قمقمه های بوگندو

معمولا بعد مدتی که در قمقمه های آب رو باز میکنی بوی بد موندگی میده! و این اتفاق حتی بعد یه روز هم میفته. و باعث میشه ادم دلش نخواد زیاد از قمقمه یا ظرف آب دردار برا نوشیدن آب استفاده کنه و لیوان های یه بار مصرف رو حتی بیشتر هم ترجیح بده!‌ در ضمن ربطی به تر و خشک بودن قمقمه هم نداره. یعنی شده من بذارم قمقمه در-باز خشک بشه و بعد درش رو ببندم که حشره و خاک نره توش، و بعد دوباره بومیگیره.

چرا این قدر بو میگیرن قمقمه ها؟
چه جنسی باشن کمتر بو میگیرن؟
این بو مربوط به کیفیت آب مون هست یا جنس خود قمقمه ها؟

بوی بد قمقمه ها

4 پسندیده

جنس قمقمه شما چیه؟؟؟؟

2 پسندیده

هم قمقمه شیشه ای و هم قمقمه پلاستیکی دارم و هم از این قمقمه های قدیمی مشابه عکس بالا.

یه مشاهده ی جالب اینه که این روزا در همون قمقمه ی شیشه ای که پیشتر درش آب اگه کمی خارج از یخچال میموند، بوی موندگی میگرفت، آب میذارم میمونه و بوی خیلی ناجوری نمیگیره.

آیا ممکنه چنین چیزی به آب مصرفی مربوط باشه و نه جنس قمقمه؟ چون تنها عاملی که تغییر کرده، تغییر مکان من هست از یه شهر به شهر دیگه.

2 پسندیده

تغییر مکان منجر به تغییر در میزان اب مصرفی نشده؟ مثلا قبلا چقدر اب داخلش می موند؟ الان چی؟ زود به زود مصرف میشه یا نه؟ اب و هوای شهرها روی میزان اب مصرفی شما تاثیر نذاشته؟

2 پسندیده

پاسخ همه ی این سوالا «نه» هست، حتی اگه هم بله بود:

• ایا حجم آبی که داخل ظرف میمونه در بو گرفتن/نگرفتنش تاثیر میذاره؟ چرا؟

• زمان موندگی تاثیر میذاره، ولی اینجا هم قمقمه سه-چهار روز تو کشو موند، آب هم توش بود. بعد از سه-چهار روز، تنها کاری که لازم بود انجام بشه خالی شدن آب داخلش بود. و شستشو لازم نداشت.

• میزان آب مصرفی من چه ربطی به بوی قمقمه داره؟ یعنی اینکه من روزی ده قمقمه آب بنوشم یا یه قمقمه، آیا در بوی موندگی قمقمه تاثیر داره؟ چون بوگرفتن وقتی اتفاق میفته که من نمی نوشم، و نه وقتی که دارم آب مینوشم.

2 پسندیده

میزان آب مصرفی رو فکر کنم بد برداشت کردی. تغییر مکان ممکنه روی میزان اب مصرفی اثر بذاره. مثل تغییر فصلها. زمانی که هوا سرد تره کمتر نیار به اب داریم چون تعریقمون کمتره . اگه مکان جدید گرمتر باشه بیشتر نیاز به اب داره بدن ادم پس احتمال موندن اب داخل قمقمه برای مدت طولانی کمتر میشه. مساوی همون زمان موندگی به طور غیر مستقیم در نظر بگیرش.

#سوال

اب که توی بطری ها می مونه چقدر احتمال داره که اگه قمقمه پلاستیکی باشه، پلیمرها به صورت مونومر ازاد بشن و وارد اب بشن؟ چه مقدار؟ چطوری میشه دیتکتش کرد؟

3 پسندیده

چرا آب معدنی ها وقتی درشون هنوز باز نشده، بو نمیگیرن؟ ولی وقتی دروشنو باز میکنیم بعد از چند روز اونام بو میگیرن.
هوا ممکنه باعث بو گرفتن آب داخل بطری بشه؟

بطری های آب معدنی برعکس بطری های نوشابه و دوغ کاملا پر هستن با به اصطلاح سر خالی نیستن.

4 پسندیده

ممکنه که وقتی با بطری اب می خوریم از دهان خودمون اب برگرده توی بطری و همراهش بزاق و ذره هایی از غذا که با چشم دیده نمیشن وارد بطری بشه و با موندن توی بطری بوی بد رو ایجاد کنه ؟

1 پسندیده

اگر از ذره های غذا باشه باید بو آب در بطری های مختلف تغییر کنه.
من بو های یکسانی حس کردم.

1 پسندیده

بوی بد ناشی از چیه؟ چیزایی که به ذهن خودم میرسه:

1. رشد یه سری میکروارگانیسم و یا ترکیبات سوخت و سازشون
  • تغییر ترکیب داخل قمقمه در اثر تماس آب با بدنه ی ظرف
  • تغییر ترکیب داخل قمقمه در اثر تجزیه ی ناخالصی های آب به مرور زمان
  • تغییر ترکیب داخل قمقمه در اثر برگشتن آب به قمقمه
  • احتمال دیگه ای هم هست که جا افتاده باشه؟

اولی کمی دور از ذهنه! اون هم در زمان های کوتاه از مرتبه ی دو-سه روز تا یه هفته.

راجع به بطری آب معدنی، وقتی بطری آب معدنی (یا بطری های پت) رو میذارم میمونه، و آب توش خشک میشه، خیلی به ندرت بوی بدی میگیره. طوری که با خیال راحت دوباره آبش میکنم و ازش استفاده میکنم ! ولی قمقمه هایی که دارم با احتمال بالایی بو میگرفتن، یه جوری که بین هر دو برنامه ورزشی (دو-سه روز یه بار) لازم بود بطریه شسته بشه.

پ. البته این مشاهده قدیمیه و لازمه یه بار دیگه با بطری آب معدنی و قمقمه امتحان کنم، فقط یادمه یه بار به این نتیجه رسیدم که بطری آب معدنی ابزار بهتری برا حمل آب هست نسبت به قمقمه؛ هم ارزونه و هم بی بو :relieved: .

5 پسندیده

آب جوشیده استفاده می کنین؟
من همیشه از آب جوشیده استفاده کردم. یک هفته ام آب داخل قمقمه مونده بو نگرفته! :thinking:
البته نمی دونم اینا ربطی به هم دارن یا نه!

4 پسندیده

بلی این خیلی حرف بجاییست آب جوشیده تصفیه شده از مواد غیره میشود هم از نگاه طبی مفاد دارد و هم اگر خیلی دیر بماند خراب نمیشود ماهم اینکار را میکنیم.

3 پسندیده

آب داخل قمقمه آب من کپک هم زده اون که بو گرفتنه :neutral_face: (البته زیاد مونده بود انصافا :joy:)

فکر میکنم باکتری و قارچ ها عامل اصلیش باشن که توی آب های لوله کشی موجودن فقط چون آب کلر داره این موجودات یا مردن یا فعالیتشون متوقف شده. وقتی که آب میمونه کلرش به مرور ازش خارج میشه و فضا بازه برای تکثیر باکتری ها و قارچ ها.
وقتی که آب رو میجوشونیم دمای بالا هرچیزی که در آب هست رو میکشه و دیگه قاعدتا همچین اتفاقی نمیوفته.
یکی دیگه از عواملی که باعث فساد همه چیز میشه نیتروژن موجود در هواست که به سرعت فعالیت باکتری ها و قارچ ها کمک بسزایی میکنه.

در حد نظریه اس اما خب طبق مشاهدات و شواهده :sweat_smile:

4 پسندیده

چیزایی که احتمالا تغییر کرده کیفیت آب و دمای هواست که هر دو مورد به شدت در سرعت رشد باکتریها تاثیر داره. نور خورشید هم تاثیر زیادی داره ولی احتمالا اینجا تغییری نکرده باشه. اینکه قمقه خشک هم وقتی دربسته باشه بو میگیره به خاطر رطوبت جزئی است که مطلوب رشد باکتریهاست

4 پسندیده