راهکار به اشتراک گذاری داروهای اضافی چه مشکلاتی داره؟

خیلی از ماها توی خونه و محل زندگیمون یه عالمه داروی اضافی داریم که ازشون استفاده نمیکنیم.
این دارو ها اینقدر داخل خونه میمونن که تاریخشون میگذره و مجبوریم که اونا رو بیرون بریزیم.
ولی اگه بتونیم یه جوری دارو هامون رو بین اطرافیانمون به اشتراک بذاریم میتونیم هم خودمون از دست این دارو ها راحت شیم و هم در مصرف دارو صرفه جویی کنیم.

به نظرتون چجوری میشه این دارو هارو به اشتراک گذاشت که هر دو طرف (کسی که دارو رو میخواد و کسی که دارو رو به اشتراک میذاره) مایل به انجام این کار باشن؟

• برای انجام این تبادل به چیز زیر ساختی نیاز داریم؟
  • مشکلات سر راه این کار چیه؟
  • آیا انجام این راهکار میتونه مفید باشه؟
  • این دارو هارو بین چه کسانی میشه به اشتراک گذاشت؟

به اشتراک گذاری داروهای اضافه

در ادامه‌ی موضوع با داروهای توی خونه که دیگه استفاده نمی کنیم چه کار کنیم؟

1 پسندیده

به نظر من این کار نیاز به تخصص داره یعنی فرد نمی تواند خودسرانه به کسی دارویی بدهد واین کار ممکن است اثرات زیان باری بر جای بگذارد.به نظر من باید یه جایی مثل یه داروخانه درست کنیم و مرم داروهاشونو اون جا ببرند و یه فرد متخصص اداره اون جا رو به عهده بگیرد.

2 پسندیده

قرار نیست که ما دارو رو به بقیه بدیم و بهش بگیم که اگه مثلا دلدردی این دارو رو مصرف کن.
ما فقط میگیم که ما فلان دارو ها رو داریم و دیگه بهشون نیاز نداریم. حالا این دیگه تشخیص فرده مصرف کنندس که خودسرانه مصرف کنه یا مطابق تجویز دکتر.
اما استفاده از متخصص میتونه مفید باشه و مردم رو راهنمایی بکنه ولی بازم اگر کسی قصد استفاده از دارو، بدون تجویز دکتر ، داشته باشه، براش فرقی نمیکنه که از ما داروی خودش رو تهیه کنه یا از داروخونه.

نظرات شخصیم رو اعلام میکنم چون فکر میکنم این موضوع بسیار حساس هست

فرصت ها :
کاهش در برون ریز موارد شیمیایی و دارویی
کاهش هزینه برای افراد و خانواده های کم توان برای تامین ارزان یا رایگان دارو ( حداقل دارو های عمومی )
ایجاد احساس همبستگی و توجه بیشتر به جامعه اطراف در افراد فعال
کاهش نرخ مسمومیت های دارویی بجهت مصرف دارو های کهنه
کاهش مصرف کلی دارو نیاز به تامین آن و ایجاد ثبات نسبی ( مصرف بهینه )

تهدید ها:
امکان انتقال انواع بیماری ها
امکان جمع آوری توسط سودجویان و تزریق دوباره به بازار
امکان افزایش مصرف خودسرانه دارو

در کل اینکه یک فرد بتونه دارو هایی رو به اشتراک بزاره شاید خیلی ریسک بالایی داشته باشه
ولی از جایی باشه که این دارو هارو بگیره و تایید کنه و اشتراک گذاری کنه و بشه رفت همونجا گرفت میتونه کمی از ریسک کم کنه
از طرفی میشه برای دریافت دارو برای جلوگیری از مصرف خودسرانه نسخه تجویز پزشکی رو به پیوست دریافت کرد

یه سوال ، آیا منظورتون همچین چیزی بود؟
من در خانه دو بسته کلداکس و یک بسته سرماخوردگی بزرگسالان و یک چرک خشک کن دارم که مقداری از آن مصرف شده
حالا میگم اینها هست هرکس نیاز داشت بگه براش بیارم

2 پسندیده