درباره‌ی پروژه هارپ و ارتباط آن با زلزله چه می‌دانید؟

هارپ چیست؟

اول از هر چیزی باید بدانید که هارپ، یا به عبارت دیگر برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا، به عنوان یک پروژه تحقیقاتی و پژوهشی می‌باشد که آن‌گونه که به نظر می آید تاسیس آن برای بدست آوردن اطلاعاتی در مورد معادل زیرزمینی و لایه آیونوسفیر در سال ۱۹۹۳ صورت گرفته است. ولی در اصل برای تکمیل یک سلاح نو “پروژه ای با تکنولوژی جنگ ستارگان” بنیان گذاری شده است. در واقع می توان گفت که پروژه هارپ برای راحت کردن ارتباط های زیردریایی که به سلاح اتمی مجهز است، طراحی شده است. :neutral_face:

یونوسفر (Ionosphere) بالاترین لایه جو بوده که به یون‌کُره نیز معروف است. این لایه وظیفه دارد تا از ورود پرتوهای خطرناک اشعه ایکس و فرابنفش خورشید به زمین جلوگیری کند تا زندگی بتواند در این کره خاکی جریان داشته باشد.96-08-c07-2237

1 پسندیده

اینکه یک پروژه برای ارتباطات نظامی ساخته شده و کاملا محرمانه است، مسئله چندان عجیبی نیست. هر کشوری ممکنه پروژه‌های ارتباطی در سطح بالائی برای کاربردهای نظامی داشته باشه، امیدوارم که ایران هم همچین پتانسیل رو ایجاد کرده باشه.

ولی قسمتهای مختلف این نوشته و اینکه چه ارتباطی با زلزله داره برای من کاملا گنگه. منظورتون اینه که با استفاده از این پروژه، در جاهای مختلف زلزله ایجاد میکنن؟

1 پسندیده

سلام دوست عزیز…ببخشید من بدلیل شرایط فشرده کاری و ماموریت های زیاد نتونستم ایمیل رو چک کنم… بله دارن رو نقطه زنی امواج ماکروویو پروژه کار میکنن، از طریق همین امواج گسلها رو فعال میکنن که با توجه به مقدار و قدرت امواج زلزله شدیدتر میشه ، لازم به ذکر بنا بر آخرین اطلاعات واصله هنوز موفق به نقطه زنی نشدند.

اگر ممکن است کمی فیزیک مسئله را بازتر کنید:

• امواج ماکروویو چگونه با گسل برهمکنش می‌کنند؟
  • طول موج و انرژی این امواج چه قدر است و چگونه تولید می‌شوند؟