به نظر شما دلیل بالا رفتن سن ازدواج چیه؟

مشکلات اقتصادی؟ بی مسئولیتی جوانان؟ مد؟

3 پسندیده

مگه سن ازدواج بالا رفته؟! من که دور و برم دهه هفتادی های مزدوج رو میبینم که حتی کار ندارن یا وضعیت سربازی پسر هم مشخص نیست. رو چه حسابی میگین بالا رفته؟

1 پسندیده

درسته ولی خیلی از دهه شصتی ها هستن که هنوز مجردن … سن ازدواج فقط در دهه ۷۰ به بعد پایین اومده

4 پسندیده

من یک دهه هفتادی ام که با دهه شصتی های زیادی در ارتباطم. این ازدواج های دهه هفتادی یکم از فرهنگ ما به دوره و خیلی هاش محکوم به شکست و جدایی چیزیه که تجربه بهم نشون داده و دارم تو دور و بریام میبینم.

ازدواج درست در فرهنگ قدیمی ما شامل این بود که پسر حتما باید 100 درصد خونه داشته باشه، ماشین داشته باشه و اصلا مهم نیست که دختر کار کنه یا نه پسر باید همه چی داشته باشه بیاد جلو. با وجود این که تو خیلی چیزها پیشرفت کردیم و داریم میبینیم که باباها نمیتونن جواب خواسته های همه رو بدن و هر کس نیاز داره خودش درآمدی داشته باشه اما متاسفانه به مقوله ازدواج مثل همون موقع ها نگاه میکنیم و انتظار داریم طرفمون با اسب سفید بیاد حتی اگر ابراز نکنیم این موضوع از فرهنگمون به صورت ناخودآگاه در ما وجود داره. مشکل دیگه فرهنگ ما اینه که از ازدواج یک قفس ساخته خصوصا برای دخترها که بعدش تمام آزادی ها ازت گرفته میشه. مشکل بعدی مسائل جنسیه که بخاطر آزادی هایی که شاید تو بعضی خانواده ها حتی یواشکی باشه، جوون ها با خودشون فکر می کنن که من نیازم برطرف میشه چرا باید ازدواج کنم و باز به همون بند اسارتی که بالاتر گفتم بیفتم؟ ما سنت و مدرنیته رو قاتی کردیم و همین اوضاع ازدواجو پیچیده کرده یکم به نظرم.

2 پسندیده

شاید این مصرع از حافظ برای ما دهه شصتی ها مصداق داشته باشه:
سخت میگیرد جهان بر مردمان سختگیر

مطلبی که در مقاله‌ای با عنوان دهه شصتی ها پشت سد ازدواج خوندم به نظرم مفید بود، خصوصا از نظر خودم این بخش ازمقاله به اصل ماجرا اشاره کرده:

یک آسیب شناس نیز دلیل کاهش ازدواج در دختران دهه ۶۰ را نوعی بلاتکلیفی اجتماعی می داند و می گوید: دهه شصتی ها نه نگاه نسل قبل خود را به طور کامل قبول دارند که نوعی زندگی ایرانی اسلامی و سنتی بود و نه می توانند معیارهای نسل بعدی خود یعنی دهه هفتاد را بپذیرند که همه چیز را آسان می گیرند. این دهه دچار معیارهای انتقالی است برای همین نیز با مشکل مواجه است. دهه ۷۰ آنقدر موضوع را ساده گرفته که می بینیم حتی طول عمل ازدواج هایشان یک تا سه سال است از آن سو دهه شصتی‌ ها آنقدر معیارهای بالایی برای ازدواج دارند که به سختی انتخاب می کنند.

3 پسندیده