مصاحبه با یه پادپُرسی؛ بهرام «باب اسفنجی»

در ادامه‌ی پادپُرس بازی های اخیر، از بعضی اتفاقای خاص به شکل انسانی پرده برمی‌داریم. یکی از این اتفاقای خاص، طرح پرسشی هست که هر کدوم از پاسخ‌های مستقیمش شانس دریافت نشان پاسخ خوب رو پیدا کردن :star_struck:. و میخوایم انسان پشت این پرسش رو در جمع پادپُرسی‌ها بیشتر بشناسیم.

بهرام @bahram

51ae4f7f8238aa9660ee1d97137ecb12ea1843b4

خودت رو معرفی کن، بهرام کی هست، کجایی هست و … .

بنده اهل خاک پاک اصفهانم، لیسانس مهندسی موادم رو از دانشگاه صنعتی اصفهان گرفتم و رک بگم فقط برای خارج شدن از چهارچوب خانواده و مهم تر از همه آشنا شدن با افراد مختلف، ارشد خوندم تا دانشگاه تهران قبول بشم. الان جزو تیم استارتاپ آواتور هستم کاری که دوستش دارم و امیدوارم بتونم با قدرت این راه ادامه بدم.

چرا باب اسفنجی؟ بهرام تو دنیای حقیقی چه شکلیه و چه شباهت‌هایی به باب داره؟

باب اسفنجی بر میگرده به دوران لیسانس و دوستی که داشتم، اکثر شیطنتایی که تو دوران لیسانس انجام دادم، مثل فیلم دیدن و اولین سیگار و اولین های دیگه با همین دوستم بود، جفتمون هم عشق انیمیشن بودیم به خصوص باب اسفنجی، این شد که به اون میگفتن پاتریک به من هم باب اسفنجی.

image

اولین بار چه جوری از پادپُرس شنیدی؟

اولین بار تو تراس باشگاه کارآفرینی تیوان به پسر قد بلند بهم درباره پادپرس گفت. اسمش سهیل بود. خودشم جزو تیم پادپرس بود. آدم درستی نیست باش نگردین :smile::smile::smile:

دوست داری به مسائل با چه رویکرد و دیدگاهی برخورد کنی؟

میتونم بگم 50 درصد موارد من کلاه سیاه جمعم، چون بحث هام از جنس تحلیل و اون هم نه تحلیل عددی (برعکس مهندس بودنم) بلکه تحلیل رفتاری! آدم درونگرایی هستم و به واسطه همین خیلی انتظار جواب سریع نمیشه ازم داشت، اما اگر بگذارید دم بکشم جوابای خوب هم ازم میشه شنید همین طور مسئله‌های خوب.

دوست داری چه چیزهایی یاد بگیری؟ و چه برنامه‌ای برای این یاد گرفتن داری؟

دوست دارم درباره اقتصاد رفتاری بیشتر بدونم. این مبحث فصل مشترک علوم شناختی و علم اقتصاد و چیزی که تا الان به عنوان اقتصاد میشناختیم رو، بسیار جالب به چالش میکشه. فعلا هدف‌گذاریم مشخص شده و به علت مشغله برنامه مشخصی ندارم برای یادگیری این مورد، اما تونستم یک سری از منابع رو برای یادگیری پیدا کنم.

برای اینکه بتونی یه جمع رو مدیریت کنی چه توانایی هایی داری؟ چه مهارتایی رو دوست داری در این راستا به دست بیاری؟

سوالت یک مقدار کلی و من از نزدیک‌ترین تجربه‌ام برا مدیریت چندین ایونت مافیا استفاده میکنم. برای این کار من از ترکیب شوخی و جدی بودن استفاده میکنم. یک سری مهره های کلیدی بین جمع رو میشناسم و سعی میکنم ارتباط صمیمانه‌تری با اون‌ها بگیرم. ضمن این که هر کسی رو با لحن صحبتم و خطاب قرار دادن پیش دیگران بزرگ میکنم و بهش ارزش میدم. همین اهرم‌ها باعث میشه که بتونم تقریبا جمع رو کنترل کنم. خیلی دوست دارم راجع به نقش دادن و تعیین مهره‌های مختلف یاد بگیرم.

چی باعث میشه در پادپُرس بنویسی؟

شعار نمیدم: به خاطر خودم. از یاد گرفتن خوشم میاد. اگر هم جوابی به دیگران میدم به این خاطر که میدونم یاد دادن یک چیز بهترین راه برای تثبیت اون مسئله داخل ذهن خودم. پس چرا از این فرصت استفاده نکنم. البته به قول یکی از دوستان دانش واقعی مثل شکر ته نشین میشه و خودش رو نشون نمیده، پس تمام تلاشم میکنم اون چیزی که یاد گرفتم رو بازگو کنم و نه صرفا دیالوگی از دیگران.

چه پیشنهادی برای بهتر شدن پادپرس داری؟ و یا نقدی به پادپرس؟

هر چی در این پرسش راحتتر باشی به نفع همه مونه.

امیدوارم روی بحث کانال تلگرامیتون بیشتر کار کنید چون واقعا من رو به پادپُرس نزدیک تر کرده و خیلی دوست دارم که کاربردهای بیشتری ازش ببینم.

هیچ نصیحتی به پرسشگرهای قبل و بعد از شما؟

نصیحت این که حتما تلگرامتون رو به پادپُرس وصل کنید.

اگر امکانش هست وقتی میبینید حجم صحبتتون زیاده، یک خلاصه کوتاه از صحبتتون رو در آخر ارائه بدید. شاید همون بشه یه قلاب برای گوش دادن تمام حرفتون.

با توجه به پرسش‌های خوبی که میپرسی، آخرین سوال رو خودت مطرح کن و پاسخت رو هم برامون بذار.

اگر یه چیز داخل این دنیا میخواستی تغییر بدی اون چی بود؟ خیلی خیلی خیلی دوست دارم که اعتماد رو به دوباره به روابط مردم ایران برگردونم. امیدوارم باز هم همدیگه رو به عنوان دوست ببینیم و به دیده شک به هم نگاه نکنیم.

18 پسندیده

مطمئنم اینجا، منظور باب، @bahram من نیستم :joy: هر چند گاهی من هم دچار این حس میشم:

4 پسندیده

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: این عکس دو تا بچه لیسانسی شر رو میاره تو ذهن آدم!!

@bahram میشه بگی یعنی چی کلاه سیاه جمع؟!

من میتونم بگم در 100% مواقع تو دل همه آدما جا باز میکنه :stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye:!!! در واقع به عزیز دل جمع معروفن ایشون! :kissing_smiling_eyes:

4 پسندیده

یعنی کسی که مخالف یه موضوعی هست. ما 6 کلاه تفکر داریم:سیاه، سفید، زرد و سبز و قرمز و آبی. هر کسی در جمع یکی از این نقش ها رو به عهده میگیره و کسی که کلاه سیاه جمع معمولا جنبه های منفی کار رو میبینه و سعی میکنه با اون کار مخالفت کنه.
تو هم عزیز دل برادری. برو اون طرف فقط سرما میخورم.

9 پسندیده

منم در خیلی از موارد چنین بازخوردی و از دیگران گرفتم :sunglasses::upside_down_face:

5 پسندیده

اینجا تو پادپرس یا کجا؟ :grin:

یعنی کسانی جنبه‌های منفی بحث رو گرفتن یا برعکس خودتون جنبه‌ی منفی کار رو زیاد میگیرین؟ (البته صحبت‌های شما بیشتر تِمش ایده پرداز و پایه هست و کلاهِ سیاه یا مخالف نبوده!)

2 پسندیده

تو پادپرس بیشتر بحث مساله و پاسخ مساله هاست. اما بیرون از این جا هر وقت بحث یه ایده پیش میاد اول از همه سعی میکنم با مطرح کردن جنبه های منفی و مواردی که در اون ایده مشکل ایجاد میکنه نقاط ضعف رو به طرفم نشون بدم.

2 پسندیده

مرسی :v: البته مخاطب سوال بالا @moalem بودن. به نظرم رسید احتمالا زیاد و شاید در زمان نامناسب نقدشون کردیم و … .

شما @bahram اینجا در نقش یکی از پرسشگر‌هایی هست که من خودم شخصا با سوالاش هم خیلی راحتم و هم حال میکنم. چون یه جوری اکثر سوالا برم میگردونه به تجربیات خودم و انگار سوال بخشی از خودم هست! :smiley:

3 پسندیده

خب منم دچار ابهام شده بودم که مخاطب کیه!:wink:
پادپرس که نه.اتفاقا من چون جنبه ی مثبت کار و در نظر میگرفتم همیشه تو دسته ی مخالفان بودم، چون اکثر اطرافیانم جنبه های منفی رو در نظر می گرفتن … :wink:

7 پسندیده

این حرفو خیلی دوستداشتم چون منم دنبال همچین چیزیم وهمچین راهی :smiley:

4 پسندیده