اولیا و مربیان عزیز: دوست دارید بدونید هر روز تو کلاس پایه اول دبستان چه خبره؟

ممنون بابت راهنمایی خوب ات. خودم به در مدرسه دقت نکرده بودم.
همچنان به توجه و دقت ات نیاز دارم. :cherry_blossom::cherry_blossom:

2 پسندیده

شنبه، 1 دی

قرآن
سوره ناس
حالا دیگر لوحه‌ی قرآن در کلاسم دارم. پس لوحه را نصب کردم و با روش اشاره سوره‌ی ناس را تمرین کردیم. بعد از هر بار که آیه‌ای با روش اشاره می‌خوانیم، یک بار روان و کامل آن را تکرار می‌کنیم.

سپس تعدادی از آنها که سوره را حفظ دارند، آن را می‌خوانند.
بعد از آن یک بازی را انجام میدهیم. به این صورت که هر کس یک آیه از سوره می‌شود. شما بسم الله الرخمن الرحیم، نفر بعدی قل اعوذ برب الناس، نفر بعدی ملک الناس، شما اله الناس و … همینطور تا آخر سوره. بعد آنها جلوی کلاس آمده و سریع باید طوری بایستند که ترتیب آیات درست و سوره کامل شود.
بعد از اینکه درست ایستادند، هر کس آیه اش را می خواند.

فارسی
تمرین جدول ترکیب و کلمه سازی با ترکیبات

ریاضی
تمرین اعداد با رنگ انگشتی
مقابل هر عدد به تعداد مورد نظر و با کمک انگشت اشاره و رنگ ها گردی بکش.

Untitled

3 پسندیده

یک شنبه، 2 دی
فارسی
املا
در واقع املا قبل از تدریس جدید نوعی ارزشیابی تشخیصی محسوب می شود.
تدریس ز
شروع با پازل

پازل کلماتی که صدای ز دارند را آماده کردم. چند چوب آبسلانگ را کنار هم چیده و تصویر مورد نظر را از مجلات جدا کردم و روی آن چسباندم. سپس چوب ها را از هم جدا کردم. تصاویر مورد نظر: نماز. بابابزرگ. بازی مادربزرگ. کفشدوزک
بعد از آن آنها اسم تصویر را نام برده و از آنها پرسیدم چه صدایی در همه ی آنها شنیده می شود؟ کلمات را روی تخته نوشتم
قصه گویی
ابتدا ترانه ی ای زنبور طلائی هنگامه یاشار را پخش کردم.
زنبور را روی تخته چسباندم.

ر کوچولوی زبر و زرنگ ، یک روز رفت تو حیاط و شروع کرد به بازی. همینطور که داشت بازی میکرد، یهو یک زنبور زیبا دید که روی یک گل نشسته بودو وز وز می کرد. ر کوچولو تصمیم گرفت با زنبور بازی کنه. اونو تو دستش گرفت و یک بار لپش و کشید و یک بال شو بالا و پایین کرد و …
زنبورک زیبای ما که ناراحت شده بود و دردش گرفته بود، ر کوچولو رو نیش زد. ر کوچولو گریه کنان و هق هق کنان دستش و گذاشت روی لپش و رفت پیش مادرش.
مادر که لپ قرمز و چشم گریون ر رو دید، پرسید چی شده؟ ر کوچولو با هق هق جواب داد: ز ز ز ز زن زنبور…
از اونروز به بعد ر کوچولو لپ قرمزی رو ز صدا می زدن.
پ.ن: این داستان رو عاطفه جان @atefe ساختن، امیدوارم درست تعریف کرده باشم. :roll_eyes:
بررسی کتاب
سرباز در سنگر است.
سرباز تیراندازی می کند.
پرچم ایران سه رنگ دارد.
به سراغ کارت واژه ها می رویم و میپرسیم که صدای ز در کجای کلمه آمده است؟ اول، آخر یا وسط؟
خب موفق باشید

درس پژوهی ، مشاهده ی تدریس همکار
در کلاس من یکی از اولیا، مدیریت کلاس را بر عهده گرفتند. تکالیفی که انجام دادند: انجام تمرینات مربوط به درس در کتاب مهارت های نوشتن. پیدا کردن نشانه مورد نظر در روزنامه

3 پسندیده

دوشنبه، 3 دی

فارسی
تکمیل کتاب نوشتاری

کاربرگ زمین
حالا که نشانه ی ز را یادگرفته‌اند و علوم هم به درس زمین خانه‌ی پرآب ما رسیده اند، جمله ی زیبایی که یادگرفته اند را می‌نویسند.

ریاضی
در این صفحه نماد مساوی معرفی می‌شود. که مفهوم آن قبل از این تمرین شد.

از آنها پرسیدم این علامت :shushing_face: یعنی چه؟
پاسخ دادند یعنی ساکت. هیس…
سپس گفتم که در ریاضی هم برای بیان بعضی چیزها از علامت‌های مخصوص خودشان استفاده می‌کنیم. وقتی می‌خواهیم بگوییم که این دو عدد با هم مساوی اند علامت = را قرار می دهیم. مثلا 4=4 می خوانیم چهار مساوی است با چهار.
:family_man_woman_boy: در منزل بعد از تمرین با اشیاء مختلف، مشابه تصاویر کتاب، بخواهید که با کمک چوب خط ها علامت بین آنها را بسازدو رابطه‌ی مورد نظر را بنویسد.

2 پسندیده

سه شنبه، 4 دی

فارسی
نقطه بازی
حالا که اعداد را یاد گرفته‌اند می توانند این بازی را انجام دهند. قبل از این به آنها گفته بودم کلماتی که یاد گرفته‌اند را روی کارت‌های کوچکی بنویسند.
بالای دفتر اعداد یک تا چهار را نوشته و کلمات یک نقطه، دونقطه، سه نقطه و چهار نقطه را جدا کرده و زیر عدد مربوطه می‌نویسند.
:family_man_woman_boy:این بازی برای دانش‌آموزانی که به نقطه‌ها دقت نمی‌کنند و کم یا زیاد می‌گذارند، مفید است. همینطور برای اوقات فراغت فرزندتان بازی خوبی است.

پ.ن: باید درس جدید را تدریس می‌کردم، اما به خاطر درس‌پژوهی باید تا هفته‌ی دیگر صبر کنم.

ریاضی
آموزش عدد هشت

ابتدا با چوب خط و چینه نمایش‌های مختلفی از عدد 8 را تمرین کردیم.
:family_man_woman_boy: به جهت نوشتن فرزندتان دقت کنید.همینطور با ابزارهای مختلف مانند لیوان در تصویر کتاب بخواهید عدد 8 را به صورت 5 و 3 نمایش دهد.

درس پژوهی، مشاهده‌ی تدریس همکار
یکی از اولیا برای مدیریت کلاس در این تایم هماهنگ شده بود و کاربرگی که از قبل
آماده کردم را با آنها تمرین کردند.
در این تمرین ابتدا جانور مورد نظر را پیدا کرده و رنگ زده، سپس تعداد آن را در جای خالی می نویسند.

ورزش
آموزش مفهوم آمادگی جسمانی
ابتدا در حیاط نرمش‌ها را انجام دادیم. روی ایک خط ایستادند. سپس از آنها خواستم با صدای سوت نرم تا رسیدن به خط روبرو بدوند. پس از آنها به عقب برگردند.

بار بعد تا خط روبرو به پهلو بدوند. بار بعد زانو بلند بروند و برگردند. شبیه اسب راه بروند و برگردند. لی لی بروند و برگردند و همینطور تمرینات را انجام دادیم. بعضی اوقات خود بچه‌ها مدل راه رفتن پیشنهاد می دادند.
پس از آن از آنها پرسیدم وقتی میگو‌ییم فلانی بدنش آماده است یعنی چی؟ یعنی قوی است. بله. یعنی می‌تواند بیشتر کار کندو کمتر خسته شود. بدن سالم‌تری دارد.
خب چهار نفر داوطلب انتخاب شدند و مسابقه‌ی بشین پاشو را انجام دادند. توضیح دادم که کسی که دیرتر خسته شد، یعنی بدن آماده تری دارد. یعنی آمادگی جسمانی بهتری دارد.
یک مسابقه ی سرعتی هم برگزار کردیم.

1 پسندیده

آفرین به این پشتکار و همت

2 پسندیده

ممنونم بابت همراهی تون… :heart_eyes:
فعلا که یک ماه عقب موندم، سعی می کنم جبران کنم.
گاها همکاران هم از کارهای کلاسشون تعریف می‌کنن حسرت می خورم که چرا باید کسی این کارهای ارزشمند رو نبینه و ازش استفاده نکنه. لذا سعی می‌کنم از آنهایی باشم که ناشر علم اند.

2 پسندیده

پیگیری و تلاشتون قابل تقدیره! دیر و زودش جبران پذیره.
بسیاری از بزرگان یا حس و حالش رو نداشتن یا بنا به عللی آثارشون رو ثبت نمی کردن !!!
از جمله مولانا
همانقدر که باید از حضرت مولانا بابت آثارشون تقدیر و تشکر کنیم همانقدر باید از شاگردان پیگیرشون مثل حسام الدین چلبی و… متشکر و قدردان باشیم

3 پسندیده

چهارشنبه، 5 دی

فارسی
انجام تمرینات درس

ببین و بگو برای اولین بار با سه تصویر آمده است که از سمت راست به چپ و از بالا یه پایین می‌خوانیم.
تصویر اول نقشه‌‌ی ایران عزیز را نشان می‌دهد.
پرچم کشورمان سه رنگ زیبا دارد.
چند سرباز در حال گفتگو هستند.
یکی از سوالات درس مربوط به شهرهای ایران است. جالب بود وقتی پرسیدم تا به حال به مسافرت رفتی؟ چند شهر ایران را نام ببر. نتوانستند پاسخ بدهند.
یک نفر پاسخ داد: حرم. حتی یک نفر گفت: خارج :neutral_face:

همخوانی شعر درس

ریاضی
در این صفحه نماد مساوی را تمرین می‌کنیم و الگوی شابلونی را ادامه می‌دهیم.
:family_man_woman_boy: از فرزندتان بخواهید به کمک شابلون الگوهای مختلف بسازد.

تمرین صفحه‌ی بعد مشابه تمرینی که دیروز کاربرگ آن را به دانش‌آموزان دادم. باید بشمارند و عدد آن را بنویسند.

:family_man_woman_boy:
علاوه بر تمرین کتاب می توانید از فرزندتان بخواهید داخل کمدش را نگاه کند و ضمن کشیدن شکل آن، عدد مورد نظر را بنویسد و برای آن چوب‌خط بکشد.
به طور مثال تعداد وسایل زیر را بنویس و برای آن چوب‌خط بکش.
:tshirt: :jeans: :socks: :blue_book: :books:

2 پسندیده

کلیتش همین بود ولی جزئیاتش نه :sweat_smile:

1 پسندیده

شنبه‌، 8 دی

قرآن

پس از همخوانی سوره و خواندن انفرادی برخی دانش‌آموزان به سراغ شعر سوره می‌رویم. در کتاب قرآن، بعد از هر سوره شعری آمده است که در واقع معنی سوره است. این شعر هم درباره‌ی سوره‌ِی ناس است که پس از گفتگو، هر دانش‌آموز نامی برای آن انتخاب می‌کند.
:family_man_woman_boy: فایل صوتی سوره را برای فرزندتان بگذارید تا گوش کرده و زمزمه کند. این کار به حفظ سوره هم کمک می‌کند. هم باعث می‌شود کودک با قرآن انس بگیرد. تمرین لوحه‌های قرآن فراموش نشود. :hibiscus:

فارسی
هر دانش‌آموز پای تخته آمده و یک کارت از کلمات را برداشته و می خواند. بخش می‌کند و روی تخته می‌نویسد. دیگران نیز در دفتر خود سرمشق می‌دهند.
:family_man_woman_boy: می توانید با کارت کلماتی که فرزندتان ساخته بازی‌های مختلفی را برای تقویت حافظه انجام دهید.
بازی 1: 5 کارت را روی زمین بچینید. ابتدا آنها را خوانده و سپس چشمانش را ببندد. یکی از کارت‌ها را بردارید. باید نام کلمه را بگوید.
بازی 2: لازم است از هر کارت دو نمونه داشته باشد. سپس پس از بر زدن کارت‌ها آنها را از پشت روی زمین می چیند و در نوبت خود دو عدد از کارت‌ها را رو کرده و به دیگران نشان دهد. اگر کارت‌ها هم شکل نبودند، آنها را به حالت اول قرار می‌دهد و اگر هم‌شکل بودند،آنها را به عنوان امتیاز برای خود برمی‌دارد و اجازه دارد که دو عدد کارت دیگر را رو کرده و به دیگران نشان دهد و مانند حالت قبل عمل کند. سپس نوبت نفر بعدی است و بازی تا برداشتن تمام کارت‌ها ادامه پیدا می‌کند.
مشابه کارت بازی حافظه

ریاضی
رفتن به بوستان

خب افراد زیادی برای تفریح به بوستان می‌روند. خوب به تصویر نگاه کن. این دونفر که اینجا دارند با هم بازی می‌کنند، فکر می‌کنی چه نسبتی با هم دارند؟ چه بازی انجام می‌دهند؟
خوب به لباس این پسر نگاه کن، روی آن چی نوشته شده؟ بله. عدد 2. تو ورزش‌های مختلف گاهی به جای اینکه اسم فرد را صدا بزنیم، از اعداد استفاده می‌کنیم مثلا بازیکن شماره 2، توپ را پرتاب کرد.
خوب به لباس این آقا پسر که روی نیمکت نشسته نگاه کنید. دو تا جیب داره. شبیه همند؟ رنگ همند؟ بله. اگر از وسط یعنی خط دکمه‌ها لباس را تا بزنیم دقیقا روی هم قرار می گیرند، درسته؟(شبیه لباس مادر)
شمارش پروانه‌ها،برگ‌های درخت، افراد، آقایون ، خانم‌ها و مقایسه‌ی آن ها
یافتن الگو و خواندن آن

1 پسندیده

یک‍شنبه، 9 دی

فارسی
تدریس درس (اِ -ِ ﻪ ه)‌‌‍‍‌‍
از آنجایی که همکاران باسابقه‌ی ما اظهار داشتند دانش‌آموزان در یادگیری این درس مشکل دارند و همکاران پایه‌ی دوم و سوم هم بیان کردند که اشکالات املایی دانش‌آموزان همچنان در این صدا وجود دارد، با کمک هم طرح درسی نوشتیم تا یادگیری را به حداکثر و اشکالات دانش‌آموزان را به حداقل برسانیم.
طرح درس (اِ -ِ ﻪ ه)‌‌‍‍‌‍

تمرین کتاب مهارت‌های نوشتن

ریاضی

معرفی علامت کمتر_بیشتر
از این تصاویر برای آموزش استفاده کردم ( البته نه به این خوشگلی :wink:)
c7b746d44d166ebc4e6eb4b1144acfa0

البته در این صفحه فقط علامت کمتر است معرفی شده، یعنی در یک آمده است.برای مثال عبارت 7>5 می خوانیم پنج کمتر است از 7. در کتاب درسی آمده است که این علامت را از سمت راست هم می توانیم بخوانیم یعنی 7 بیشتر از 5.
پ.ن: من این را قبول ندارم. به نظر من ریاضی را همواره از چپ باید بخوانیم و اگر بخواهیم بنویسیم 7 بیشتر از 5 باید به این صورت عمل کنیم: 5<7
البته فعلا برای کاهش اشتباه علامت < را معرفی نکرده است. اما من هر دو را توضیح داده و آنها هم خوب یادگرفتند :thinking:

3 پسندیده

1 پاسخ به پرسش تازه‌ای منجر شد: به عنوان معلم کلاس دوم دبستان، دوست داری از کدوم تجربیاتم برات بگم؟