در زمینه ی ویراستاری متن‌های داستان کودک چه کارهایی مورد نیاز است؟

شاید شما هم در بچگی تجربه‌ی خوندن‌ِ کلمه ی «بالاخره» رو داشتید، کلمه ای که خودم تا وقتی از یه بزرگتر نپرسیدم نفهمیدم چیه!

یه تجربه مشابه در یکی از موضوعات عنوان شد از این جنس:

داستان‌های کودک-نوجوان نسبت به کتاب‌های بزرگسالا حساس‌تره، چون کودک یا خوشش میاد و ادامه میده، یا زده میشه و می‌ره سراغ گزینه‌های ساده‌تر، مثل بازی :grin: و از همون سن بعضی عادات درش شکل می‌گیره.

##پرسش
با توجه به اهمیت داستان‌های کودک و نوجوان:

• در زمینه‌ی داستان کودک، چه کارهایی برای ویرایش داستان‌ها میشه؟

• آیا ویراستاری متن کودک نسبت به متن بزرگسالان، دستورالعمل دقیق‌تر و با جزئیات بیشتری داره؟

• کلا راجع به ویرایش متن‌های کودکان چه کارهایی لازم هست انجام بشه و چه کارهایی انجام میشه؟

3 پسندیده

یکی از مهمترین چیزایی که تو بچگی و حتی الان منو ترغیب به خوندن کتاب میکنه عکس و طراحیه به جای صفحات اون کتابه. مثلاً بچه که بودم یه کتاب هفت خان رستم داشتم که شاید حدود 10 بار خوندمش. نقاشی های خیلی دلچسبی واسه منه کودک گذاشته بودن در کنار اینکه شعر رو آورده بودن هم به نثر روون که یه بچه به راحتی میتونست بفهمدش داستان رو تعریف کرده بود

1 پسندیده

قبل ار ویراستاری نیاز ب فرهنگ لغت کودکه, باید فردی باشه ک دایره واژگان کودک رو بشناسه, مثلا کلمه انتزاعی رو من وقتی خوندم تا سه روز هنگ بودم و هیچکس نتونس برام توضیح بده.

1 پسندیده

به نظرم یه راه خوب برای ویرایش متن داستان های کودک و نوجوان، اینه که این کار سپرده بشه به کودک و نوجوان.

1 پسندیده