تا حالا چی کار کردی که یه نفر دیگه رو به خوندن بیشتر تشویق کرده؟

من فکر می‌کنم عضویت توی کتابخونه‌های عمومی خیلی روی میزان مطالعه تاثیر داره. حداقل برا من
البته باید کتابخونه ای رو انتخاب کنیم که دسترسی بهش راحت باشه
من ۹۰ درصد کتاب‌هایی که خونده‌م رو از کتابخونه امانت گرفته‌م و از اونجایی که محدودیت زمانی هم وجود داره باعث میشه خوندنش رو به تاخیر نندازم.

2 پسندیده

تجربه

• من یکی دو بار کتابخونه کوچک و شخصی خودم رو پاکسازی کردم و کتاب هایی که لازم نداشتم رو یا به کتابخونه اهدا کردم یا اینکه از یه سری افراد توی فامیل خودمون که می دونستم عاشق کتاب خوندن هستم سئوال می کردم که اگر دوست دارن بهشون هدیه بدم. این خیلی جواب داد. یک بار 12 تا کتاب قدیمی کتابخونه مامانم رو به عمه ام دادم که بخونه و بعد از 6 ماه بهم پیغام داد که بجز یکی که دوسش نداشته، بقیه رو تماما خونده و منتظر کتاب های بعدی کتابخونه مامانمه :slight_smile:
  • توی دوران لیسانس هم یک گروه مکالمه زبان انگلیسی داشتیم که صحبت کتابی به میون اومد که من داشتم و قرار شد به یکی دو نفر بدم که بخونن. فارغ التحصیل شدیم و هر کدوم توی شهرهای مختلف بودیم. کتاب رو بعد از خوندن برای ایشون که تهران زندگی می کرد پست کردم و ازش خواهش کردم که بعد از خوندن کتاب رو بده به نفر بعدی که مشتاق خوندنش بود و همینطور این زنجیره ادامه پیدا کرد. یعنی هر نفر مسئول بود که بعد از خوندن کتاب به یه نفر دیگه امانت بده که حتی شاید خود صاحب کتاب نمی شناخت.
  • یک تجربه که بارها خودم در زندگی داشتم اینه که در مورد موضوعی اینقدر توسط محیط به چالش کشیده شدم و ازم سئوال شد یا اینکه در جمعی بودم که راجع به موضوعی حرف می زدن که من راجع بهش نمی دونستم. بلافاصله انگیزه برای پیدا کردن پاسخ و خوندن و جستجو پیدا کردم و در نتیجه در مورد اون موضوع مطالعه کردم.
  • یه موضوع مشابه هم که یادم می آد، توی آموزش های نحوه تدریس زبان انگلیسی یاد گرفتم و خودم هم بارها از این روش توی تدریس زبان انگلیسی استفاده کردم: گاهی برای شروع یک درس کاملا جدید اول مثال و سئوال طرح می کردیم و چند دقیقه کوتاهی به بچه ها فرصت فکر کردن می دادیم. اینطوری ذهن ها به اصطلاح گرم می شد. بعد ایده ها رو می گرفتیم و یک ساختار گرامری کامل رو از ذهن و زبان خود بچه ها «اextract یا استخراج» می کردیم. این روش خوبیش اینه که ایجاد انگیزه و اشتیاق می کنه.

ایده
به نظر من این یکی از بهترین حالت هاست که آدم نیازش رو در خودش حس کنه و یا به عبارت دیگه «به چالش کشیده بشه» تا انگیزه مطالعه درش خودبخود تقویت بشه. ایده شخصی ام برای تشویق به مطالعه (خود یا دیگران)، ایجاد چالش، و بعد از بوجود اومدن انگیزه در فرد، معرفی امکانات و ابزارهاست.
چالش می تونه با باز کردن سر یک موضوع ایجاد بشه و یا اگر موقعیتش مناسب بود با سئوال پرسیدن اما طوری که طرف مقابل حالت تدافعی نگیره چون نتیجه معکوس داره.

1 پسندیده

اگه درمواردی این چالش ها وجود نداشته باشه نظرتون چیه؟

1 پسندیده

فکر می کنم اگر در مقیاس غیر فردی باشه یعنی حداقل در تعامل یا حرف زدن بین دو نفر یا بیشتر باشه، ایجاد چالش می تونه براحتی اتفاق بیفته مثلا سئوال پرسیدن یا طرح های جالبی که زیر این پست خوندم همشون موثر هستن. ولی اگر در مقیاس فردی باشه و دسترسی مستقیم به فرد نداریم برای گفتگو، این راه ها به ذهنم می رسه:

• تبلیغات رسانه ای خیلی می تونه موثر باشه.
  • در مدرسه ها: برگزاری انواع گشت های کتابخونه ای توی کتابخونه های بزرگ و کوچک شهر برای دانش آموزان
  • کتابخونه های عمومی سطح شهر برنامه های گروهی برگزار کنن و دانش آموزان رو تشویق کنن با این کار
  • در اتاق های انتظار مطب دکتر، یا اداره ها: روی میز کتاب و روزنامه و مجله باشه یا استند های پر از کتاب. مخصوصا کتاب های مخصوص بچه ها
  • در دانشگاه ها: جلسات عمومی کتاب خوانی، معرفی کتاب و غیره
  • معرفی کتاب توی کانال های تلگرامی در حد یک پاراگراف
  • توی اتوبوس و مترو: مجله ای که مثلا خود شهرداری منتشر کرده و توش انواع و اقسام مطالب متنوع باشه و از جمله معرفی یکی دو تا کتاب
1 پسندیده

کاری که من برای تشویق به مطالعه انجام میدم، اینه که اگه کتابی خوندم و برام جالب بوده، اونو به دیگران و اطرافیان معرفی کردم و وقتی علاقه مند شدن کتابم رو هم به اونها امانت میدم. شاید کتاب من تو ۵ خانواده چرخیده باشه و اونا در رابطه با این کتاب با هم بحث میکنن و خیلی وقتا هم خودشون اون کتاب و سفارش میدن.

هدیه هام معمولا کتابه.

و اینکه وقتی تو کلاسم کتابخونه ندارم، یا دارم و کتاب‌هاشو قبول ندارم، خودم دانش آموزانم رو تو کتابخونه کانون پرورشی عضو می کنم و براشون کتاب امانت می‌گیرم، هر دو هفته دو کتاب …

5 پسندیده

شاید مسئله تشخیص نوع کتابیه که هدیه دادین … . روحیات و علایق فرد رو باید در نظر گرفت.

1 پسندیده

من لینک کتابهای پی دی اف رایگان رو یجا گذاشتم استفاده کنن

2 پسندیده

این کار رو من نکردم، بعضی کتابخونه‌های آمریکا انجام دادن: طرح کتابخونی برای پاک کردن جریمه‌ها

یه بازیسازی ساده برای جذب بچه ها به خوندن کتاب بیشتر: به بچه های ۵-۱۸ سال گفتن به ازای هر ساعتی که کتاب بخونن، ۱ دلار از بدهی شون بابت تاخیر و یا گم کردن یه کتاب پاک میشه! این طرح مخصوص اون هایی بوده که کارت کتابخونه شون در اثر بدهی بالا بلاک شده.

2 پسندیده