فروش بدون واسطه و توزیع مستقیم تخم مرغ از تولیدکننده به خریدار

سلام و عرض خسته نباشی خدمت دوستان من یک ایده ای به ذهنم خطور کرده خواستم اینجا مطرح کنم و از همه شما میخوام به عنوان یک منتقد به این ایده نگاه کنید و اونو نقد کنید.

تخم مرغ یکی از اقلام مصرفی هست که جز سبد خانواره. یک زنجیره توزیع داره که واسطه‌ها هستن و این محصول رو از تولید کننده میرسونه دست مصرف کننده که خوب یک درصد قابل توجهی به قیمت تمام شده اضافه میشه.

حالا میشه سیستم توزیع و سیاری رو تعریف کرد که همین تخم مرغ رو به صورت حتی یک شانه مستقیم از مرغداری برسونه دست مصرف کننده که هم به نفع تولید کننده باشه هم مصرف کننده.

1 پسندیده
  1. اختلاف قیمت تمام شده تخم مرغ از تولید کننده تا زمانی که به دست مصرف کننده میرسه چقدره؟
  1. در بسیاری موارد مصرف کننده کمتر از یک شانه تخم مرغ می خره. این ابعاد ریز رو چجوری میخوای پوشش بدی؟

2. در مواردی که کمتر از یک شانه تخم مرغ خریداری میشه، شخص مصرف کننده دنبال استفاده در لحظه تخم مرغ خریداری شده س(حداقل خود من وقتی میرم 5 یا 6 تا تخم مرغ میخرم واسه اینه که زودی نیمروش کنم بخورم با بر و بچز :sunglasses: ). با مدت زمان خریداری تخم مرغ تا رسیدن به مقصد چه کار میخوای بکنی؟ معمولاً سوله های مرغ داری ها بیرون شهرن.

مرسی که خواستی نقدش کنیم. من فعلاً همینا به ذهنم رسید :slight_smile:

4 پسندیده

سیستم توزیع سیارتون به چه شکلی هست؟‌ تصورم این هست که احتمالا میخواین از تکنولوژی کمک بگیرین. درسته یا روش بهتری در نظر دارین؟

توزیع‌کننده‌ها (یا همون واسطه‌ها) معمولا برای این به وجود میان که تولید کننده‌ها راحت‌تر بتونن میزان تولید رو مدیریت کنن. این روزا تکنولوژی داره روش هایی برای دسترسی راحت‌تر بین خریدار و تولیدکننده ایجاد میکنه، نمونه ش کشمون که فروش زعفرون رو مستقیم کرده.

نقد

• تخم مرغ شکننده‌س و ریسک توزیعش بالاس، مخصوصا اگه توزیع ها رو به جای فله‌ای شونه به شونه انجام بدین. مگه‌ اینکه تولید کننده و یا پلت فرم واسطه در بسته‌بندی هم وارد شه.

• تخم مرغ خرید روزانه یا هفتگی هست و هزینه‌ی حمل و نقل نوبتی در هر خرید واقعا نمی‌صرفه. یعنی واقعا برای تولیدکننده به صرفه س که فله‌ای تخم مرغ هاش رو به دست مغازه دار برسونه و اونجا توزیع شه.

• حتی وقتی تخم‌مرغ شونه‌ای یا کیلویی ارزونتر از تخم‌مرغ دونه‌ای بود (یه زمانی بود!)، منِ خریدار به اندازه نیازم تخم مرغ میخریدم. چون نهایتا میخواست ۵۰۰ تومن به نفعم باشه و ممکن بود تخم مرغای اضافه بمونن و خراب شن!

• حذف واسطه‌ها برای محصولات خاصی موثره. و در ضمن شما لازمه یه مزیت رقابتی نسبت به فروشنده مغازه داشته باشین. مزیت رقابتی‌تون رو میخواین چی بذارین؟
    مثلا کشمون داره روی حس مشتری کار میکنه، بعضی دیگه روی قیمت پایین‌تر مانور میدن، شما چی رو انتخاب میکنین برا اینکه ادما به جا اینکه سر راهشون تخم مرغ بخرن بیان از سیستم توزیع شما بخرن؟

4 پسندیده

فیلم مستند biggest little farm رو ببین. اگر حجم تولید تخم مرغ ها زیاد نیست و امتیاز خاصی دارن؛ مثلا درشت تر و یا رنگی، در بازارهای محلی و یا پشت چند تا وانت به صورت انبوه میتونی بفروشی.

1 پسندیده