تجربه‌ای از بازی بیلیارد دارید؟ آیا حس خاصی داره؟

تا بحال بیلیارد بازی کردید؟ این بازی چه ویژگی خاصی داره؟ مثلاً آیا بازی آدمای خاصیه؟ علاقمندی یا بردن در این بازی به چه ویژگی‌های فردی ربط داره؟ این بازی چه مهارت‌هایی رو نیاز داره و تقویت می‌کنه؟
در ویکی‌پدیا دو نوع بیلیارد نام برده که یکیش پاکت بیلیارد و دیگری اسنوکر است. ولی اینجا سه نوع معرفی کرده. انگار فرقشون بیشتر در تعداد و رنگ توپ‌های cue است و سیستم امتیازگیری.

حالا ارتباط اسنوکر با یادگیری ریاضی در سنین پایین چیه؟

Games like monopoly, snooker and darts are as useful in Math as is scrabble for learning and improving English language. You must encourage kids in these kinds of creative games according to their age range so that mathematical concepts get conveyed in their true meaning.

منبع

اسنوکر و ریاضی

4 پسندیده

آره زیاد بازی کردم واقعا بازی جالبیه تا حدی ورزش هم به حساب میاد بیشتر ورزش کنترل و تمرکزه من بیشتر از ۲ ساعت نمیتونم خوب بازی کنم چون خسته میشه آدم

حسش واقعا عالیه مثل خیلی سرگرمی های دیگه فقط نکته اش نگاه متفاوت جامعه ما به هر چیز کوچیک و بزرگیه که باعث به وجود اومدن فکر های متفاوتی میشه.

اسنوکر و پول (pool) خیلی بیشتر بازی میشه (بیلیارد ندیدم کسی یا جایی بازی کنن) اسنوکر بازی امتیازی با توپ های کوچیک تر و میز بزرگتر با اصطکاک کمتر و پول بازی غیر امتیازی با میز کوچیک تر توپ های بزرگتر و اصطکاک بیشتره. چوب های بازی هم بسته به بازی ها متفاوت هستند و از طول ها و قطر ها و وزن های مختلفی برخوردارند.

محاسبه امتیاز اسنوکر اگر به صورت رقابت رسمی نباشه و رفاقتی بازی بشه به این صورته که شما ۷ امتیاز دارید من ۴ امتیاز بدست میارم و نتیجه میشه ۳ امتیاز به نفع شما یعنی ۷ امتیاز به نفع ‌‌شما بود من ۴ تاشو جبران کردم هنوز ۳ امتیاز به نفع شماست. از طرفی هر توپی امتیاز متفاوتی داره بر اساس رنگش پس محاسبه امتیازات میتونه برای ریاضی پایه مفید باشه به شرطی که قد بچه به میز برسه تا بتونه بازی کنه :grin:

5 پسندیده

بله، یه بار بیلیارد بازی کردم، و چندین بار بازی بزرگانش رو تماشا کردم. موقع تماشای بازی خیلی لذت بردم و احساس میکردم چه بازی خوب و ساده‌ای و چقد میشه از خلاقیتت برای نمایش مهارتت بهره ببری توش! ولی وقتی رفتم پای میز، چشمتون روز بد نبینه، بازیم شبیه والیبال بود بیشتر تا بیلیارد :joy::rofl: [1]

بازی بیلیارد نیاز به درک خوبی از فیزیک و برخورد بین دو جرم داره، مثلا به این مقاله راجع به فیزیک بیلیارد سر بزنین. البته لزومی نداره حتما به اسم فیزیک بلدش باشی، ولی مثلا خوبه بفهمی که مثلا به هر نقطه‌ای از یه کره که ضربه بزنی، دینامیک خاص و متفاوتی نسبت به سایر جاها درش ایجاد میکنی. یا خوبه بتونی سرعتی که باید به پیتوک (توپ سفید یا cue ball) وارد کنی رو تخمین بزنی تا بعد از اینکه توپ هدفت افتاد داخل پاکت، پیتوک در موقعیتی قرار بگیره که بتونیم توپ‌های هدف بعدی رو هم به راحتی بندازیم داخل پاکت.

فیزیک بازی بیلیارد

چه کسانی بیلیاردباز میشن؟

هر بازی به نظرم برای افراد با مهارت‌ها و فیزیک خاصی طراحی شده. مثلا در تنیس روی میز، افرادی که قد کوتاه‌تری دارن موفق‌ترن، یا در والیبال/نقش اسپوکر افرادی که دست‌های کشیده دارن موفق‌ترن. این به این معنا نیست که سایرین نمیتونن این بازی رو انجام بدن، بلکه یعنی سایرین به تلاش مضاعفی نسبت به افراد خاص اون بازی نیاز دارن تا درش موفق شن.

بیلیارد بازی افرادی هست که فعالیت ذهنی رو خیلی دوست دارن، اهل تمرکز، فکر کردن و نقشه کشی هستن، شاید یه جورایی برای استراتژیست ها! البته دارم راجع به بازی حرفه‌ای صحبت میکنم و نه بازی تصادفی.

در ضمن اینکه بازی هزینه‌های خودش رو هم داره. یعنی برعکس بازی مثل والیبال یا گل کوچیک که یه فضای خالی کوچک و یه توپ والیبال برای انجامش کافیه، بیلیارد نیاز به تجهیزات خاص خودش رو داره.

بازی بیلیارد چه مهارت‌هایی نیاز داره؟

شباهت زیادی بین بیلیارد و شطرنج دیدم، برای مهارت ذهنی مورد نیازش و همین طور دید استراتژیک! هر لحظه لازمه حواست به ۱-۳ قدم‌ بعدیت باشه و به خوبی به شرایط زمین اجحاف داشته باشی و در ضمن هر لحظه آماده باشی تا استراتژیت رو بسته به حرکت حریف تغییر بدی؛‌ چنین دورنگری و دینامیکی رو در سایر بازی‌ها به این شدت نداریم.

1. یعنی تونستم توپ رو از میز جدا کنم! ↩︎

4 پسندیده

وصفت دقیق و عالی بود، تجربه بازی والییاردت هم محشر، آینده رو می‌بینم که به عنوان استراتژیست پادپرس حرفه‌ای بیلیارد بازی می‌کنی.

2 پسندیده