حد توسعه تکنولوژی چیست؟

آیا دانشمندان قدیمی ما قادر به ایجاد و توسعه خیلی از فناوری ها بودن اما چون اون رو خلاف روح جمعی جامعه و بشریت میدونستن به سمتش نرفتن؟ اگر بدونیم چیزی رو توسعه میدیم که ضررش بیشتر از نفعشه آیا باز هم باید به سمتش بریم؟

3 پسندیده
  1. دانشمندها معمولا عاشق افزایش درک و شناخت هستن و خیلی به کاربرد به اون معنا فکر نمیکنن. یعنی مطمئنم حتی دانشمندهایی که از اختراعاتشون پشیمون شدن اگه پاش بیفته باز هم دوست دارن اون ابزار رو اختراع کنن. کسانی مثل الفرد نوبل و میخائیل کلاشینکف.

2. دانشمندها نیستن که استفاده رو تعیین میکنن، بلکه تاجرا و بیزینس‌من ها این وسط نقش پررنگی دارن.

3. از همه‌ی فناوری‌ها، حتی دینامیت، تفنگ و یا حتی بمب، میشه برای اهداف صلح‌دوستانه و خوب استفاده کرد و یا اهداف کشتار جمعی. برای همین نمیشه گفت یه «چیز» به خودی خود خلاف روح جمعی بشره. بلکه این خودِ بشر هست که تعیین میکنه یه چیز، چه فلسفه‌ای برای وجود داشتن داشته باشه.
    مثلا حتی از داروهایی که برای درمان انسان ساخته میشه هم میتونم برای کشتار جمعی کمک گرفت.

پرسش

به نظرم این پرسش خوب، نیاز به کمی تکامل داره:

حد استفاده از تکنولوژی چیه؟

و برای سنجش و آزمودنِ این حد، چه آزمایش‌های فرضی یا واقعی رو لازمه برای استفاده از تکنولوژی طراحی کنیم؟

6 پسندیده

یه جنبه از مسائل رو @lolmol گفت ولی اگر بخوایم کمی نگاه کنیم و یه شرط بزاریم روی اینکه آیا ایده خاصی صرفا علمی هست یا قابلیت استفاده ضد بشری رو داره، تا حدی ممکن هست. البته باید مرتبه ارزیابی هم مشخص باشه. برای مثال در مورد تکنولوژی خاص، صرفا همون تکنولوژی و نه تغییرات اون، مورد ارزیابی قرار میگیره. مثال خوب تکنولوژی های مرتبط با کشاورزی میتونه باشه که معمولا استفاده در جای خطرناکی ندارن. مثال دو وجهی، باروت هست که داستانش معروفه. ولی مثال بد، چیزی شبیه به پروژه منهتن برای ساخت سلاح هسته ای هست یا کسائی که امروز روی رباتهای قاتل کار میکنن. با هیچ استدلالی توجیه نمیشه کرد که انسانی بخواد با نیت درست این کار رو انجام بده.
به عبارت دیگر، اگر دنبال این هدف هستیم که

نباشه تکنولوژی، حداقل خود اون تکنولوژی نباید پتانسیل تبدیل به تهدید رو داشته باشه. البته نکته اینه که اگر این امکان سنجی رو خیلی گسترش بدیم، یعنی بخوایم محصولات ترکیبی هم این خاصیت رو نداشته باشن، ممکن تمام تکنولوژی حذف بشه. من فکر میکنم ترکیبی از این مسئله و

بیشتر موثر هست برای همزمانی رشد تمدن و حفظ جامعه.

4 پسندیده