از آنها خواستم به ستون بایستند. سپس تمرین های زیر را انجام دادم:
_ امیرعلی بعد فواد بایست.
_ امیرحسین قبل امیرارسلان بایست.
و مثال هایی از این قبیل را با هم تمرین کردیم، در این زمان یکی از دانش آموزان گفت: بعد یعنی جلو و قبل یعنی عقب!
بعد از آن به هر دانش آموز 5 عدد چینه دادم. از آنها خواستم به تعدادی که می گویم چینه ها را روی پنجره های اتوبوس صفحه ی تم بچینند.
مثلا: دو تا چینه بزار، یک چینه ی دیگ هم بزار. حالا چند تا داری؟
3تا چینه بزار، دو تای دیگ هم بزار. حالا چند تا چینه داری؟
دقت کنید مجموع عددهایی که تمرین می کنید نباید از پنج بیشتر باشد. در این کتاب مبنای آموزش اعداد، پنج در نظر گرفته شده است.
در نهایت دانش آموزان تمرین کتاب را انجام میدهند.

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D9%87%D8%AC%D8%AF%D9%87%D9%8503

پایان گزارش روز سه‌شنبه کلاس اول دبستان

4 پسندیده

گزارش جلسه نوزدهم کلاس اول دبستان

فارسی، نگاره ی 8

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D9%86%D9%88%D8%B2%D8%AF%D9%87%D9%851

در این نگاره دانش آموز با باغ وحش آشنا می شود. آشنایی با انواع حیوانات، حیوانات وحشی، نکات ایمنی در باغ وحش، تقویت علاقه نسبت به حیوانات از اهداف این درس است.
از یک عروسک کاغذی خرگوش و زرافه، به عنوان یک حیوان که در باغ وحش زندگی می کند، برای ایجاد انگیزه استفاده کردم.

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D9%86%D9%88%D8%B2%D8%AF%D9%87%D9%852

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D9%86%D9%88%D8%B2%D8%AF%D9%87%D9%853

این طرح ها را پس از رنگ امیزی برش زده و به شکل تصویری که در گوشه ی سمت راست طرح خرگوش میبینید، تا بزنید.
این کار خیلی بچه ها را هیجان زده و خوشحال کرد.
گفتگوی این چنینی را از زبان زرافه انجام شد:
سلام بچه ها! خوشحالم که من رو به کلاس تون دعوت کردین. من در باغ وحش زندگی می کنم، تا به حال بچه های زیادی به باغ وحش اومدن و از من سر زدن.
اسم شما چیه؟ شما هم تا به حال به باغ وحش اومدین؟
بچه ها شما منو میشناسید؟ اسم منو کی می دونه؟

ریاضی

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D9%86%D9%88%D8%B2%D8%AF%D9%87%D9%854

در این صفحه، تمرین انتقال اعداد از یک دست به دست دیگر را انجام میدهیم. قرار نیست این دو عدد را با هم جمع کنیم و چنین اصطلاحی را به کار نمی بریم. دانش آموز هر دو عدد را با انگشتان نمایش می دهند، سپس به ازای هر انگشتی که از یک دست می بندند، از دست دیگر باز می کنند. در نهایت عدد حاصله را بیان می کنند.
اکثر دانش آموزان به راحتی این کار را انجام می دهند.
من اینطور گفتم: دو تا همسایه داریم، این دو نفر می خوان برن خونه ی این سه نفر مهمونی، خب حالا ببینید، یکی یکی میرن! یکی بسته، یکی باز. یکی بسته، یکی باز.

الگو را ادامه میدهند.

نگارش فارسی
تمرینات نگاره ی 8: در نوشتن دانش آموز، دقت کنید حتما در جهت درست بنویسد. گاهی اوقات دانش آموز کتاب را نوشته و به شما نشان می دهد و میبینید چقدر خوب و مرتب نوشته ، اما وقتی از او می خواهید بنوسید، چونان لقمه را دور دهان می چرخاند که … !
حتما در جهت فلش ها بنویسد.

پایان گزارش روز چهارشنبه کلاس اول دبستان

2 پسندیده

گزارش جلسه بیستم کلاس اول دبستان

قرآن
آموزش سوره ی عصر: به نوار چند بار گوش می دهند و سپس تکرار می کند.
:family_man_woman_boy: در خانه زمزمه کنید و از او بخواهید همراه شما تکرار کند. می توانید فایل صوتی سوره را دانلود کنید و از او بخواهید گوش کرده و تکرار کند، تا حفظ شود.

ریاضی

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%851

به هر دانش آموز یک بسته چوب کبریت، یک برگه آچار و یک چسب داده و از آنها خواستم از بسته ی خود، پنج عدد چوب جدا کنند. هر کس با این پنج عدد یک شکل بسازد و با چسب روی کاغذ بچسباند.
کارهای مختلف را به دانش آموزان نشان دادم، تا هر کس نمایش مختلفی از اعداد را ببیند.
هر دانش آموز به گونه ای متفاوت کار را انجام داد.

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%852

یکی از کارهایی که برای من خیلی جالب بود:

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%853

فارسی و نگارش
انجام تمرینات نگاره: ببین و بگو

هنر
کاری که با چوب کبریت ها انجام شد را رنگ آمیزی کردند و طرح هایی را با نقاشی به آن اضافه کردند.

پایان گزارش روز شنبه کلاس اول دبستان

4 پسندیده

گزارش جلسه بیست‌و یکم کلاس اول دبستان

علوم

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85%20%D9%88%20%DB%8C%DA%A9%D9%851

این صفحه هم مانند چند صفحه ی قبل می خواهد توجه دانش آموز را به نقش حواس در شناخت محیط جلب کند. اما با این تفاوت که اگر ما خوب به اطرافمان نگاه کنیم، با عث می شود پرسش هایی در ذهنمان ایجاد شود.
در این صفحه از آنها پرسیدم، با دیدن این ها دوست داری درباره ی چه چیزی بیشتر بدانی؟ دوست داری چه چیزی بدانی؟
پاسخ هایی که دانش آموزان دادند: درباره ی دندان های مورچه. درباره ی سنگ ها. درباره ی آب.
اما به پرسش دوم نتوانستند پاسخ بدهند.
:family_man_woman_boy: در محیط های مختلف مثل طبیعت، جنگل، دریا… از آنها بخواهید با دقت به محیط اطراف شان توجه کنند. شما هم سعی کنید توجه آنها را به ساده ترین چیزها جلب کنید. مثلا از او بخواهید میوه را بو کند، لمس کند و بچشد. از او بخواهید برگ های سبزی را با دقت نگاه کند و لمس کند.

ریاضی
سودوکو: در صفحه قبل یک مربع سودوکو داشتیم که امروز آن را حل کردیم. در مقایسه با جدول قبلی، تعداد خانه های جدول بیشتر شده است و از 33 به 44 تغییر کرده است. در ضمن ، یک قانون به قانون های جدول اضافه می شود و آن اینکه علاوه بر سطر و ستون، در هر مربع هم باید چهار رنگ باشد و تکراری نباشد.
از دانش آموزانی که کمی در حل جدول مشکل داشتند، خواستم تنها مدادرنگی هایی را روی میز بگذارند که از آنها در جدول استفاده شده است. سپس رنگ هایی که در هر سطر آمده است را کنار بگذارند، رنگ باقی مانده پاسخ ماست.
:family_man_woman_boy: مشابه این جدول را می توانید با اشیا مختلف مثلا پاکن، تراش، مداد و یا با چینه در خانه تمرین و بازی کنید.

فارسی

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85%20%D9%88%20%DB%8C%DA%A9%D9%852

تصمیم داشتم این نگاره را در مسجد تدریس کنم که اجازه ندادند.
مفاهیمی که در این نگاره مدنظر است: آشنایی با قرآن، مسجد، وسایل موجود در مسجد مثل منبر، جامهری، جا کفشی، پرده و افرادی که در مسجد فعالیت می کنند مثل امام جماعت، موذن. همینطور نظم موجود در مسجد مثل صف ایستادن نمازگزاران از مفاهیمی که لازم است یادآوری شود.
:family_man_woman_boy: یک بازدید از مسجد داشته باشید و نام بخش های مختلف آن را از فرزندتان بپرسید. یادآوری کنید علاوه بر برگزاری مراسمات مذهبی، مسجد محل رای گیری، مشورت کردن و شرکت در کلاس های اوقات فراغت هم هست.

نگارش فارسی: حل تمرینات نگاره ی 9

ورزش
هدف آمادگی جسمانی: استقامت قلبی عروقی
تلفیقی با ریاضی: تمرین مفاهیم چپ و راست
روبانی را دور مچ دست راست دانش آموز بسته و تمرینات نرمش را به این صورت انجام دادم:" روبان در دست راستم، روی مچ پام می زارم. روبان در دست راستم، روی کمرم میزارم " دانش آموزان تکرار کرده و بعد از انجام دادن آن تا 10 شماره می شمردند.
بعد از انجام نرمش بازی را انجام دادیم که اسمش را نمی دانم. شما می توانید اسمش را به من بگویید؟
به این صورت که همه در یک صف می ایستند. نگاه رو به جلو، دست ها پشت سر. من در پشت سر آنها حر کت کرده و یک شی کوچک مثل سنگ را در دست یک نفر قرار می دهم، به طوری که دیگران متوجه نشوند سنگ در دست چه کسی است.
به محض شنیدن صدای سوت، فرد مورد نظر باید بدود و تا خط روبرو که مشخص شده است برسد(دستش را به دیوار روبرو بزند). اما دو نفری که در کنار فرد قرار دارند نباید اجازه بدهند که او این کار را انجام بدهند. با حر کت وی، آنها هم دویده و قبل از رسیدن به دیوار باید او را بگیرند.
برخی دانش آموزان خیلی خوب انجام دادند، اما برخی حواسشان نبود باید حر کت کنند و دوستاشان را بگیرند. :slightly_smiling_face:

پایان گزارش روز یکشنبه کلاس اول دبستان

2 پسندیده

گزارش جلسه بیست‌و دوم کلاس اول دبستان

قرآن
تمرین سوره های عصر، توحید و کوثر

ریاضی

دانش آموز بعد از بیان تعداد هر دسته که باید بدون شمارش و سریع باشد، 2 تا به آن اضافه می کند و حاصل را بیان می کند. در بیان عدد نباید دوباره از یک شروع کند، بلکه می تواند دوتا بعد از آن را بشمرد مثلا " سه تا هست دو تا بعدش میشه پنج و یا سه تا هست دو تا بعدشو میشمرم، چهار،پنج."

:woman_teacher: امروز متوجه شدم یکی از دانش آموزانم تعداد انگشتان دستش را نمی داند. وقتی از او پرسیدم چندتا انگشت داری، مات و مبهوت به انگشتاش نگاه کرد و با لهجه ی خودش گفت: به اندازه کلیکا شما! ( به انگشت میگن کلیک)

فارسی
انجام تمرینات نگاره ی 9 : نمایش وضو گرفتن و تمرینات ببین و بگو
:family_man_woman_boy: هنگام وضو گرفتن از او بخواهید کنارتان بایستد و نگاه کند.

هنر
نقاشی گروهی همراه با موسیقی

پایان گزارش روز دوشنبه کلاس اول دبستان

4 پسندیده

1 نوشته به موضوع قبلی اضافه شدند: بازخورد گزارش‌های روزانه معلمِ کلاس اول دبستان

گزارش جلسه بیست‌و سوم کلاس اول دبستان

فارسی، نگاره ی 10
%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%D8%B3%D9%88%D9%851

در این نگاره دانش آموز با مفهوم عید، سال نو، نوروز، آداب و رسوم نوروز و عیدی دادن و عیدی گرفتن، همینطور دید و بازدید آشنا می شود.
:family_man_woman_boy: در کلاس درس، هیچ یک از دانش آموزان به آداب و رسوم عید نوروز مثل دید و بازدید و یا عیدی گرفتن نتوانستند اشاره کنند.
در مناسبت های مختلف، با فرزندتان در خصوص آداب و رسوم آن صحبت کنید. در هر مناسبت مثل عیدهای مذهبی برایش هدیه ای کوچک بدهید تا بداند که این روز متفاوت از روز دیگر است.
علاوه بر این از این نگاره، بخش کردن کلمات را یاد میگیرد. هر کلمه از یک یا چند بخش تشکیل می شود. در ابتدا از آنها خواستم به لب های من نگاه کنند، با هر بار باز و بسته شدن دهان، یک بخش تلفظ میشود، پس با دقت نگاه کنید و بگویید این کلمه چند بخش است؟
سپس کلمه ی آب را تلفظ کردم، همه گفتند یک بخش.
کلمه ی بعدی بابا، با کمی مکث بین هر بخش، به راحتی پاسخ دادند 2 بخش. دانش آموزان به راحتی این موضوع را یاد میگیرند. در صورتی از دست زدن استفاده کنید که دانش آموز در این امر مشکل داشته باشد، در غیر این صورت با یک مکث کوتاه بین هر قسمت، بخش کردن را انجام می دهد.
سوال : باز و بسته شدن دهان در هر بخش را از یک استاد آموخته بودم، اما انجام نداده بودم جز کلمات ساده ای مثل آب، بابا. در کلمات دیگر دهان به طور کامل بسته نمی شود. آیا این موضوع درست است؟ :thinking:

ریاضی

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%D8%B3%D9%88%D9%852

به کوک چینه نمایش های مختلفی از اعداد را ساخته و خواستم حدس بزنند که این شکل چندتا است؟
سپس با جدا کردن چینه ها، حدس شان را آزمایش کردیم.
سپس روی تخته کلاس اشکال مختلفی چسبانده و همین سوال را پرسیدم. پس از آن به حل تمرین کتاب پرداختند.
ابتدا شکل ها را رنگ می کنند، در این حال من دور بعضی شکل ها را خط کشیده و از آنها پرسیدم چند تاست.
:family_man_woman_boy: به کمک چینه ها شکل ها و نمایش های مختلفی از اعداد را تمرین کنید.

نگارش : حل تمرین های نگاره ی 10

علوم، سالم باش، شاداب باش

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%D8%B3%D9%88%D9%853

پرسش: چطور بدن سالمی داشته باشیم؟
همه به تاثیر خوراکی های مفید و انجامندادن حرکات آسیب زا اشاره کردند، اما کسی درباره ورزش سخنی نگفت.
نمایش های مختلفی درباره ورزش های مختلف از جمله طناب زنی، وزنه برداری، کشتی، فوتبال و والیبال و… در کلاس انجام شد.
:family_man_woman_boy: شرکت در یک کلاس ورزشی به سلامت فرزندتان کمک می کند.

ورزش:
دانش آموزان در دو ستون ایستادند. مقابل هر ستون دو مانع قرار داده و توضیح دادم:" با صدای سوت، شروع به حرکت می کنید و به صورت مارپیچ از موانع عبور می کنید. در پایان آخر ستون می ایستید."
مدلی از حرکت را نمایش دادم. همه به جز دو نفر درست حر کت کردند، اما در دور دومی که بازی کردیم.
در اولین دور از بازی، بچه ها منتظر بودند تا من دستور حرکت بدهم. :thinking:

2 پسندیده

گزارش جلسه بیست‌و چهارم کلاس اول دبستان

امروز قرار است جشن قرآن برگزار شود.

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1%D9%851

مقدماتی که برای برگزاری انجام شد:
1.هماهنگی با یک قصه گو به عنوان مجری برنامه
2.تهیه مسواک به عنوان هدیه( هنگام خواندن قرآن دهان باید خوشبو باشد)
3. سفارش کیک
4. دانش آموزان جلد کتاب هایشان را تزئین کوچکی کرده و به کلاس تحویل داده بودند.
5.با توجه به نبود بودجه :roll_eyes:،از هر دانش آموز مبلغ 5000تومن جمع آوری شده بود.
6.یکی از اولیا دانش آموزان برای پذیرایی شیربرنج آماده کرده بود.
7.خرید ظرف و قاشق و چنگال یکبارمصرف
8. روز قبل در دفتر بچه ها نوشته شده بود ساعت 9 به مدرسه بیایند (ما بتوانیم محیط را آماده کنیم، نمی دانم چرا در مدارس ما هیچ چیز نیست، هیچ پارچه و وسیله ای برای تزئین)
9. برای هر کتاب یک خط بر آماده شد.
10. آوردن 15 رحل قرآن از مسجد

با وجود هماهنگی ها با مدیر مدرسه، اطلاع نداشتیم که قرار است دکتر برای ویزیت تشریف بیاورند. بنابراین به خاطر ویزیت دکتر، برنامه با 20 دقیقه تاخیر شروع شد.
در این 20 دقیقه هر کلاس با معلم اش عکس گرفت.
%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1%D9%852

مجری برنامه دو قصه برای بچه ها تعریف کرده و یک مسابقه ی قرآنی اجرا کردند. به این صورت که گفتند دست روی سر هر کسی میگذارم بره اونجا بایسته! از هر کلاس 5 نفر را انتخاب کردند. یک دایره ی کوچک ایستادند و یک گل دست گرفتند. قرار شد هر کس یک آیه از سوره ی توحید را می خواند و گل را به دوستش بدهد، هر جا دست زدند، گل دست هر کس موند باید بنشیند
%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1%D9%853

مسابقه ی خوبی بود.

یکی از دانش آموزان هم یکی از قصه های قرآنی را برای ما تعریف کرد.
در پایان هم بعد از اینکه مجری درباره ی پاکی و تمیزی لباس و دهان و همینطور وضو گرفتن قبل از شروع خواندن قرآن صحبت کردند، مسواک ها را به عنوان هدیه به بچه ها داده و پذیرایی را انجام دادیم.

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1%D9%854

3 پسندیده

2 نوشته به موضوع قبلی اضافه شدند: بازخورد گزارش‌های روزانه معلمِ کلاس اول دبستان

1 پاسخ به پرسش تازه‌ای منجر شد: موافقید، موفقیت شغلی یا اجتماعی‌تون رو اینجا ماندگار کنید؟

گزارش جلسه بیست‌و پنجم کلاس اول دبستان

قرآن
آموزش بسم الله الرحمن الرحیم

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%D9%BE%D9%86%D8%AC%D9%851

:family_man_woman_boy:در شروع کارهای مختلف این ذکر را به فرزندتان یادآوری کنید تا ملکه ی ذهنش شود

ریاضی

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%D9%BE%D9%86%D8%AC%D9%852

در این صفحه دانش آموز می تواند یک کل را به اجزای سازنده اش تجزیه کند. باید بتواند آن را در مکان مورد نظر قرار دهد. همینطور این رابطه را بیان کند.
بازی که من برای این تمرین ترتیب دادم به این صورت بود:
%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%D9%BE%D9%86%D8%AC%D9%853

یک جدول و دو تاس: یک تاس رنگی و یک تاس تشکیل شده از شش شکل هندسی.
با انداختن تاس ها، دانش آموز باید ترکیبی از شکل و رنگ را از اشکال زیر جدول یافته و در مکان مورد نظر قرار میداد. برای مثال یک چهارگوش زرد.
بعد از آن به حل تمرین کتاب پرداختیم.
:family_man_woman_boy: والدین عزیز می توانند جدول های مختلف با اشکال مختلف را در خانه با فرزندشان تمرین کنند.
مثال:

فارسی و نگارش فارسی
تمرین های نگاره ی 10

در ساعت آخر هم کلربوک ها را با هم مرتب کردیم.

4 پسندیده

گزارش جلسه بیست‌و ششم کلاس اول دبستان

فارسی

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%D8%B4%D8%B4%D9%851

تدریس صدای آ. ا
قبل از هر چیز براشون توضیح دادم که از این به بعد وارد شهرک الفبا میشیم و امروز قرار اولین صدا رو یادبگیریم و با سواد بشیم. امروز خیلی روز مهمیه. هر کسی گوش نکنه، یک کلاه گنده سرش رفته .
1.قصه گویی
با صدای آرام تری صحبت کردم تا توجه شون بیشتر جلب شده و سراپا گوش بشن. گفتم که میخواهم قصه ی کوتاهی براتون تعریف کنم ( داستانی که تعریف می کنیم باید از کلماتی تشکیل شده باشد که صدای آ دارند)…
یک روز آب تشنه اش بود. رفت لب رودخونه، اما … آ افتاد توی رودخونه و کلاه شو آب برد. اون طرف تر، یک ماهیگیر تورش رو به آب انداخته بود و می خواست ماهی بگیره که آ هم افتاد توی تور. ماهیگیر آ رو برد خونش. به پسرش داد. پسرش دید آ سرما می خوره، برد کنار آتش نشوند، دید گرسنه اس. براش آش درست کرد.
البته لازمه داستان ها ی مقدار با آب و تاب تعریف بشه. بعد از این بچه ها پرسیدن آ چیه؟
2.نوشتن روی تخته
گفتم الان آ خودشو به ما نشون بده. میخوایم ببینیم آ چه شکلیه. آ رو روی تخته نوشتم: به دست من نگاه کنید:
آ اول. اما بعد از اینکه تو آب افتاد و کلاهش و آب برد این شکلی شد بچه ها ا غیر اول.
3.بررسی چند کلمه به کمک کارت های تصویری
چند کارت تصویری از کلماتی که صدای آ دارند رو به بچه ها نمایش دادم و شکل کلی کلمه را با هم نگاه کردیم.
کلماتی مثل آزاده، آتش، آب، دریا…
4. کتاب درسی
کتاب را باز کردیم و با هم به تصویر کتاب نگاه کردیم. کتاب یک تصویر بزرگ دارد که به تصویر مادر معروف است و چند تصویرک. از دانش آموزان خواستم هر کدام یک جمله درباره تصویر بگویند:
آزاده کنار دریا گل کاشته است و به آن آب می دهد.
5.نوشتن صدا کف دست دانش آموز
کف دست شان با خودکار این صداها را نوشتم. کف دست راست آ اول و کف دست چپ ا غیر اول.

ریاضی

رفتن به مهمانی

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%D8%B4%D8%B4%D9%852

در این تم، هدف یادگیری آداب مهمانی رفتن است. در تصویر دو خانواده ی پنج نفره را میبینیم. سوالاتی که می توانید بپرسید:

• چند نفر در حال بازی کردن اند؟
  • این خانم برای چند نفر چای میبرد؟ می تونید بگید برای چه کسانی؟
  • آیا بشقاب های روی میز برای پذیرایی کافی است؟ ( شمارش پنج تا پنج تا انجام شود)
  • درباره ی آنجه در کتابخانه می بینیم هم، تعداد ستون و ردیف ها سوالاتی می پرسیم: کدام قفسه خالی است؟ آدرس شو بگو
  • لوستر چه شکلیه؟ بسقاب ها چه شکلی اند؟ برای چند نفر روی میز نهاخوری بشقاب هست؟
  • اگر افرادی که روی زمین نشستن بخوان روی مبل ها بشینن، براشون جا هست؟

2 پسندیده

گزارش جلسه بیست‌و هفتم کلاس اول دبستان

قرآن

روخوانی سوره توحید

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%851

متن سوره را روی تخته نوشتم ( به علت نبود لوحه و خراب بودن دیتاپروژکشن :neutral_face:) برای روخوانی سوره از روش اشاره استفاده می کنیم. روش اشاره مهم ترین کار در آموزش روخوانی قرآن است.
روش اشاره به این صورت است که به معلم به کمک یک خط بر یا وسیله ای مشابه به حروف و حر کات اشاره می کند. این کار باعث بازشناسی حروف و صداها و همین طور بالا بردن دقت در صحیح خوانی می شود.
به دو صورت اشاره می کنیم: اشاره ی ثابت و اشاره ی متحرک
در اشاره ی ثابت دست ثابت است و هنگام خواندن بخش های دارای صداهای کوتاه _َ_ِ__ُ و تنوین ها خط بر روی حرکات قرار می گیرد و همزمان معلم آن بخش را خوانده و دانش آموزان هم خوانی می کنند.
در اشاره ی متحرک دست حرکت می کند و در دو مورد استفاده می شود : اشاره از حرف به سمت صداهای بلند آ او ای مثل نو، با
اشاره از سمت صدای َ به ساکن مثل اَم
:family_man_woman_boy: اگر در منزل به همین شیوه تمرین شود، به روانخوانی دانش آموز کمک می کند. برای توضیحات بیشتر می توانید به کتاب قرآن دانش آموز مراجعه کنید.

فارسی
حل تمرینات صدای آ در کتاب نگارش : چون دانش آموزان هنگام نوشتن آ اول، کلاه آن را به ا خیلی نزدیک و یا بعضی ها خیلی دور می نوشتند، بعد از نوشتن صدای آ ا روی تخته، شعر زیر را خواندم:
آی بچه ها، آی بچه ها `
شکل صدای آ منم
آهای خبر، آهای خبر
دشمن تنبلا منم
به ما بگو، به ما بگو
اون چیه بالا سر تو
نشسته ساکت و خموش
اون کیه بالا سر تو
همدم تنهایی من
بود همین چتر قشنگ
اگر ز من جدا بشه
دلم برایش میشه تنگ
اگر بچسبه به سرم
من رو سرش داد می زنم
اگر ز من جدا بشه
دوباره فریاد می زنم
نکنه سرم بچسبی
ای یار با وفایم
نکنه زیاد دور بشی
تا نشنوی صدایم
جایش بگم براتون
قربون خنده هاتون
نه پایینه، نه بالا
هست این وسط وسط ها

همینطور با خمیر بازی صداها را ساختیم.

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%852

ریاضی

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%853

در این صفحه هدف آموزش لبه و گوشه و همینطور تمرین و آمادگی هم برای جمع است.
به هر دانش آموز چوب خط و خمیربازی داده و از آنها خواستم یک سه گوش بسازند.
-به لبه ی شکل تون دست بکشین، خب بچه ها میبینید وقتی به گوشه ها میرسیم جهت حرکت مون عوض میشه…
خب بچه ها این شکلی که ساختین چند تا از این چوب خط ها داره؟ چند تا لبه داره؟ چند تا گوشه داره؟
دانش اموزان از چوب خط هایی با رنگ های مختلف شکل ها را ساخته اند. سوالاتی مثل:
چند تا چوب خط آبیه؟ با انگشت نشون بده.
چند تا سبزه؟ با دست دیگ نشون بده.
خب حالا این 2 تا رو منتقل کن به اون دست. دو تا و یکی میشه؟ 3 تا
شکل های مختلفی از سه گوش، چهار گوش و پنج گوش رو با هم تمرین کردیم.
بعد از اون به کتاب مراجعه کرده و ضمن بررسی چندضلعی ها، الگو رو کامل کردند.
:family_man_woman_boy: در خانه می توانید توجه فرزندتان را به وسایل خانه و نوع شکل آنها جلب کنید. خوب به اطراف نگاه کن، چه وسایلی چهارگوش اند؟
قاب عکس چند تا لبه داره؟ چند تا گوشه داره؟
می توانید با استفاده از چوب کبریت،از فرزندتان بخواهید شکل های مختلفی را بسازد.

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%85%204

4 پسندیده

گزارش جلسه بیست‌و هشتم کلاس اول دبستان

فارسی

کتاب نگارش: انجام تمرینات صدای آ ا
تدریس نشانه ی ب:

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%D9%87%D8%B4%D8%AA%D9%851

به هر گروه یک پازل ساده از تصاویری دادم که در آن در آن کلمه ی ب دارد.
گروهی که حرف ب در اول یا وسط آن کلمه بود، تصویر را در سمت راست تخته و گروهی حرف ب در آخر کلمه در سمت چپ تخته چسباندند.
اسم کلمه را زیر تصویر آن نوشتم و حرف ب را با رنگ قرمز نوشتم.
از بچه ها خواستم با دقت به شکل ها نگاه کنند و بعد توضیح دادم که نشانه ی جدیدی که امروز می خواهیم یاد بگیریم، دو شکل دارد. وقتی که آخر میاد مثل آب میشه ب آخر. و وقتی آخر نمیاد یعنی اول میاد یا وسط میاد که میشه ﺑ غیرآخر.
و دو شکل ب را که قبلا آماده کرده بودم را از کمد بیرون آوردم و خواندم:
آی بچه ها، آی بچه ها
شکل صدای ب منم
آی بچه های باصفا
شکل صدای ب منم
ب ما نقطه داره
یک نقطه در پایین داره
ب ما نقطه داره
یک نقطه در پایین داره
بعد از آن، ترکیب ب و ا که قبلا آموخته بودند را با هم تمرین کردیم. شکل ب و ا را که با خمیربازی درست کرده بودم را کنار هم قرار دادم:
اما بچه ها این ب ما غمگین و تنها بودش، کی می خواد باهاش دوست بشه؟
همه بچه ها گفتند: من من :smile:
خب بچه ها ا میخواد باهاش دوست بشه. ب با ا دوست بشه چی میشه: با میشه.
کتاب را با هم بررسی کردیم.

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%D9%87%D8%B4%D8%AA%D9%852

ریاضی

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%D9%87%D8%B4%D8%AA%D9%853

آموزش چوب خط

4 پسندیده

گزارش جلسه بیست‌و نهم کلاس اول دبستان

قرآن

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%D9%86%D9%87%D9%851

امروز را با دست دادن و سلام کردن به تک تک دانش آموزان شروع کردم و بعد با صدای بلند: سلام علیکم بچه های خوبم. حالتون خوبه؟
زمان صبحانه خوردن اینترانه رو با هم شنیدیم.
سپس بچه ها نقاشی با موضوع سلام کشیدند. در آخر هم به سراغ کتاب رفتیم و درباره ی تصاویر با هم صحبت کردیم و پیام قرآنی را خواندیم.

ریاضی
امروز دو صفحه ریاضی تمرین کردیم. به بررسی یک صفحه اکتفا می کنم، چرا که مشابه تمرین صفحه ی 25 قبلا انجام شده است.

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%D9%86%D9%87%D9%852

امروز یک مهمون مهربون تو کلاسمون داشتیم و اونم قورقوری جان بود که برامون یک فعالیت و تمرین جالب و جذاب آورده بود.
بالای صفحه سمت راست شما تصویر یک قورباغه ی مهربون را میبینید، من یک عروسک کاغذی از یک قورباغه آماده کردم و برای ایجاد انگیزه ازش استفاده کردم. یکی از دانش آموزان از زبان قورباغه شروع به صحبت کرد و گفت امروز قراره با شابلون کار کنیم، ببینم چکار می کنید…

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%D9%86%D9%87%D9%853

هنگام کار با شابلون به دانش آموز توجه دهید که دستی که شابلون را نگه داشته باید فشار و زور بیشتری از دستی که مداد را گرفته داشته باشد. در غیر این صورت شابلون روی کاغذ تکان می خورد.
بیشتر دانش آموزان به خوبی توانستند شکل بکشند.
سپس با هم به شمردن لبه و گوشه های اشکال شابلون پرداختیم. به ضفحه ی تم برگشتیم و مشابه شکل های شابلون رو در این صفحه پیدا کردیم.
:family_man_woman_boy: تمرینی که می توانید در خانه انجام دهید: به کمک شکل های شابلون یک نقاشی بکش.

فارسی

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%D9%86%D9%87%D9%854

انجام تمرینات درس ب و کتاب مهارت های نوشتن
سوال: دانش آموزانی هستند که جهت درست را در نوشتن رعایت نمی کنند، فکر می کنید چه تمریناتی می تواند به آنها کمک کند؟

3 پسندیده

گزارش جلسه سی‌ام کلاس اول دبستان

**روز دانش آموز مبارک** 

به مناسبت روز دانش آموز در اولین ساعت یک قصه خواندیم و یک کاردستی برایش درست کردیم. داستان مورد نظر از مجله ی رشد کودک انتخاب شد.

ریاضی
امروز دو صفحه ریاضی انجام شد :

به هر دانش آموز 5 چوب خط داده و به تعداد حیوانات چوب خط می گذاشتند.

در این صفحه به کمک چینه ها اشکال مختلفی را ساختم و از هر دانش آموز سوالاتی از جمله : چند تا زرد؟ چند تا سبز؟ و اگر از هر کدام 2 چینه وجود دارد می پرسیم دو و دو میشود … .
یکی از دانش آموزان تا 3 تا را خوب می شمرد، اما در شمارش چهار و پنج نیاز به تمرین داشت. پرسیدم بعد از سه چند میاد؟ فکر کرد و با انگشتان شروع کرد به شمردن. درست جواب داد. اما چند لحطه بعد وقتی دوباره پرسیدم نتوانست.
از مادرش خواستم در خانه تمرین کنند. گفتند در خانه خوب جواب می دهد. :thinking:
:family_man_woman_boy: با کمک ابزار های مختلف مفهوم جمع را می توانید تمرین کنید. جمع اشیاء از 5 بیشتر نباشد.

فارسی
ادامه تمرینات نگارش حرف ب
در کنار حل تمرینات، دفتر تکلیف را امضا می کنم و دور کلماتی که نوشته اند خط می کشم و می خواهم که بخوانند. تعداد زیادی درست نمی خوانند.

2 پسندیده

گزارش جلسه سی و یکم کلاس اول دبستان

قرآن
%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%B3%DB%8C%E2%80%8C%D9%88%DB%8C%DA%A9%D9%851
درباره ی این تصویر و آنچه می بینند و ارتباط شان با یکدیگر صحبت کردیم. شعر خواندیم و در آخر یک دایره روی تخته کشیدم و از آنها هر کدام یکی از نعمت های خدا را نقاشی کنند.

فارسی
تمرین بخش و صداکشی: کلمات، صداها و حروفی که تاکنون آموخته اند را روی کارت هایی نوشته و آنها را روی زمین برگرداندم. هر دانش آموز یک کلمه را انتخاب کرده، آن را بخش و صداکشی می کند،سپس آن را زیر صدا و یا حرف مورد نظر قرار می دهد.

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%B3%DB%8C%E2%80%8C%D9%88%DB%8C%DA%A9%D9%852
بخش کردن را می توان به کمک دست انجام داد، دست زدن و یا حرکت از بالا به پایین دست می تواند مفید باشد، اما بهتر است بعد از این بخواهید که با کمک لب ها بخش کند.
در صداکشی کلمات دقت داشته باشید برخی صداها کشیدنی اند مثل آ و برخی کشیدنی نیستند مثل ب. در صداکشی بهتر است از انگشتان استفاده نشود.
:family_man_woman_boy: دقت کنید برای نوشتن یک کلمه دانش آموز باید بتواند آن را بخش و صداکشی کند. پس تمرینات لازم را انجام دهید تا در این دو توانایی لازم را کسب کند.

تدریس اَ َ
بعد از تکرار و تمرین و مرور کلمات قبل، صدای جدید را روی تابلو چسباندم. شعر انار که بعد از آخرین نگاره قرار بود آموزش داده شود را در این روز با هم خواندیم.
صدای اَ نیز دو شکل دارد: اَ اول و َ غیراول.
درباره ی تصویر درس را با هم گفتگو کرده و جمله سازی نمودیم.
%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%B3%DB%8C%E2%80%8C%D9%88%DB%8C%DA%A9%D9%853

بادبادک با باد بازی می کند.
امین بادبادک در دست دارد.
ابر در آسمان است.
بادبادک خوشحال است.
گوشواره های بادبادک در باد میرقصند.

ریاضی
تم 5. آخ جون پیک نیک !
%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%B3%DB%8C%E2%80%8C%D9%88%DB%8C%DA%A9%D9%854

سوالاتی که می توان برای این تصویر طرح کرد:
هر ماشین چند صندلی دارد؟
هر خانواده چند نفرند؟ هر کدام مشغول چه کاری هستند؟
به تعداد بچه هایی که مشغول بازی کردن هستند، انگشت باز کن
به تعداد بچه هایی که دراز کشیدند، از انگشتان خود ببند
چه الگویی در این تصویر میبینی؟
اگر با خانواده به پیک نیک بروی، به آنها چه توصیه هایی می کنی؟

2 پسندیده

گزارش جلسه سی و دوم کلاس اول دبستان

فارسی
انجام تمرینات کتاب نوشتاری صدای اَ

ریاضی

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%B3%DB%8C%E2%80%8C%D9%88%D8%AF%D9%88%D9%851
در این صفحه به طور مقدماتی مفهوم تفریق را تمرین می‌کنیم.
برای مثال: در سمت چپ چندتا موش می‌‌بینی؟ چندتاشون دارن میرن؟ به تعداد اونها انگشتات رو ببند، خب چندتا انگشت برات باقی مونده؟
دانش آموزان می‌توانند انگشتان را یکی‌یکی بسته یا باهم ببندند. هر دو روش صحیح است.
به صفحه ی تم برمیگردیم و همین تمرین را به کمک این تصویر دوباره انجام میدهیم: چند نفر دارن بازی می کنند؟ با انگشت نشون بده . 3 نفر
چند نفرشون دختر هستن؟ 1 نفر.
به تعداد دخترها انگشتات را ببند، چندتا انگشت باقی موند؟2
:family_man_woman_boy: به کمک حبوبات و یا مهره‌ها مفهوم تفریق را تمرین کنید.

3 پسندیده

گزارش جلسه سی و سوم کلاس اول دبستان

قرآن
قبل از آمدن دانش آموزان سوره ی کوثر را روی تخته نوشتم تا برای آموزش و استفاده از روش اشاره آماده باشد. سوره ی کوثر را هم خوانی کردیم و سپس هر فرد یک بار سوره را خواند.
:family_man_woman_boy: از فایل صوتی برای مرور سوره می توانید استفاده کنید.

فارسی
تدریس نشانه ی د
قصه گویی:
د، دهن باز و گرسنه بود. راه افتاد و رفت دنبال غذا.
رسيد به يك در. آن را قورت داد. بعد رسيد به يك ديوار.
آن را هم قورت داد. بعد رسيد به يك درخت.
درخت را هم قورت داد بعد رسيد به يك داركوب. خواست او را هم قورت بدهد. اما داركوب نوكش را باز كرد، باز باز …
د و داركوب با هم دهن به دهن شدند. دعوايشان شد.
وسط دعوا، درخته از دل د پريد بيرون.
بعد ديوار پريد بيرون. بعدش هم در پريد بيرون. دل د خالي شد.
د از گرسنگي از حال رفت.
داركوبه ترسيد و گفت: واي چي شد؟ من كه كاري نكردم!
د ناله كرد و گفت: واي، دلم!
داركوب رفت و براي د دارو اورد. د گفت: من كه مريض نيستم! گرسنه ام.
داركوب رفت و يك ديگ پر از غذا آورد.
د هر چه قدر كه توانست خورد و بعد هم به خانه اش رفت.

بعد از این نشانه ی د را در خانه اش در شهرک الفبا قرار دادم.
ترکیبات د با آ و اَ را با هم تمرین کردیم و کلمه سازی انجام دادیم.
%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87%20%D8%B3%DB%8C%E2%80%8C%D9%88%D8%B3%D9%88%D9%851

پ.ن: البته تخته نباید اینقدر شلوغ و کثیف باشه. قراره تمیزش کنن :wink:

ریاضی

در این صفحه شکل دیگری از الگو‌ها را یاد می‌گیریم. قبل از اینکه به سراغ کتاب برویم، در دفتر شطرنجی الگوهایی شبیه به این را تمرین کردیم.
این نکته مهم است که دانش‌آموز بتواند به درستی الگو‌ها را بخواند. پس در حین تمرین به این نکته توجه کنید. حالا ما این الگوها را با هم می‌خوانیم:
در اولین الگو: یک چوب خط سبز، یک خانه خالی. یکی سبز، یکی خالی، یکی سبز، یکی خالی…
در الگوی آبی رنگ: یک چوب خط خوابیده، یکی ایستاده در سمت چپ. دقت کنید که بعد از اون یک خانه خالی است. دوباره یک خوابیده، یکی ایستاده در سمت چپ.
الگوی مشکی رنگ نیز به همین شکل است با این تفاوت که یکی خوابیده، یکی ایستاده در سمت راست آن است.
الگوی بعدی، یک ایستاده، یک خوابیده. دقت کنید این بخش از الگو که دوباره و به دنبال هم تکرار می‌شود، الگوی اصلی و تکرارشونده ی ما است.

:family_man_woman_boy: به کمک چوب کبریت می توانید الگوهای زیبایی را در خانه ساخته و تمرین کنید.
توجه دانش آموز را به الگوی اصلی و تکرار شونده جلب کنید و بخواهید دور آن را خط بکشد.

4 پسندیده