بیت در موسیقی به چه معناست؟

مقاله ای می خوندم در سایت سنی که به نقل از دانشگاه استندفورد ادعا می کرد آهنگ های که 50 تا 80 بیت در دقیقه دارن برای مطالعه زبان (Language) و علوم ( Science) مناسب هستن.

به چه مشخصه ای بیت گفته می شه؟ چجوری می تونم آهنگ های بی کلامی در این رنج پیدا کنم؟

3 پسندیده

بیت یه معیار برای سنجش سرعت اجرای موسیقیه.
در واقع وقتی میگیم ۵۰ بیت در دقیقه یعنی در هر دقیقه ۵۰ نت سیاه باید اجرا بشه.

یه آهنگ میتونه توی هر بیتی اجرا بشه فقط سرعتش متفاوت میشه یعنی بیت کمتر اجرای کندتر و بیت بیشتر اجرای تندتری رو شکل میده.

برای درک صحیح تر میتونید از مترونوم استفاده کنید توی google play و بازار و app store موجوده نمونه های زیادی ازش.

حالا اینکه هر بیتی برای چه سبکی میتونه مناسب باشه باز تنوع درش خیلی بالاست.
سرعت ضربان قلب معمولا با سرعت بیت موسیقی که داریم گوش میکنیم همگام میشه به همین دلیله که توصیه کردن برای مطالعه زبان یا علوم که نیاز به توجه زیادی دارن از آهنگ هایی با بیت پایین تر استفاده کنید.

6 پسندیده

خیلی ممنون از توضیحاتون.

سوالی که برام پیش اومد اینه که میشه بیت یک آهنگ رو اندازه گیری کرد؟ بعلاوه بیت آیا ارتباطی با مقیاس کسری یک آهنگ داره مثلا 4/4؟

3 پسندیده

با تقویت شنوایی بله میشه معمولا در آهنگ ها سازهای ضربی و کوبه ای ریتم منظمی دارن و میشه گفت روی بیت حرکت میکنن.

:thinking: در مجموع که بی ارتباط نیستن اما تاثیر پذیری ندارن از هم یعنی شما اگر بیت رو کم یا زیاد کنی توی ریتمت تاثیری نداره و جدا از هم مهندسی میشن.

3 پسندیده

خب خیلی خوبه که از مهندس جدا میشی :smile: …بنظرم موسیقی باید ریتمش وقتی میزنی حس شور وشعف داشته باشی تا حس مهندسی…برای من دف اینطوریه :wink:

4 پسندیده

مطمئن باش ساز زدن و آهنگ سازی مرحله اولش مهندسی کردنشه بعدش نواختنش :grin:

4 پسندیده

ای بابا من نمیخوام اسم مهندسی بیاد وسط وگرنه بقیش مشکلی نیس :smile:

4 پسندیده

:face_with_raised_eyebrow: :face_with_raised_eyebrow: :face_with_raised_eyebrow: :face_with_raised_eyebrow:

میشه کمی در مورد مهندسی کردن آهنگ توضیح بدین؟ @Jalal_Razavi

من خیلی نتونستم به شکل جدی موسیقی کار کنم البته خیلی هم توی این زمینه بد شانسی آوردم. اما خیلی دوست دارم که تئوری هاش رو بدونم. آهنگساز در ابتدا چکار می کنه؟ ریتم و بیت رو مشخص می کنه بعد آهنگ رو میسازه یا اینکه چیزی که توی فکرش میاد رو سعی میکنه روی ریتم خاصی بیاره؟

3 پسندیده

آهنگ ساز ابتدا ریتمی رو برای آهنگی که میخواد بسازه انتخاب میکنه. مثلا ۸/۱۶ یا ۶/۸ یا ۴/۴ یا ۲/۴ یا اگر ساز ایرانی باشه میتونه ریتم آزاد باشه.

بعد میاد بر اساس ریتم نت ها رو جاگذاری میکنه و در نهایت بیت رو هم برای نت هاش یه عدد معقول در نظر میگیره.

وقتی میگم مهندسی داره به این معنا نیست که محاسبه داره. فقط باید یکمی دانش پایه موسیقی باشه که حداقل ها رو بتونه چیدمان کنه.

این چیزی که گفتم نظر شخصیه ممکنه هرکسی یه رویه ای داشته باشه. دنیای موسیقی خیلی پویا و شناور هست. نمیشه گفت همه چیز همیشه ثابت هستن.

3 پسندیده

جلال من باید بیام پیشت تا بتونم تار و سنتور ازت یاد بگیرم با این توضیح دادن ریتم …بعد یه گروه موسیقی راه میندازیم …گروه موسیقی پاد پرس :smile:

3 پسندیده

منم بیام دست بزنم … کار دیگ ای بلد نیستم. البته یادمه بچگی مون تو عروسی ها وقتی که دست زدن راضی مون نمیکرد بشقاب به هم مییزدیم. از این روشم می تونم استفاده کنم :joy::joy::joy:

2 پسندیده

من خودم هنرجو ام تازه :grin: توی دانش موسیقی ۱۰ ۱۵ % و توی نواختن ساز شاید نهایتا ۳۰% پیش رفته باشم :sweat_smile: ۴ ۵ سال دیگه چشم :grin:

3 پسندیده

زمانش خیلی خوبه جلال اونوقت منم یه چیزی از اب دراومدم :laughing::sweat_smile:

2 پسندیده