در دسترس قرار دادن کلمات و اصطلاحات مناسب و تخصصی در هنگام نوشتن

یه مشاور کسب و کار داشتیم که یه اصطلاح کاری موثر بهمون یاد دادن: گفتن وقتی میرین با یه کسب و کاری و یا فردی همکاری شروع کنین، هیچ وقت نگین فلان خدمتمون مجانیه فعلا! بلکه حرفه ای تر هست که عنوان کنین که هزینه ی این خدمتمون، این قدر هست و برای شما تخفیف صددرصد قائل میشیم در این همکاری.

یادگیری اصطلاحات مناسب در کسب و کار

در واقع به این صورت به فرد مقابل دو تا نکته رو مطرح کردین: ۱- الان دریافت این خدمت برای شما هزینه ای نداره ۲- دریافت این خدمت در آینده برای شما این قدر هزینه داره.

یادگیری این اصطلاح ساده ی کاری، که مطمئنم کلماتش رو همه مون بلدیم ولی تا اون موقع ترکیب این کلمات به ذهنمون نرسیده بود؛ خیلی خوش و موثر بود! طوری ک آرزو کنم:

کاش مجموعه ای از اصطلاحات و عبارت های ساده و موثر در یه مخزنی در دسترس بود!
###طرح مشکل

یکی از مشکلات سر راه نوشتن، مخصوصا در نوشته های تخصصی، کمبود کلمه هست که اتفاقا جرقه ی بحث اولیه اش در این موضوع پیشتر عنوان شده بود: چطور می تونم دایره لغت فارسی خودم رو اندازه بگیرم؟

برا سنجش ارزش این مشکل دو سوال ساده داشتم از افراد، که اگه علاقه داشتین ممنون میشم با طول و تفسیر توصیف کنین:

#پرسش

1. تو ده روز گذشته چند بار موقع گفتمان یا نوشتن، کلمه/اصطلاح لازم داشتین و کم آوردین؟
  • تو این موقعیت ها، معمولا رهیافتتون چیه و چی کار میکنین برا فرار از مشکل یا حلش؟

#تجربه شخصی
تقریبا در هر روز یا هر دو روز، یه موقعیت حساس هست که درش آرزو میکنم کاش الان میدونستم این چیزا که تو ذهنمه رو در قالب چه کلمات و جمله هایی در بهینه ترین حالت به طرف مقابلم منتقل کنم.

3 پسندیده

قبل از پاسخ به پرسش‌های طرح شده، دوست دارم توجهتون رو به این نکته جلب کنم که «برای تازه ماندن اندیشه، واژه ها و اصطلاحات، لازم است تحول داشته باشن و تغییر کنن».

و اتفاقا افرادی بودن که از این واقعیت به نفع موقعیت هایی استفاده کردن، مثلا در دوران ریاست‌جمهوری جرج دبلیو بوش یه زبانشناس به اسم جرج لیکاف پیشنهاد داده بود که دموکرات‌ها باید، با تغییر واژگان مربوط به چیزهای مورد تقبیح جمهوری‌خواهان، نفوذ خود را مجدداً به دست آورند. مثلا:

• «حق عضویت شهروندی» به جای «مالیات»
  • «مدافع مصونیت عمومی» به جای «وکیل مدافع جنایی»

پیشنهاد میکنم مقاله «به واژه ها باید مثل لباس زیر مرتب عوض شوند» که شیوا و مفصل این مسئله رو توصیف کرده، حتما مطالعه کنین.

به همین دلیل توصیف شده در مقاله، خوبه اگه مخزن عباراتی هست، مشمول تحول زمانی بشه.

###تجربه من

1. در ده روز گذشته، مشغول دید و بازدید های خانوادگی و دوستانه بودم، و در جمع های صمیمی معمولا به مشکلی مثل فراموش کردن واژه و یا کم آوردن جمله برنمیخورم.
    البته در یه موقعیت در مواجهه با یک فامیل دور، موردی پیش اومد که درش نمیخواستم اطلاعات اضافی به ایشان بدم ولی چون با پرسش های متوالی شون بمبارانم کردن یه جورایی کم آوردم و آخرش برادرم به دادم رسید! دنبال عبارتی بودم که به صورت محترمانه ای به ایشون گوشزد کنم «It’s none of your business!».
  • در این موقعیت به خصوص، حضور و همراهی برادرم و حواس جمع ایشون کمکم کرد.
3 پسندیده