به چه روش هایی میشه از زمان حرکت اتوبوس ها مطلع شد؟

سلام . وقت بخیر

اول از مشکلات شروع کنم . من معمولا برای مسیرهایی که امکانش هست از اتوبوس استفاده میکنم . یکی ازمشکلات عمده سیستم اتوبوسرانی عدم اطلاع از زمان حرکت و رسیدن اتوبوسه که باعث میشه یامدت طولانی منتظر بمونم و یا اینکه از راننده یا سایر مسافرا سوال بپرسم که اتوبوس کی حرکت میکنه و یا اینکه چه زمانی میرسه و اگر به محیط آشنایی نداشته باشم باید از چند نفر و در نهایت از راننده بپرسم که کجا باید پیاده بشم .

هیچ نقشه و راهنمایی درستی وجود نداره. خیلی زمانها پیش اومده که اشتباه رفتم و پیاده مسیرو برگشتم . هزینه حمل و نقل عمومی برای کسانیکه کاربر دائمی هستن به نسبت زمانی که معطل میشن زیاده و حتی برای یک ایستگاه هم باید کل هزینه مسیرو بپردازیم . بعضی خطوط اتوبوس همیشه شلوغه و مطمئن هستم که زمان سوار شدن صندلی برای نشستن نیست . معمولا ترافیک زیاده و گاها ترجیح میدم از تاکسی استفاده کنم .پله های اتوبوس هم استاندارد نیست و برای افراد سالمند غیر قابل استفاده است . برای خودم پیش اومده که پیرمردی نمیتونست از پله ها بالا بیاد ، خودم پیاده شدم بلندش کردم تا بتونی سوار بشه.

مسیر حرکت اتوبوسها هم پیچیده و سخته و نمیشه به راحتی فهمید که از کجاها قراره عبور کنه و در واقع خطوط اتوبوس رانی به طور منظم شهررو پوشش نمیدن. شکل و ظاهر ایستگاه هم جالب نیست و به صورتی نیست که مسافرا حمل و نقل عمومی رو ترجیح بدن.

از نکات مثبت میتونم از تهویه بهتر این روزهای اتوبوس ها بگم ، اتوبوسهایی که بعضا جدید هستن و نسبتا تمیز که البته میتونن خیلی تمیزتر هم باشن . و سیستم مکانیزه کارت های هوشمند هم نکته مثبت و لازمیه چون همیشه تو پرداخت کرایه دچار مشکل بودیم . گاها دیده میشه که دستگاههای کارتخوان دچار مشکل هستن که باعث وقفه هایی میشه.سیستم BRT هم شلوغه ولی خیلی مفیده .

به نظر من مصور شدن و در دسترس بودن نقشه های خطوط اتوبوسرانی بسیار مفیده البته نقشه هایی وجود داره ولی کارآمد نیست. ارائه و برنامه ریزی و اطلاع از زمان حرکت اتوبوسها در ایستگاهها هم لازمه که فقط در بعضی نقاط سیستمش وجود داره و باید فراگیر باشه. اگر در هر ایستگاه فردی به عنوان راهنمای مسیر که مسافرهارو راهنمایی میکنه باشه خیلی خوبه. نکته دیگه اینه که شکل ایستگاهها به صورتی باشه که مردم داخل صف بایستن تا نظم و حق تقدم رعایت بشه و زمان کمتری در ایستگاهها تلف بشه.

بهبود حمل و نقل عمومی برای کاهش آلودگی هوا

7 پسندیده

تقریبا مشکلات رو کامل نوشتی.منم یکم بهش اضافه میکنم:
واسه من دو مدل استفاده از اتوبوس وجود داره.پس یعنی مشکلاتم به دو قسمت تقسیم میشن:
1- اتوبوسهای BRT: وقتی مسیر هم تاکسی خور باشه هم مسیر BRT داشته باشه ترجیحم اتوبوسه بی آرتیه. (مثلا مسیر اتوبان نواب و چمران) ولی خوب شلوغ بودن و نامنظم بودن اتوبوسها خیلی آزارم میده. تو اون شلوغی باید حواسم به جیبم هم باشه که نزننش.
2- اتوبوسهای معمولی: معمولا مسیر اتوبوسها و ایستگاههاشونو نمیشناسم و مجبورم میکنه از ادما بپرسم که اونها هم درست و حسابی نمی دونن. نهایتش از راننده میپرسم. صندلیهای داخل اتوبوس یه مقدار برام تنگه. وقتایی که آدم عجله داره خیلی فس فس میکنن پس سواره تاکسی میشم.

3 پسندیده

فک کنم حضور یه تایمر توی ایستگاه ها خیلی کمک کنه به مردم برای اطلاع از زمانبندی اتوبوس ها.
برای اطلاع از نقشه ی اتوبوس ها هم فقط کافیه نقشه ی مسیر و محل اون ایستگاه توی نقشه رو مشخص کنن و اونو بزرگ و جایی در معرض دید همه بچسبونن.
نقشه های الان توی ایستگاها فقط به راحتی قابل دیدن نیست و نمیشه راحت فهمید که این خط مسیرش چیه و گرنه همه ی ایستگاه ها نقشه دارن فقط نقششون کوچیکه و جای مناسبی چسبیده نشده.

3 پسندیده

من خودم با اپلیکیشن نقشه روی گوشی اتوبوس رو انتخاب میکنم، و کمتر معطل میشم.

2 پسندیده

فک کنم یه اپلیکیشن اسمارت فون خیلی کمک کنه.

اول اینکه نیاز به این داره که مختصات اتوبوس ها تو خیابون ها رو بدونه که خب خیلی ارزون و راحت فراهم میشه (یه سری شهرا مث اصفهان همین الان هم اتبوس ها به همچین چیزی مجهزن)

دوم اینکه یه محیط گرافیکی نقشه طور که شما بتونید اونجا سرچ کنید، مکان اتوبوس‌ها رو رو نقشه ببینید، مسیر حرکت اتوبوس‌ها رو به شما نشون بده و بر اساس ترافیک، داده های روزهای گذشته و غیره فاصله زمانی تقریبی اتوبوس تا هر ایستگاه رو به شما نشون بده، به نظرم تمام چیزهاش مهیا است.

مثلا همین الان گوگل مپ خیلی از این چیزای مشابه این رو در اختیار قرار میده و خب میشه به عنوان یه ابزار اضافی به نقشه ای که شهرداری تهران برای اسمارتفون ها ارایه میده اینو اضافه کرد، حتی میتونه به شما برای جابجایی بین دو نقطه با وسایل نقلیه عمومی هم مسیر پیشنهاد بده (گوگل مپ این کارو تو خیلی جاها دنیا می کنه که خب اگه شما مکان هر اتوبوس رو هم بدونید از کار گوگل مپ هم دقیق تر در میاد پیشنهادها )خیلی هم ارزون در میاد چون هیچ تجهیزات فیزیکی خاصی (به جز جی پی اس و فرستنده برای هر اتوبوس که گرون هم نیس) نمی خواد و هزینه نوشتن همچین برنامه ای با توجه به اینکه الان کلی بخشهای لازمش الان فراهمه زیاد نیس، هر کسی هم این روزا یه اسمارت فون تو جیبشه (اگه حساسید به اینکه بدون اسمارت فون هم قابل استفاده باشه میشه ازون نمایشگرهای تاچ که این روزا تو پاساژها میذارن تو ایستگاه ها هم بذارن که خب این گرونه).

1 پسندیده

اپلیکیشن آرا در حال حاضر همین کار رو انجام میده

آرا

inobi1

تازه علاوه بر نرم افزار دستگاه های NFC هم توی اتوبوس ها نصب کرده و توی اتوبوس اینترنت رایگان میده. من استفاده کردم راضی بودم :ok_hand:

2 پسندیده

خود ایستگاه‌های اتوبوس رو هم میتوان خیلی بهتر و مدرن‌تر ساخت. که یکی از حداقل‌ترین مدرن‌سازی‌ها این میتونه باشه که مانیتور یا صفحه نمایشی در درون یا کنار ایستگاه‌های اتوبوس ایجاد بشه که ساعت و مسیر حرکت رو اطلاع رسانی کنند و حتی نشان بدهند که اتوبوس‌های حمل و نقل عمومی خط مورد نظر هم اکنون در چه موقعیتی قرار داشته و چه فاصله زمانی با ایستگاه مورد نظر دارند :thinking: که البته برای اثربخشی موثر احتمالا باید اتوبوسها رو نیز مدرن‌سازی کرد.

1 پسندیده