به نظرتون دونستن همه چیز خوبه؟با جزییات؟

به نظر شما خوبه که آدم در مورد همه چیز اطلاعات کافی داشته باشه؟ حتی اگه ربطی به کار یا رشته‌اش نداشته باشه؟
مثلا من الان ۲،۳ روزه که دندون درد دارم و به خاطر توضیحات فوق کاملی که چند سال پیش از دندون پزشک در مورد دردهای مختلف دندون شنیده ام الان می دونم که از یک پر کردن ساده به سمت عصب کشی در حال پیشرفته دندونم و دونستن این موضوع بیشتر از درد دندون داره ناراحتم می کنه
حالا به نظر شما اینکه همه چیو بدونی خوبه؟

2 پسندیده

شاید 400 سال پیش میشد گفت که خوبه . و مستاق اون هم دانشمندان قدیمی ما هستن که وقتی نگاهشون میکنی و زندگی نامه اونارو میخونی فرضا نوشته "… عمر خیام فیلسوف، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و رباعیسرای ایرانی است که در دوره سلجوقیان میزیست " . حتی استاد ایشون آقای ابن سینا هم همینطور بودن . به دانشمندای اون زمان همه چیز دان هم میگفتن . دلیلش رو هم میشه محدودیت علوم اون زمان دونست ! با کمی ارفاق شاید بتونیم بگیم یه دانش آموز دبیرستانی که معدل بالای 18 داره رو اگه با همون دانش ببریم زمان خیام بهش میگفتن همه چیزدان یا علامه و مریدان بسیاری پیدا میکرد صد در صد !

پس همه ی ما یه جورایی انگار همه چیز رو میدونیم . اگه دقیق هم به این مسئله نگاه کنی دوست من واقعا سطح علومی که به ما یاد میدن تو دبیرستان پایین نیست . یادمه تو فیزیک پیش دانشگاهی رشته ریاضی راجع به جسم سیاه و فرمول e=mc^2 صحبت میشد که به نظر من واقعا اینا اطلاعات ارزشمندی هستن .

منتها تو عصر نوین با توجه به سرعت سرسام آور پیشرفت علم و چند شاخه شدن علوم به نظرم بهتره همه چیز دان بودن ما در حد همون دبیرستان بمونه و از اون به بعد دنبال این باشیم که تو یه حوزه خاص ( هر چی تخصصی تر و خاص تر بهتر ) دانشمون رو بالا ببریم تا بتونیم تو جامعه خودمون بهتر نقش آفرینی کنیم و اگه جایی به کمک یا اطلاعات نیاز داشتیم میتونیم با استفاده از اینترنت از دانش بقیه کمک بگیریم .

دانش امروز ما به قدری گسترده و پیچیده شده که اگه کسی علاوه بر عمر خودش 100 سال دیگه هم قاچاقی زنده بمونه بعید میدونم بتونه علامه و همه چیز دان زمان خودش بشه . البته خدارو شکر هم راستا با همین گسترده شدن علوم ابزار های ارتباطی و رسانه ها هم پیشرفت کردن و خیلی راحت میشه به تخصصی ترین چیز ها با فشار دادن چند کلید دسترسی داشت .

2 پسندیده

آگاهی داشتن لذت بخشه و به ادم قدرت انتخاب میده!

شما از اینکه میدونید پوسیدگی دندانتون در حال پیشرفته ناراحتید و یا از اینکه هنوز برای جلوگیری درد اقدامی نکردید؟
اگه اگاهی تون با عمل همراه بود و باعث میشد تصمیم به موقع بگیرید، ایا باز هم از اگاهی ناراحت بودید؟

3 پسندیده

در مورد همه چیز نمیشود چون طیف گسترده‌ای از علم وجود دارد . اما میتوانیم در 3-4 رشته علمی به تخصص بالایی برسیم و اطلاعات اجمالی و پایه‌ای در چندین رشته علمی دیگر کسب کنیم (اطلاعاتی در حد اطلاعات عمومی فرضا علل درد گرفتن دندان بدون جزییات بیشتر)