به نظر شما یه مجله علمی باید چه بخش هایی داشته باشه؟

سلام دوستان و همراهان پادپرسی عزیز

از اونجا که خیلی از شما تحصیل کرده رشته های مرتبط با ریاضی و فیزیک هستید به نظر شما برای رده سنی 13 تا 17 سال در یک مجله علمی چه بخش هایی رو بزاریم که لذت ببرند؟و علاقه مند بشن؟

4 پسندیده

برای این سنین، بهتره حداقل دو بخش داشته باشه: آموزش ساده مسائل، بازیهای مرتبط با علوم.

خبر علمی، میتونه باشه ولی توی این سنین جذابیتی نداره. اگر که بتونید به نحوی سرگذشت آدمهای علمی یا مصاحبه با چهره‌های مشهور رو هم اضافه کنید، میتونه خیلی برای نوجوانها جذاب باشه، چون معمولا دنبال الگو هستن.

4 پسندیده

نظر شخصی
فکر میکنم الان بچه ها دیگه از سن 15 سالگی دید های نسبتا تخصصی به حوضه عملی مورد نظرشون دارن
فکر میکنم شاید بهتر باشه مجلات علمی نوجوانان هم به سمت تخصصی بودن پیش بره
مثلا ما مجله رشد میگرفتیم که از مهارت های ورزشی ، علوم مختلف ، بازی با علوم ، داستان ، پرسش و پاسخ و … تشکیل شده بود
ولی الان چیزی که من دارم میبینم بچه ها دنبال موارد تخصصی هستند
من تو سن 13-15 سالگی اطلاعاتم در مورد زمینه ای به نام "آهنگ سازی " حتی به صفر هم نمیرسید
گرچه هنوزم فقط میدونم یچیزی بنام آهنگ سازی هست
برای مثال من خیلی بچه های کم سن و سال رو میبینم که دنبال منابعی در خصوص موسیقی ، آهنگ سازی و … هستند بهرحال عمل موسیقی هم گرچه اسمش هنر هست ولی قطعا نیاز به منابع مفید و کاربردی داره

در کل بنظرم در کنار مشخص بودن رده سنی باید جامعه هدف هم برای یک مجله تعیین شده باشه تا بشه با قطعیت در مورد موارد مناسب صحیت کرد

4 پسندیده

اگر تحصیل کرده ریاضی و تجربی نباشیم بازم میشه بگیم :thinking:. این بخش ها به فکرم خطور کرد ؛

داستانهای تخیلی علمی
مثلا سرگذشت زمین و حیوانات رو از دید یه بچه و استادی که به زمان گذشته می رن و بچه با پرس و جو از استادش جواب رو میگیره میشه تبیین کرد.

پرسش و پاسخ های علمی
در این نوع فعالیت هم به نظرم از پرسش هایی که در متن و توضیحات مجله نباشه و مربوط به هوش و تحلیل دانش آموز باشه استفاده بشه بهتره.

بازی و فعالیت های فیزیکی
بازی های جدید و چالش برانگیز تاثیر زیادی در لذت بردن از مباحث آموزشی داره و در این بین به تناسب میشه از بازیهای فردی و گروهی بهره برد.

معرفی موضوعات علمی و دانشمندان مرتبط
این مبحث باید بصورت ساده و جذاب و گیرا آموزش داده بشه و از جذابیت های بصری هم نباید غافل شد.

1 پسندیده