شغل شما چقدر روی خصوصیات اخلاقی، شخصیت و روحیاتتون تاثیر گذاشته؟

در سوال بزرگترین تغییرات کلان ایران یه نکته که توجهم رو جلب کرده و فکر میکنم به تغییری در آینده منجر بشه، تغییر جایگاه افراد از شغل‌های سبک کارمند دولتی به شغل‌های کارآفرینانه و خصوصی هست.

این مشاغل نسبت به شغل دولتی با ریسک‌های بیشتری همراه هستن، و شخصا انتظار دارم روی خلق و خوی ایرانی‌های بیست سال آینده تاثیری از جنس اعتماد به نفس، جسارت و سلامت ذهنی-روانی بیشتر رو مشاهده کنم.

برای بررسی فرض اصلی این فکر این سوال رو میپرسم:

به نظر شما شغلتون روی روحیات و خصوصیات اخلاقی‌تون در طول زمان تاثیرگذار هست؟
اگه بله، چه جوری تاثیر گذاشته تا الان؟ مثلا چه جور خلقیاتی در اثر شغلتون در شما ایجاد یا تشدید شده؟

3 پسندیده

حتما تاثیر داره. مثلا سالهای دکترا و تحقیق برای من باعث شده که در بحث ها محتاط تر باشم و به راحتی حکم کلی ندم. فکر میکنم فکر انتقادی در من تقویت شده و نوشتنم بهتر شده.

احتمالا افرادی که کار فروش یا غیره میکنند هم تاثیر شغل رو تشخیص میدهند. ولی یک نکته مهم وجود داره: سخت بشه تاثیر شغل رو از خصوصیات ذاتی جدا کرد. مثلا من شاید زمینه های تفکر انتقادی رو داشتم و اینکه تاثیر کار و درس چقدر بوده، جواب راحتی نداره.

4 پسندیده

خیلی تاثیر گذاشته بویژه اینکه کار تحقیقی و فکری هست روی طرز فکرم اثرات مثبت و منفی زیادی گذاشته(شغل حال حاضرم کار تحقیقی روی سیستمهای پیچیده هست). نکات مثبت اینه که در هر مسئله ی بدی مطلق رو نمی بینم. خیلی وقتها درک شرایط رو برام راحتتر کرده و کنار اومدن با بقیه رو راحتتر کرده. دوتا نکته منفی پنهان: 1- خیلی اتفاقی نمیوفته که سورپرایزم کنه و از نظرم جذاب خیلی خاصی داشته باشه. 2- خیلی وقتها در تقابل با مسائل اجتماعی، به جای اینکه واکنش احساسی نشان بدم، میشینم تجزیه و تحلیل میکنم. هرچند این مسئله لذت خودش رو داره، ولی انفعال احساسی در زمان طولانی میتونه روحیه آدم رو تخریب کنه.

4 پسندیده