سیستم یکپارچه حمل و نقل عمومی چه ایراداتی داره؟

نمی دونم چند تا از شما ها تو کرج زندگی میکنید ولی یه چیزی تو زمینه استفاده از حمل ونقل عمومی تو کرج خیلی رو اعصاله اونم اینکه شما با مترو تا کرج میایید و بعدش به هیچ عنوان نمی تونید از کارت متروتون برای استفاده در اتوبوسهای کرج استفاده کنید. حس میکنم اگه چند سال بعد ( مثلا سی چهل سال ) خط متروی داخلی شهر کرج راه بیفته، شما باید از مترو تهران خارج بشید از یه گیت رد بشید و بعدش دوباره البرز کارت رو مورد استفاد قرار بدید.

مسئله ای که اینجا کاملا مشخصه این نبود یکپارچگی و داشتن مدیریت واحد برای حمل و نقل عمومیه که خیلی اسیب زاست. این موضوع تویی تهرانم کاملا واضحه یعنی سازمان اتوبوسرانی، سازمان تاکسی رانی سازمان متولی محیط زیست هر کدم با کلی دفتر و دستک که نتیجه او میشه مثلا اپلیکیشن موبایل سازمان اتوبوس رانی خطوط مترو رو پوشش نده و برعکس و البته حس میکم اگه قرار بود ان دوتا یکی میشد هزینه ایی که بابت این اپلیکیشنها می بایست پرداخت میشد خیلی کمتر می بود.

حالا تصور کنید که یه سازمان بهره بردای از وسایل حمل ونقل عمومی وجود داشت که تمام این سازمانها اتوبوس رانی و سایر موارد تحت نظرش بود. از اتوبوس های بیرون شهری بگیر و قطار و هواپیما تا اتوبوسهای داخل شهری. چندین حسن مشخص براش وجود داشت که مثلا

1. شما با یه اپلیکیشن سروکار داشتید که تمامی خطوط دوچرخه تاکسی و غیره رو بهتون نشون میداد و شما تو هر منطقه ای که بودید کافی بود که فقط تلفن همراهتون رو روشن کنید تا تمامی خطوط رو بهتون نشون میداد.

2. قابلیت پرداخت از طریق گوشی تلفن همراهتون رو به شما میداد ( الان خطوط مترو تهران قابلیت خوانش بارکدهای دو بعدی رو دارند مکه میشه این رو به راحتی روی تلفنهای همراهم اورد)

3. به مردم پکیجهای مختلف حمل و نقل داده میشد که میشد مردم رو با استفاده از خدمات ویژه به استفاده از دوچرخه وسایر موارد تشویق کرد.

4. شما اگه از یه شهر به شهر دیگه میرفتید نیازی نبود برید دوباره کارت هوشمند حمل و نقل اون شهر یا استان رو دریافت کنید.

5. امارها و نقصها کاملا مشخص میشه و یه نفر بانی هستش.

شاید شاید دلیل اصلی اینکه حمل و نقل عموم ماها پیشرفت نکرده اینکه ساختار بندی مدیریتی ما تو زمینه های مختلف تغییری نکرده.

1 پسندیده

سلام.
فکر می کنم دلیل ایجاد بانک شهر یه همچین چیزی بوده( البته احتمالن این رو جایی شنیدم) و خیلی کار خوبیه فارق از اینکه الان چی شده.
ولی این ایده ایده خوبیه که حمل و نقل رو یکپارچه کنن تو خیلی از کشور ها این کار رو انجام دادن که کافیه شما یه نگاه به اپ رو گوشی بندازین و متوجه بشین که مثلن آیا بین پیاده شدن از مترو و رسیدن به حرکت اتوبوس داخلی کرج زمان برای مثلن خوردن یه ساندویچ رو داری یا نه یا … به نظر من هم یه همچین یکپارچه سازی هم میتونه کاهش هزینه ها رو به دنبال داشته باشه هم مردم رو تشویق به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بکنه.
یه زمانی هم بحث شهروند الکترونیک مطرح شد که به نظر میرسه خیلی پیگیری نمی شه.

منم این مسئله رو شنیدم. فکر میکنم در یکی از تبلیغاتشون نشون میدادن که با یک کارت میتونید هم خرید کنید هم کارت اتوبوس و متروتون باشه.

1 پسندیده