شن کنار جاده ها و اتوبان های بین شهری چه ضرری داره؟

معمولا لاین کناری جاده ها و اتوبان ها و لاین کنار گارد ریل وسط اتوبانا پر شن هست. این شن باعث میشه راننده هایی که در اثر بی احتیاطی به کناره ها یا وسط اتوبان کشیده میشن و رو این شن ترمز میکنن، بیشتر هم به داخل شن و خارج از جاده کشیده بشن. یعنی احتمال تصادف میره بالا.

این شن احتمالا به خاطر آسفالت نامناسب و یا در اثر تخریب جاده ها به مرور زمان و شسته شدن توسط بارون به این کناره ها کشیده شده. هزینه ی پاک کردن این شن برا همه ی جاده ها زیاده، آیا میشه جاده ها رو طوری طراحی کرد که بعد از گذشت زمان کناره هاش پر از شن نشه؟

1 پسندیده

شانه خاکی راه‌ها فواید زیادی دارد:

• در شرایط اضطراری یا خرابی خودرو از این بخش جاده استفاده می‌شود.
  • در صورت وجود ترافیک خودروهای پلیس و آمبولانس از این قسمت جاده استفاده می‌کنند.
  • در صورت بروز حادثه راننده فرصت بیشتری برای کنترل خودرو قبل از خارج شدن از جاده را دارد. خارج شدن از جاده به مراتب خطرناک‌تر است.
  • در مناطق روستایی از این شانه خاکی برای عبور و مرور ماشین‌های کشاورزی استفاده می‌شود.
  • در زمان‌های تعمیر و ترمیم جاده، شانه خاکی خیلی مفید است و ماشین‌های راه‌سازی معمولا از آن استفاده می‌کنند.

منظور شما از شن کنار جاده همین شانه خاکی بود؟

1 پسندیده

فکر کنم منظور شن هایی هست که رو شانه ی اتوبان ها هست. معمولا تو اتوبان ها این قسمت شانه خاکی، آسفالت هست، ولی روش تمیز نیست (پر از شنه).

اتفاقا تو اتوبان زنجان-تهران دیدم وسط اتوبان (قسمت جدا کننده) هم در نزدیکی لاین اتوبان شن روی آسفالت هست. و یه بار هم نزدیک بود باعث تصادف خودم با ماشینی بشه که کنترلش رو از دست داده بود. ماشین جلویی م ترمز گرفت روی شن ها و هم تغییر جهت داد و هم شن ها به ماشین پشتش (من!) پرت شد و کلا جلوی دیدم رو گرفت.

اگه اشتباه نکنم این شن ها، توسط بارون شسته شدن و در این قسمت های اتوبان گیر افتادن. و اگه این طوری باشه، با کمی شیب دار کردن لبه ی جاده ها و یا افزایش سطح این قسمت ها قابل بهبوده.

1 پسندیده

در توضیحاتشون کاملا اشاره کردن که منظورشون اصلا شانه خاکی جاده نیست و شن و خاک هایی هست که روی لاین های جانبی جاده از چپ و راست انباشته میشه

فکر میکنم در این مورد یک مستند از نسل جدید جاده های آلمان دیده بودم (کشورش رو درست یادم نیست). ولی برای جاده ها سیستم عایق صوتی و تمیز کننده های جانبی گذاشته بودن که با استفاده از پلاستیک های بازیافتی تولید شده بود و با وزش باد کار میکرد.

1 پسندیده