به نظر شما تفاوت پاسخ دادن و واکنش نشان دادن چیست؟

خودم تو گوگل سرچ کردم و نظرات فارسی و انگلیسی گوگل رو خوندم، ولی دوست دارم نظر پادپُرسی ها رو هم بدونم.

مثلا به عنوان یک دانشجو، چه رفتاری در استادتون رو پاسخ میدونین و چه رفتاری رو واکنش؟

تفاوت پاسخ و واکنش

3 پسندیده

واکنش همینجور که از کلمه اش مشخصه در پاسخ به کنش صورت میگیرد ولی جواب میتونه بدون سوال باشه یعنی سوال واحد و مشخصی سبب اون نشه ولی واکنش همیشه در جواب یک عامل بیرونی یا درونی صورت میگیره :stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye:

1 پسندیده

واکنش معمولا بدون تحلیل داده های پیش رو اتفاق میفته و بر اساس عادات و رفتار ماست، ولی پاسخ:
پاسخ میتونه بر اساس تجربه ی دیگران و یا تحلیل داده هامون باشه، الا مبنای تحلیل میتونه هم غلط باشه و هم درست باشه.
یه جورایی اگه برای یه درخواستی که به ذهنمون میرسه، تحلیل صورت بگیره (خودگاه) بهش میگیم پاسخ و اگر ناخودآگاه باشه میشه واکنش.
مثلا وقتی که یه مسئله ای رو پیش رومون قرار میدن که ما قبلا زیاد اون مسئله رو حل کردیم ولی اشتباه حلش میکنیم و بعدش میفهمیم که یه فرق جزیی با مسئله ی قبلیمون داره، در حقیقت ما نسبت به اون سوال واکنش نشون دادیم و داده هارو تحلیل نکردیم بلکه از داده های تحلیل شده ی قدیمیه ذهنمون استفاده کردیم

3 پسندیده

تفاوت بین واکنش و پاسخ به نظر من معلول میزان هوش هیجانی فرد است.
اگر فرض کنیم که سئوال کننده یک بازی رو شروع کرده با من٬ پاسخ به سئوال می تونه بازی رو مهار کنه و من در واقع همبازی فرد می شم. در حالیکه با واکنش٬ به احتمال زیاد بازیچه فرد می شم.
اگر شروع کننده بازی یا سئوال کننده نیت منفی نداشته باشه٬ با پاسخ من احتمالا یک جریان مثبت شکل می گیره و با واکنش یا تعارض پیش می آد یا رابطه پرسش و پاسخ کاملا قطع می شه.
روش تشخیصش هم فکر می کنم مثلا اینه که پاسخ٬ دقیقا سئوال یا موضوع رو هدف می گیره ولی واکنش٬ مستقیما فرد رو مورد هدف قرار می ده.

2 پسندیده