راحتی و آسایش یا منافع ملی؟

یادمه یه دوستی داشتم که وضع مالی‌اش خیلی خوب بود. این دوستم همیشه با ماشینش جابه‌جا می‌شد حتی زمانی که از خوابگاه می‌خواست بره دانشکده*. یک بار یادمه که ماشینش خراب شده بود و خیلی غمگین بود. بهش گفتیم که چرا غمگینی؟ گفت چون آخر هفته باید برم تهران میدون انقلاب و یه سری کار اداری انجام بدم. من بهش گفتم با اتوبوس برو آزادی و بعد سوار مترو شو برو انقلاب. از این پیشنهاد من خوشش نیومد. یه دوست دیگه‌ای بهش گفت یه تاکسی بگیر که هر جا می‌خوای تو رو ببره**. برام جالب بود که حتی این پیشنهاد هم اونو راضی نکرد تا جایی که من و یه سری از دوستان از تعجب شروع کردیم به خندیدن. در نهایت این دوست عزیز ما یه ماشین قرض گرفت و به کارهاش رسید.

یه تجربه دیگه هم دارم از یه دوست آلمانی. این دوستم با وجود این که ماشین داره در روزی که دمای هوا منفی پانزده درجه بود با دوچرخه اومد سر کار. یه بار ازش پرسیدم که تو چرا هیچ وقت با ماشین نمیایی سر کار؟ گفت هزینه پارکینگ روزانه ۵ یورو*** میشه و بنزین خیلی گرونه. یه دوست فرانسوی هم دارم که روزانه ۳۰ کیلومتر رفت و برگشت رکاب می‌زنه چون حاضر نیست ماهی ۱۰۰ یورو پول بلیط قطار بده.

یه تجربه‌ای هم دارم از شهرمون کرمانشاه. مردم کرمانشاه برای مسیرهای کمتر از یک کیلومتر هم از تاکسی استفاده می‌کنند (عملا حمل و نقل عمومی وجود نداره) اما حاضر نیستند پیاده روی کنند.

*پیاده پنج دقیقه راه بود.
**این دوستم وضع مالی‌اش خیلی خوب بود و مشکلی با هزینه تاکسی نداشت.
***با این پول میشه یه وعده غذا خورد.

پرسش

• آقا اصلا منافع ملی خیلی حرف بزرگ و سنگینیه و کاری باهاش نداریم. چرا ما ایرانی‌ها راحتی تا این حد برامون تو اولویته که حاضریم به خاطرش منافع شخصی‌مون رو هم نادیده بگیریم؟
  • اصلا منافع ملی این وسط جایگاهی داره؟

4 پسندیده

از خوندن تجربه ها و مشاهدات مطرح شده لذت بردم :slight_smile:

ولی زیاد با سوال اخری ارتباط برقرار نمیکنم. تا حد زیادی این حرف رو بیشتر قبول دارم که میگه:

با این فرق که به جای شهر، سیستم رو میشه گذاشت اینجا :wink: یعنی ما اول سیستم ها رو شکل میدیم و بعد سیستم ها ما رو!

فکر میکنم اگه همین دوست ایرانی با همین وضعیت مالی خوب، بره آلمان و در سیستم آلمان بخواد زندگی کنه، حتما به وسایل نقلیه متفاوت رو میاره!

قبول دارم. اما زمانی می‌توانیم سیستم را از نو شکل بدهیم که پذیرفته باشیم راه را اشتباهی رفته‌ایم. خوشبختانه در بین تعدادی از دوستان پادپرسی این تفکر وجود داره.

3 پسندیده

این روند اگه طی میشد به نظرم تا حد زیادی شرایط مثل اروپا میشد در کلیت. ما بیشتر مشکلمون اینه که خیلی از مسائل مدرن اجتماعی از روند طبیعی و گام به گام به دست نیومده.

من حس میکنم مثال خوبی نبود برای این نتیجه گیری عجیب. توی مثال شما که کاملا برای همه آشناست، اینکه با وسائل عمومی راحت نیستیم.

3 پسندیده

ترجیح میدم به سوال اصلی پاسخ بدم

منافع ملی

3 پسندیده

توی ایران 90 درصد راحتی و آسایش خودم ولی تو کشور دیگه منافع ملی

بخاطر اینکه تو ایران منافع ملی و در نظر بگیری پس رفت می کنی ولی خارج از ایران منافع ملی همون منافع شخصی هست.

3 پسندیده

این طرز فکر رو خوشم میاد.نمیدونم که از سر پول و گرونی بنزین هستش یا … ولی من خودم هنوز گواهینامه رانندگی ندارم.سعی میکنم مسیری رو انتخاب کنم که هم گرمم نشه و هم راحت وسیله نقلیه ساعتش باشه و یا از این موارد و تنها به این فکر میکنم که هر چی من با ماشین شخصی که ممکن یه نفر دیگه یا خودم راننده ش باشم هوا بیشتر آلوده میشه حتی اگر یه ماشین هم کمتر بشه خیلی خوبه و از اینطور فکرها.
بین آدم های لوکسی زندگی کردم که جز راحتی خودشون که مسیرهای زیر یک کیلومتر رو با ماشین میچرخن و گاهی بچه هاشون بیهوده ول میچرخن و من فقط غصه م میگیره که هوا آوده میشه و ما چه مخرب هایی رو بعدا رو زمین خواهیم دید.
خودم دوستداشتم هرچند هزینه م میرسه برم بعضی کشورا رو ببینم و … اما دیدم اگر با هواپیما برم بعضی از مسیرا رو نمیتونم ببینم و اگر باموتور برم (با تقلید از مردی 70 ساله که از ایتالیا اومده بود ایران رو بگرده)نه بنزین میخوادو سنگینه و ماشین هم گواهینامه و پلاک بین المللی حوصلم و صبرم نمیشه …اما دوچرخه م خیلی خوبه راحته(با تقلید از مردی که از ژاپن اومده بود ایران وتا مسیر کشورهای بالکان رو رفته بود و محمد تاجران که برای نجات درختان سفر میکنه و شعارش هست. میتونید برید وبسایتش رو بخونید) ولی باید رکاب زدنم رو بیشتر کنم.دختر و پسرای زیاد رو دیدم که اینطور حامی طبیعت بودن و منافع شخصی رو در نظر نگرفتن.شاید رکاب زدن در خیلی از مسیر ها سخت باشه ولی میتونه به طبیعت کمک کنه.
فکر میکنم منافعم در گرو منافع طبیعت هستش.زمانی اینکار رو میکنم که همه برنامه ریزی هام درست پیش بره.
پ.ن: بیشتر جاها پیاده میرم :upside_down_face::roll_eyes: و دوچرخه کرایه ای برای تفریحی در کنار ساحل استفاده میکنم :sweat_smile::laughing:

3 پسندیده